Yanlış Davranışlarımız Nelerdir?

0

Günlük hayatımızda bize normal gelen milyonlarca şey yaşıyoruz. Örneğin bunlar; Tuvalette oturmaktan tutun da hapşırana, ‘’çok yaşa!’’ demeye kadar üzerinde çok fazla düşünmediğimiz sıradan şeyler olabiliyor. Ancak bunlardan bazılarını sorguladığımızda durumun bilinenden farklı olduğunu görürüz. Bu yazımızda bize normal gelen yanlış davranışlarımız nelerdir bunları derledik. Hatta bunlardan bazılarının sağlık için yararlı olmadığınıda göreceğiz.

Başlıca Yanlış Davranışlarımız Nelerdir?

TUVALETTE OTURMAK: En yaygın ve temel yanlıştan başlayalım. Tıbbi çalışmalar sonucu tuvalette oturmak yerine çömelmenin daha sağlıklı olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar vücudun anatomik yapısı gereği tuvalet ihtiyacının çömelerek giderilmesini tavsiye ediyor. Siz de evinizde bunu sağlamak için özel yükselticiler kullanabilirsiniz.

KULAK ÇUBUĞU: Kimileri için vazgeçilmez olan kulak çubuğu, iki tarafı küçük pamukçuklarla sarılı çubuklardır. Bu çubukların kiri daha ileri itme olasılığı olmasının yanı sıra kulağınızı çizerek enfeksiyon yaratma riski oldukça fazladır. Bunun dışında kulağınızı zorlayarak kulak zarınızı delebilir ve işitme kaybına neden olabilirsiniz.

LİF KULLANMAK: Banyo sırasında kusursuz temizlik için kese ya da lif kullanırız. Ancak dermatologlar, deri üzerinde zararlı maddelerin içeri girmesini engelleyen bir katman olduğunu belirtiyor ve bu katmanın lif nedeniyle tahriş olabileceğini ve bunun da deri hastalıkları yaratabileceğini söylüyor. Lif yağını alarak deri kuruluğuna da yol açıyor.

KADEH TOKUŞTURMAK: Resmi davetler, özel günler, arkadaş ortamlarında bir şeyler içerken, kadeh tokuşturup şerefe deriz. Ancak kadeh tokuşturmak, eski çağlarda birine güvenmeyen insanların yaptığı bir harekettir. Şaraba konulan zehirle yapılan suikastların yaygın olduğu dönemde, ev sahibi misafirine ikram ettiği şarabın bir kısmını zehirli olmadığını ispat etmek için kendi kadehine döker, bu işlem sırasında da kadehler tokuşurdu. Yani, günümüzdeki kadeh tokuşturmanın gerçek anlamıyla ilgisi yoktur.

AĞIZ ÇALKALAMA SUYU: Ağız bakımının bir parçası olarak görülen ağız çalkalama suları, bilinçsiz kullanıldığında sorun yaratabiliyor. Genelde alkol içeren bu sular, yutulması halinde kişiye zarar verir. İçindeki kimyasallar, ağzın iç yüzeyinde yaralar oluşturabilir, dişleri zayıflatabilir.

Diğer Yanlış Davranışlarımız İse

5 (BEŞ) DUYU: İlkokul yıllarından itibaren bizlere 5 duyumuz olduğu öğretilmiştir. Ancak bilim adamları; görme, koklama, duyma, dokunma ve tat almanın yanı sıra çok daha fazla duyumuz olduğu konusunda hemfikirdir. Dengeyi, basıncı, idrar bezinin doluluğunu, açlığı, susuzluğu da hissetmenin farklı duyular olduğunu kabul eden araştırmacılar, duyu sayısının 21 olduğunu belirtse de bazıları bunu 33 olarak öngörüyor.

ÇOK YAŞA DEMEK: Her gün sebebini bilmeden yaptığımız bir başka şeyse hapşırana ‘çok yaşa’ demektir. Hristiyanların, ‘god bless you’ yani ‘tanrı seni kutsasın’ şeklinde kullandığı cümle, hapşıranlara vücutlarındaki şeytanı çıkarttığı düşünülerek tebrik anlamında söylenir. 6.yüzyılda İtalya’yı kasıp kavuran veba salgınının ilk belirtisi de hapşırmaktı. Bu yüzden papa, hapşıran herkese,’god bless you’ denilmesini zorunlu kılmıştı.

OTURMAK: Çoğumuz zamanımızın büyük bölümünü işyerinde bilgisayar başında oturarak, otomobilde ya da televizyon karşısında oturarak geçiriyoruz. Ancak yapılan araştırmalar, çok oturmanın insan sağlığı için zararlı olduğunu ortaya koyuyor. Buna göre günde 4 saatten fazla oturanların diyabet ve yüksek tansiyona yakalanma riski ciddi ölçüde artıyor.

ANTİ BAKTERİYEL SABUNLAR: Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, içinde karaciğer kanserine sebep olduğu tespit edilen kimyasallar bulunan anti bakteriyel sabunların sağlığa zararlı olduğunu açıkladı. Vücudun hormon düzenine zarar verdiği ve bakteri bağışıklığını azalttığı belirtilen sabunlar, Amerika’da yasaklandı.

TURUNCU PORTAKAL: Portakal, bilinenin aksine her zaman turuncu bir meyve değildir. Rengi, yetiştiği yere göre değişir. Ilıman iklimlerde, kendiliğinden turuncu olsa da sürekli sıcak olan ülkelerde olgunlaştığında bile yeşildir ve böyle satılır. Ancak ihraç edilirken, insanlar ham olduğunu düşünmesin diye Etilen Gazına maruz bırakılarak rengi turuncuya döndürülür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin