Psikolojim Bozuk mu Nasıl Anlarım?

1
Psikolojinin bozuk olduğunu nasıl anlarız

Psikolojim bozuk mu nasıl anlarım? Peki psikolojim normal mi bunu nasıl anlarım? Psikoloji konusunda en çok sorulan soru benim psikolojim bozuk mu? Normal bir insan mıyım? Eğer bu soruyu kendinize sorabiliyorsanız bu iyiye işarettir. Kişi kendini sorgulayabiliyorsa ve ruh halinin durumunun farkındaysa iyi ya da kötü olarak bu her zaman iyiye işarettir. Bazı insanlar biraz pimpirikli ve kaygılıdır.  

Hepimiz günlük hayat da bazı sorunlar yaşıyor olabilirsiz. Moraliniz bozuk olabilir. Eğer bu dediğimiz pimpirikli insanlar grubuna dahilseniz hemen kendinize bir tanı koyabilirsiniz. Şöyle diyebilirsiniz: ‘ben depresyondayım’ ne oldu peki? ‘Bugün canım çok sıkıldı.’ Bende kesin panik atak var? Nasıl anladın bunu? ‘İşte bugün şöyle bir olay yaşadım. Bak nasıl nefes nefeseyim.’ Farkında olmadan kendimize tanı koyuyoruz yani kendi kendimizin doktoru oluyoruz. Bu yorumu yapmak sizin hasta olduğunuz anlamı taşımıyor. 

Psikolojim Bozuk mu Nasıl Anlarım? İşte Tüyolar

Günlük hayatta herkes sorunlar yaşayabilir, canı sıkılabilir veya morali bozulabilir. O an bize, kendimizi kötü hissettirse de psikolojik değildir. Çoğu zaman psikolojik olarak adlandırdığımız durumlar, belli bir süreden uzun olması ve belli bir yoğunluk da olması gerekir. 

Psikolojim bozuk mu nasıl anlarım? Bunu anlamak için depresyon da olup olmadığınızı bilmeniz lazım. Mesela depresyon örneği verelim. 

Depresyon da belli bir belirtiler vardır ve iki, üç hafta sürebilir. Günü birlik yaşanan moral bozukluğu depresyon değildir. Kendimize: ‘-ben depresyonda mıyım’ dediğimiz zaman onun rüzgarıyla kendimizi daha da kötü hissedebiliriz.  

Psikolojim bozuk mu nasıl anlarım? Diyen bir kişi aslında bunu anlayabilir Eğer ki psikolojik rahatsızlığınız varsa belli belirtileri vardır.  

Yaşadığınız durum hayatınızı olumsuz etkileyecektir.  

İlişkilerinizi ciddi anlamda sıkıntıya sokacak. Eşinizden, ailenizden, arkadaşlarınızdan ya kopacaksınız ya da ciddi sorunlar yaşayacaksınız. 

İş hayatınızda veya okul hayatınızda da başarısızlıklar gösterebilirsiniz  

Böyle bir durumda psikolojik bir rahatsızlığınız var diyebiliriz. Belkide farkında olmadan antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığınız dahi olabilir.

Psİkolojim Bozuk Mu Bunu İnternetten Nasıl Anlarım?

Bazı kişiler internetten araştırma yaparak doktora gittiğinde doktora: ‘ben bugüne kadar kendimi panik atak olduğumu zannediyordum ama dün akşam öğrendim ki manik atakmışım.’ diyebiliyor. Doktorun bu duruma Nedir nasıl anladın? sorusuna. İnternetten öğrendim kesin manik atağım’ olabilmektedir.

İnternete o kadar çok bilgi var ki çoğu yalan yanlış bilgilerdir. Her bulduğumuz bilgiye inanmamak gerekir. İnternet ortamındaki bilgilerin yarısı asılsız bilgilerdir. Bütün bunlara rağmen hala kendinizde psikolojik durum olduğunuzu düşünüyorsanız internet de araştırmayın. Etrafınızda da böyle geri bildirim alıyorsanız bir psikoloğa görün çok gecikmeden bu konuda reel anlamda, gerçek hayatta bir uzmandan yardım almak çok önemli. Sizlere bu konuda yardım edeceğini söyleyen kişiler olabilir. Bu gibi kişilere çok güvenmemek gerekiyor ve önemli bir şeyleri düzeltiyim derken iyice bozabilirsiniz. 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin