Soğukkanlı Olmanın Yolları ve Sakin Olmak

0

Soğukkanlı olmanın yolları ve sakin olmak bugünlerde oldukça önemli. Çünkü geçirdiğimiz bu zamanda sakin kalmak gerçekten zor. İşte bu konuda sizlere destek olacak birkaç öneri vermek istiyoruz bu yazımızda. Nasıl ki fiziksel hijyene dikkat ediyorsak sosyal hijyene de dikkat etmemiz gerekir. Etrafında ilişki kurduğunuz insanların söylemleri sizi bu dönemde fazla etkileyebilir. Özellikle kaçınmanız gereken tipler vardır. Bunlar;  

Soğukkanlı Olmanın Yolları İçin 4 Madde

  1. Felaket Tellalları: Bu insanlar durmadan kötü haberleri sana yetiştirirler. Hiç güzel şey olmayacakmış gibi hissettirirler. 
  1. Komplocular: Ona göre dünyada büyük oyunlar büyük planlar vardır. Bu olanların arkasında müthiş organizasyonlar vardır. Ve sen onları fark edemiyorsundur onlara göre ve komploculara göre de işler her zaman kötüye gidecektir. Bu insanlarda birazcık modunu  düşürebilir.  
  1. Bize bir şey olmaz diyen tipler: Bunlar Amerikan’ın oyunu, Çin’in oyunu gibi olayı ciddiye almayan ve senin aldığın önlemlerle de dalga geçen insan tipleridir. 
  1. Sosyal medyadan kafasını çıkartmayan, devamlı orada yaşayan insan tipi: Aldığı her bilgiyi sana da veriyorsa, seni de bilgi bombardımanına tutuyorsa bu insanlar da modunu düşürebilir. En azından bu zorlu zamanlarda bu insanlarla diyalogu azaltmak ruhsal açıdan iyi gelebilir. Bunlar sadece arkadaşın olmayabilir. Sevdiğin bir yazar da olabilir mesela. Onlar da böyle söylemlerde bulunuyorsa, onlardan da biraz geride durmak sana iyi gelecektir.  

Soğukkanlı olmanın yolları arayışımızda kontrol şart

Soğukkanlı olmanın yolları için yukarıdaki 4 maddeyi lütfen aklınızdan çıkarmayınız. Şu hayatta kontrol edebileceğimiz şeyler var, kontrol edemeyeceğimiz şeyler var. Kontrol edebileceğimiz şeyler; Evde kalmak, hijyen kurallarına uymak ve kendimizi daha sağlıklı hale getirmek için yapacağımız şeylerdir. Ama dünyada ne olup bittiğine dair ya da gidişatı kontrol edebilecek bir güce sahip değiliz. Ama sen sürekli kontrol edemediğin şeyleri düşünürsen kaygını, gücünü hiç yetmeyeceği bir yere yöneltip zihnin olumsuz bir döngüye sokarsın. O yüzden bu süreçte odaklanmamız gereken şey, senin hayatta kontrol edebileceğin şeyler ne? Kontrolün dışında olan şeyler ne? Odak noktan her zaman; senin kontrolünde, senin elinde olan şeyler üzerinde olması lazımdır.  

Peki kendimizi nasıl rahatlatırız?

Ne olacağını tam bilmediğimiz zamanlarda sisli bir havada yürüyor gibiyizdir. Böyle zamanlarda yolumuzu kaybetmemiz, zihinsel labirentler içinde yok olmamız çok muhtemeldir. Bu gibi zamanlarda insanlar hayatını değiştirmek isteyebilir. Bu kaybolma halinden kurtulmak için sisli bir yolda sabit hatlara bağlanmış bir halatımız olduğunu düşünelim. Bu halat günlük hayattaki rutinlerimiz… (Sabah kalkış saatin, gün içinde yaptıkların). 

Bu zor günlerde rutinlerini bozmazsan bu sisli ve belirsiz zamanlardan o kadar az etkilenirsin. Bundan dolayı sabah kalkışın, gece yatışın, gün içinde yaptıklarınız belli olsun. Eğer dışarı çıkmayacaksanız bile kendinize bakmayı ihmal etmeyin. Ne olursa olsun evde pantolonunu giyebilirsin, makyaj yapıyorsan makyaj yapabilirsin. Yani kendine bakmayı ihmal etme. Sanki dışarı çıkıyormuş gibi, dışarıda normal hayatını yaşıyormuşsun gibi hayatına devam etmelisin.  

Son zamanlarda geleceğe dair çok fazla olumsuz senaryo kuruyoruz. Her zaman bu yaşadığımız salgının daha ötesini, daha kötü ihtimallerini düşünüyoruz.  Zihnimiz burada şöyle bir algıya kapılıyor. Bu olumsuz senaryoları gerçekmiş gibi algılıyor. Ve gerçekmiş gibi kaygı yaratmaya başlıyor.  Bundan dolayı şunu asla unutma, ne kadar olumsuzluk ihtimali varsa, belki bundan onlarca kat fazla umut, olumlu ihtimaller var. Olumlu ihtimalleri de zihnimize düşündürmeye zorlamamız lazımdır. Şunu düşünmelisin. Hatta eline kalem, kâğıt alıp bu işler bittiğinde, hayatımız eski haline döndüğünde neler öğrendiğini, neleri daha farklı yapacağını, hangi hayallerini gerçeğe dönüştürmek istediğini vs. Bunlarla ilgili bir hayaller listesi, salgın bittikten sonra yapılacaklar listesi oluşturman sana çok ama çok iyi gelecektir. 

Sosyal medyada çok vakit geçirmeyin

Size bir soru soralım. Sosyal medyada çok fazla zaman geçiriyor olmak sadece zaman geçirmeyi kolaylaştırması dışında başka hiçbir katkı sağlıyor mu sana? Orada öğrendiğin herhangi bir haber hayatını kurtarma noktasında bir işe yarıyor mu? Bence cevabın hayır olacak. Sadece vakit geçiriyorsun. Ama vakit geçirmek için çok daha büyük bir şeyi ruh sağlığını feda ediyorsun. Lütfen günün belli saatlerinde hatta haftanın belli günlerinde sosyal medyadan uzak dur!

Hatta evde de sürekli salgınla ilgili senaryoları konuşuyorsanız bu konuda da bir mola vermek gerekiyor. Gün içinde sadece belli saatlerde, belli bir süreç içerisinde konuyla ilgili konuşmak lazım. Durmadan salgın konuştuğun zaman hayatta başka bir şey yokmuş gibi düşünmeye başlarsın. Bu da seni ruhsal anlamda çok büyük sıkıntıya sokar. Evde gerekmedikçe salgından konuşmayalım.  

İnsanlarla diyalog halinde olun

Aşırı yalnız kalmak zihnimizdeki kaygıyı her zaman arttırır. Yalnız kaldıkça aşırı düşünmeye başlarız. Fazla düşünme her zaman olumsuz düşünmeye meyillidir. Bundan dolayı yalnız yaşıyorsan bile al eline telefonu, aç telefon defterini orada çok samimi olmasan da konuşabileceğin 3-5 kişiyi ara. Bu salgından ya da olup bitenden konuşmana gerek yok. Genel geçer geyik yapıyor olsan bile sana iyi gelecektir.

Son olarak size iyi gelebilecek bir şey de apartmanınızda, çevrenizde yardıma muhtaç, yardım edilebilecek birileri varsa o insanlara yardımcı olmak da kaygıyı rahatlatacaktır. Burada 2 yönlü bir işe yararlık söz konusudur. Hem yalnız kalmıyorsun. Hem de başkalarının derdine derman olduğun zaman daha iyi hissedeceksin. Bu da sana ruhsal bir tatmin sağlayacaktır.  

Büyük resmi hiçbir zaman unutma. Dünyada insanlar hep böyle şeyler yaşadı. Ve sonrasında atlatıldı. Olumsuz etkileri de olsa, ekonomik yıkımları da olsa ben bunu da atlatacağımızdan eminim. Hiç şüphen olmasın. Belki biraz zaman alacak, belki biraz yorulacaksın ama eninde sonunda güneşli günler bizi bekliyor olacak. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin