Özgüven Nasıl Kazanılır. Özgüvenli Olmanın Yolu

0
Özgüvenli Olmanın Yolu

Özgüven Nasıl Kazanılır? Özgüvensizlik neden ortaya çıkar? Özgüvensizliği yenmek için neler yapabiliriz? Özgüvensizlik öyle bir problemdir ki, sanki içinizde bir kurt var gibidir, sürekli içinizi kemirir. Siz bir şey yapmak istediğinizde, ortaya bir şeyler koymak istediğinizde, kendinizi ifade etmek istediğinizde o kurt ortaya çıkar ve bunları yapmanızı engeller. Özgüven problemi yaşayan bir insan; sınıfta o konuyu bildiği halde el kaldırmayan öğrenci gibidir, kendini ifade edemez. 

Sevdiği bir kıza sevdiğini söyleyemez. İşyerinde başarılı olmasına rağmen, kendini gösteremez. İstemediği şeylere hayır demekte zorlanır, bir bakar ki aslında istemediği pek çok şeye evet demiş… Bu tarz sıkıntılar yaşadığı için hayattan hak ettiğinden çok daha az şey alır.  Ve dolayısıyla ortada bir özgüvensizlik vardır ve sonrasında da değersiz hissetme, depresyon durumu söz konusu olabilmektedir. Özgüvensizliğin temelinde; değersizlik ve yetersizlik duygusu vardır diyebiliriz.  

İnsanda neden özgüven eksikliği olur?

Özgüven nasıl kazanılır bunu anlamamız için problemi çözmeliyiz. Peki, bu problemli süreç nasıl gerçekleşiyor? Başta söylediğim kurt meselesini aslında içimizdeki eleştirel bir ses olarak da yorumlayabiliriz. Bizden bir tane daha var olarak düşünün. İçimizde sürekli dır, dır ediyor. Sınıfta tam hoca bir soru sordu, cevabı biliyorsunuz, el kaldıracaksınız, içinizdeki ses köşede pis, pis sırıtarak bekler ve size şunları söylemeye başlar: Sen bildiğini mi zannediyorsun? Sen ne yaptığını zannediyorsun? Yanlış söyle de rezil ol gününü gör! durmadan böyle sizi tırmalar. Cesaretimizi kıracak her türlü şeyi söyler. Eğer ki özgüven problemi yaşıyorsak bu eleştirel sesin farkına varmamız çok önemlidir. Ne diyor? Ne zamanlar ortaya çıkıyor? Çünkü eleştirel ses bizden bağımsız bir şeydir. Sanki beynimizde bir ur gibi düşünün. Devamlı yaptığımız davranışları engelliyor.  Bu sesin farkına varıp, onu önemsizleştirmemiz çok önemlidir. 

Yaptığımız en büyük hatalardan biri, içimizdeki eleştirel sesi çok dinlemek ve onu dostumuz gibi kabul edip, söylediği her şeyi doğruymuş gibi işleme almaktır. İlk yapmamız gereken şeylerden biri; eleştirel sesin dostumuz olmadığının farkına varmak, söylediklerinin gerçek olmadığını bilmektir. İlk başta o sesi susturmak pek de mümkün değil. Siz ne yaparsanız yapın o ses oradan konuşmaya devam edecektir. O yüzden onu bir kenara alıp, onunla savaşmayı bırakıp, işimize bakmamız çok önemlidir. 

Özgüven eksikliği nasıl giderilir?

Özgüven eksikliği yaşayan insanların, hayatta yapmaktan korktukları şeyler vardır. O yüzden ne yapmaktan korktuğunuzu ve ne yapmak istiyorsunuz da özgüven problemi yaşadığınız için yapamıyorsunuz? Bunları tek, tek sıralamamız çok önemlidir. Sonrasında, kaç madde çıktı ortaya, diyelim 20 madde çıktı. Bunlara 1 ile 10 arasında bir puan veriyoruz. 10 bizim en korktuğumuz ve karşılaşmaktan en çok korktuğumuz senaryo olsun. Atıyorum, bir milyon kişilik seyircinin önünde şarkı söyleyeceksiniz bu 10 puan olsun. Ya da diyelim çok daha basit bir problemse 1 puan olsun. 20 maddemizin hepsini puanladıktan sonra, en basitinden en zoruna doğru çözmeye çalışmaya başlıyoruz. En başta şunu söyleyebilirsiniz; ben nasıl yapacağım? Şimdi kaygı var, bununla baş edebilirsiniz.

Burada ihtiyacımız olan şey iradedir. İradeyi ortaya koyduktan sonra bir enerji gelecektir. En kolay olanı bir hayat provası yapıyormuş gibi denemeye başlıyoruz. Evet, kolay olmayacağını kabul ediyorum. Ama bir yerden başlamamız lazımdır. 

Kendi korktuğunuz şeyleri belirlediniz. Peki, bunun üstüne neler yapabilirsiniz? Belki size komik ya da saçma gelebilir. Bulunduğunuz şehirde lüks bir mağaza tespit edin ve oraya gidin. Cebimizde para olmaması daha iyi olabilir. Mağazaya gidiyoruz, oradaki satış görevlisini gıcık edene kadar birkaç takım elbise deniyoruz ve hiçbirini almadan çıkıp gidiyoruz. Zor gelebilir ama başardığınızda en azından size karşı olan baskıya karşı gelmiş olacaksınız. Kendinizi daha başarılı hissedeceksiniz.  

Özgüven nasıl kazanılır?

Mesela otobüse biniyorsunuz. Fazla kartı olan var mı? Diye sorarak kendinizi bu kalabalığın bakışlarına maruz bırakıyorsunuz. Bu da zor gelecektir. Sanki herkes size bakacak, herkesin sizi fakir gördüğünü düşüneceksiniz ama bunu yaptıktan sonra aslında bu durumun o kadar da kötü olmadığının farkına varacaksınız. Özgüven sahibi olmak için düzene de ihtiyacınız var bu sebepten hayatını düzene sokmak için program yapmalısınız.

Bir diğer şey, şunu da yapabilirsiniz; özgüven problemi olan insanlar, yeni insanlarla tanışmakta zorlanırlar. Nasıl tanışacağım diye düşünmeyi bırakıp, parkta oturan yaşlı amcalar olabilir, her zaman gittiğiniz market olabilir. Oradaki insanlarla bir diyalog başlatabilmelisiniz. Konuşacak ne bulacağım? Diye sorabilirsiniz. O kadar çok şey var ki; araba, memleket gündemi, oğullar, torunlar vs. o kadar çok şey sorabilirsiniz ki, önemli olan yeni birisi ile, hiç tanımadığınız birisi ile bir diyalog geliştirebilmektir.  

Siz de kendinize buna benzer minik örnekler bulabilirsiniz. Önemli olan özgüveninizi biraz zorlayıcı olmasıdır. İlk başta zor gelse de sonrasında bu tarz örnekleri başardığınız zaman, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. İkinci adımda ise kendimizi iyi hissetmeye başladık, daha enerjiğiz. Burada hiçbir fırsatı kaçırmamamız çok önemlidir. Hoca bir soru mu sordu, bir yerde bir iş fırsatı mı oldu? Kendinizi kötü hissetseniz de o eleştirel ses konuşmaya devam etse de ona rağmen kendimizi ifade etmemiz çok önemlidir. Eğer ki bunları yaparsak o içimizdeki eleştirel sesi susturup, kendimizi ifade etme fırsatlarını daha iyi değerlendireceğiz.  

Bu tarz şeyleri yaparken korkularımızdan biri de rezil olmaktır. Rezil olmak kişinin kendi algıladığı bir duygudur. Eğer siz rezil olmadığınızı düşünüyorsanız, rezil olmamışsınızdır. Diğerleri bunun üzerinde çok düşünmez. Ya da bir hata yapmaktan korkuyorsunuz. Çoğu zaman insanlar sizin yaptığınız hataların farkına bile varmazlar. O yüzden bir şey yaparken diğer insanlar ne düşünür? Bunu bir devre dışı bırakmamız önemlidir… 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin