Yeni Başlayanlar İçin Cilt Bakımı

0
Cilt Bakımı nasıl yapılmalı

Yeni Başlayanlar İçin Cilt Bakımı en zorlanılan google’de en çok aranan konulardan birisidir. Herkesin cildini temizlemesi çok önemlidir. Eğer makyaj yapmıyorsanız yüzünüzü akşam tek bir temizleyici ile temizlemeniz yeterli olacaktır. Eğer makyaj yapıyorsanız, önce makyajınızı çıkarıp sonra cildinizi temizlemeniz gerekmektedir. Ben önerdiğim ürünleri aşağıya yazacağım fakat benim önerdiğim ürünler benim cildime iyi gelen ürünler, sizin cildiniz benim cildim gibi değilse bunlar size iyi gelmeyebilir. Bu konuda da uyarımı yapmış bulunduktan sonra konumuza tekrar dönebiliriz. Benim cildim normal, hassas, kışın biraz kuru yazın biraz daha yağlı bir cilt yani ortalama normal hassas bir cilt tipidir.  

Cilt temizliği yaparken önemli olan, cilt temizliği yaptıktan sonra cildinizi hassas ve kuru hissetmemenizdir. Cilt temizleyicisi yüzünüzde maksimum birkaç dakika kaldığı için ne kadar basit bir cilt temizleme ürünü seçerseniz o kadar iyi olur. Yani paranızın büyük bir kısmını cilt temizleyicisine vermeyin derim.  

Yeni Başlayanlar İçin Cilt Bakımı ve Peeling Nasıl Yapılır?

Yeni Başlayanlar İçin Cilt Bakımı

Cilt temizliğinden sonra konu peeling geliyor. Peelingi de düzenli olarak her zaman yapmamamız gerekiyor. Çok fazla peeling yaparsanız ölü deriden kurtulup ihtiyacınız olan parçalarda cildinizden atılmış olur. O yüzden haftada 1-2 kez peeling yapabilirsiniz. Bu bazen pütürlü dediğimiz peelinglerden olabilir gerekse de asit içeren tonik şeklinde peelingler kullanabilirsiniz. Eğer asitli peelingi ilk kez kullanacaksanız haftada 1 kez olarak başlayın. Daha sonra ayda 2-3 kez olacak şekilde arttırabilirsiniz.

Bu bakımları yaparken mutlaka cildinizin tahriş olup olmadığını, kızarıp kızarmadığını incelemeniz gerekmektedir. Daha sonra toniğe geçiyoruz. Tonik yaparken pH dengesine dikkat etmemiz gerekiyor. Peki, pH nedir? Basitçe anlatmak gerekirse cildimizin bir pH dengesi vardır. Vücudumuzun da bir pH dengesi vardır. Bu pH dengesi cildinizin ne kadar asidik olup olmadığını ve ne kadar alkali olup olmadığını gösteriyor. 1’den 14’e kadar değeri var. Burada 1 en asidik 14 ise en alkali olan demek oluyor. Sizin cildinizin ortalama 4 ile 7 arasında yani 5,5 civarında bir pH’a sahip olması gerekiyor. 

PH’ı neler etkiliyor? Bulunduğunuz şehir, ortam, hava, musluk suyunuzun pH dengesi, kullandığınız ürünlerin pH değeri çokça etkilidir. Şimdi ben bunu neden anlattım? Çünkü aslında tonik kullanmanızın nedeni bu pH değeridir. Aslında tonik çok gereksiz bir adım gibi geliyor ama tonik kullanmanızın nedeni cildinizi yıkadıktan sonra alt cildinizin ph dengesini normal seviyeye getirebilmektir. Çünkü yüzünüzü en mükemmel derecedeki temizleyici ile yıkasanız bile su ile yıkadığınız için yüzünüzün pH dengesi bozuluyor. Aslında tonik kullanmasanız da yüzünüz kendi pH dengesini kendi düzenleyebilir. Ama bu düzenleme yarım saat bir saat falan sürmektedir. Sert, her şeyi alıp götüren bir temizleyici ile temizlediğinizi düşünecek olursak bir de kuru bir cilde sahipseniz cilt kendini bırakır. Yani siz tonikle cildi hemen olması gereken pH dengesine taşımış olursunuz. 

Cilt Bakımında Serum ve Nemlendirici Nasıl Kullanılır?

Cilt Bakımında Serum kullanımı

Serum adımına geçiyoruz. Serumlar aslında çok kişiye bağlı değişebilir. Eğer çok gençseniz yani 20’li yaştan gençseniz serumlara hiç gerek yok. Cildinizi temizleyip nemlendirmeniz yeterlidir. Ya da bir peeling yapmanız yeterli olacaktır. Ama eğer başka endişeleriniz varsa, lekeleriniz varsa, ekstra hassasiyetiniz varsa vs. Buna yönelik bir serum kullanabilirsiniz. Piyasada pek çok serum var, araştırıp kendi cildinize yönelik bir serum alabilirsiniz.  

Sıra nemlendiriciye geldi. Bu nemlendiriciler göz nemlendirici ve cilt nemlendiricidir. Göz nemlendiricisi almak istemiyorsanız yüz nemlendiricisini de gözünüze kadar çıkarabilirsiniz. Dediğim gibi göz nemlendiricilerinden çok büyük beklentileriniz olmasın. Yalnızca nemlendirme amacı vardır.

Cildiniz yağlıysa, cildinize hafif bir nemlendirici kullanıyorsanız göz altınız kuruysa o zaman göz nemlendiricisi kullanmak mantıklı olabilir. Ama cildinizi nemlendirmek çok önemlidir. Bence cildinizi günde 2 kez nemlendirmelisiniz. Cildim yağlı nemlendiriciye ihtiyaç duymuyorum gibi bir şey söz konusu değildir. Çünkü cilde ne kadar az nem verirseniz o kadar fazla yağ üretir. Nemlendirme ile cildinizi dengelemiş olursunuz. Aslında sivilce gibi sorunlar cildinizdeki bir denge probleminden dolayı oluşmaktadır. 

Cilt Bakımında Yağ ve Güneş Kremi Kullanımı

Son olarak güneş kremi uygulamamız var. Güneş kremini herkesin kullanmasını öneriyorum. Sadece gündüzleri güneş kremi kullanmanız yeterli olacaktır. Akşamları da güneş kremini yıkamayı unutmayın. Güneşin cildimize olan zararlarını anlatmakla bitiremem. Bu nedenle yaşınız kaç olursa olsun güneş kremi kullanmalısınız.  

Bir de yağlar hakkında ufak bir bilgi aktaracak olursam; yağları isterseniz nemlendiricinize bir damla damlatarak nemlendiricinizle birlikte uygulayabilirsiniz. Eğer nemlendiriciniz çok yoğunsa ve çok kuru bir cilde sahipseniz nemlendiricinizde önce elinizde ısıtıp da uygulayabilirsiniz. Eğer geceleri arada bir uyguluyorsanız ve çok kuru bir cildiniz yoksa nemlendiricinizden sonra yağı pratik şekilde bastıra bastıra uygulayabilirsiniz. Bunu şöyle bir örnekle de açıklayabilirim. Bir elinize yağı sürünü bir elinize yağı alın hangisi daha hafifse o daha aşağıya gelecek.  

Sıralama için özetimiz, yıkama, peeling, tonik, serum, nemlendirici, yağ şeklinde gidiyor. Tekrar söylüyorum yaşınız 20’den azsa cildinizi sadece yıkayıp nemlendirmeniz yeterli olacaktır. Yeni Başlayanlar İçin Cilt Bakımı konusunu artık anladığınızı düşünüyoruz. Artık cilt bakımı nasıl yapılır hakkında bir fikir edindiğinizi düşünüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin