Tehlikeli Virüsler Hangileri? Ölümcül 7 Virüs

0
En ölümcül virüsler

Tehlikeli virüsler hangileri ve İnsanları öldürmeye devam eden dünyanın en korkunç virüslerini araştırdık. 

KUŞ GRİBİ VİRÜSÜ

Tehlikeli virüsler hangileri ve ölümcül 7 virüs listemizin en başında kuş gribi geliyor. 1997 Yılında uzak doğuda ortaya çıktı. Tavuk ve kümes hayvanları arasında hızla yayıldı. İlk dalgada milyonlarca tavuk öldürüldü. Asya nerdeyse tamamında yayıldıktan sonra Avrupa’ya da yayılmaya başladı. 

Kuş gribi tavuklardan ve kuşlardan insanlara bulaşmaya başlayınca salgına dönüştü.  

Bulaştığı İnsanların yüzde altmışını öldürdü. Bu salgın için çok yüksek bir orandır. Şu an için kuş gribi sadece hayvanlardan temas şeklinde insanlara bulaşmakta yani insandan insana bulaşmıyor. Ancak bilim adamları kuş gribi virüsün hızlı bir şekilde değişme kabiliyetinin olduğunu böylece de yeni özellikler kazandığını söylüyor. Eğer bir gün kuş gribi insandan insana bulaşırsa dünya nüfusunun yarısından fazlasını yok etme riski var. Korona virüsten korunma her ne kadar önemli ise bu tip virüslerden korunmak

EBOLA VİRÜSÜ  

Özellikle Batı Afrika ülkelerinde binlerce can aldı. Etkili olduğu ülkelerde sağlık kuruluşlarının yetersizliğinden dolayı virüse yakalananların yüzde doksanı hayatını kaybetti. Ebola henüz Afrika dışında yaygın olarak görülmüyor.  

Bu virüs; tükürük, kan, sümük gibi sıvılar ile bulaşıyor. Bulaştıktan iki gün sonra ise harekete geçerek vücudu dirençsiz bırakıyor. Ebola virüse sağlıklı hücrelere girip onları mahvediyor. Sonra başka hücreye geçiyor. Döngü bu şekilde bütün vücuda yayılıyor. İyice ilerledikçe vücut da kabarcıklar ve kanamalar meydana geliyor ve sonucunda hastayı öldürüyor. 

KUDUZ VİRÜSÜ  

Diğer tehlikeli virüsler gibi dünyaya her yıl yüzlerce can alıyor. Kuduz virüsünü taşıyan hayvanların insanları ısırması ile insanlara geçiyor. İnsan ölümlerine yol açan bu virüs daha çok başıboş gezen hayvanlar sorumlu olsa da aslında virüs tüm memeli hayvanlardan bulaşma yeteneği var. Vücuda girdikten bir ay sonra kuluçka dönemini tamamlayıp beyine yerleşiyor. beyin iltihabına yol açarak ilk önce felce sonra da ölüme neden oluyor. Kuduz bulaştığında hemen aşı yapılmazsa ölüm kaçınılmazdır.  

Kuduz aşısı yüzde yüz etkili olmakta ancak aşıya ulaşamayan ülkeler için tehlike devam etmektedir. 

KIZAMIK VİRÜSÜ

Her ülkede çok sık rastlanan kızamık, bulaşıcı ve öldürücüdür. Türkiye sık bir şekilde aşılama yapıldığı için Türkiye de artık nerdeyse hiç ölüme yol açmıyor. Japonya da 1980 ile 2000 yılları arasında zorunlu olmadığı için pek çok kişi aşı yaptırmamıştır. Bu yüzden ilerleyen yıllarda çok büyük salgın yaşandı. Bunun dışında sağlık hizmetlerinin yeterli olmadığı ülkelerde de kızamık çok ciddi bir sorun ve çocuk ölümü nedenlerinin başında geliyor. 

MARBURG VİRÜSÜ 

Ebola virüsü gibi çok hızlı şekilde yayılma özelliğini sahip aşırı derecede öldürücü bir virüs. İlk kez 1976 yılında Almanya da bir laboratuvar da ortaya çıktı ve orada görevli olan 174 kişiyi öldürdü. Zamanla virüs giderek azalsa da 2000’li yıllarının başında Afrika da tekrar görülmeye başladı. Ebola gibi hücreleri yıkıma uğratan virüs birkaç hafta ishale yapıp daha sonra ölüme neden olmaktadır. Şu an için geliştirilmiş bir aşısı yoktur. Tekrar ortaya çıkıp dış dünyaya yayılması halinde dünya nüfusunun önemli bir bölümünü yok edebilir.  

HIV VİRÜSÜ 

Sadece geçen yıl bir milyon kişiyi öldüren AIDS hastalığının çıkmasına neden olan Hıv Virüsü ortaya çıktığı zamandan beri milyonlarca insanın canını aldı. Dünya genelinde 35 milyon kişinin bu virüsü taşıdığı söyleniyor. Vücuda girdiğinde bağışıklık sisteminin en önemli parçaları olan T hücrelerini yok ediyor bu da insanı en basit hastalıklara karşı savunmasız bırakıyor. Virüs vücuda girdikten sonra Sürekli şekilde değiştirdiği için bağışıklık sistemi tarafından yok edilemiyor. Günümüzde büyük oranda tedavi ediliyor fakat tedavi süresi uzun ve pahalıdır. Bu yüzden pek çok hasta tedavi olamadığı için hayatını kaybediyor. 

ŞARBON BAKTERİSİ

Şarbon hem insanları hem de hayvanları hasta edebilen şarbon virüs değil bakteri türüdür. Diğer virüslerin aksine ancak hastalık belirtisi ortaya çıktıktan sonra tedavi edilebiliyor.  

Vücuttaki yaradan, sıvıdan ya da hasta hayvan etinin yenmesinden bulaşıyor. Şarbon bir yaradan bulaştığında yaranın etrafında çok kötü görünümlü kabarcıklara neden oluyor. Solunum yoluyla bulaştığında öksürük, akciğer iltihabı, yüksek ateş ortaya çıkıyor ve tedavi edilmezse yüzde yüz öldürüyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin