Öldükten Sonra Yaşayan Hayvanlar İşte 10 Hayvan

0

Öldükten sonra yaşayan hayvanlar evrenin en ilginç yanlarından biridir. Hayvanlar alemi muhteşem şeylerle doludur. Milyonlarca farklı tür hayvan yaşamaktadır. Bazılarının da mucizevi özellikleri vardır. Bu yazımızda öldükten sonra yaşayabilen 10 hayvandan bahsedeceğiz. 

Öldükten Sonra Yaşayan Hayvanlar Hangileridir?

Yılan

Aranızda yılanlardan korkan var mı? Ben korkmazdım. Tabi kafalarını kestikten sonra bile sizi ısırabildiklerini öğrenene kadar…  2013 yılında NATİONAL GEOGRAPHIC’ de yayınlanan görüntüler internete yüklenince izlenme rekorları kırdı. Videoda bir çıngıraklı yılanın kafasını kesiyorlar, fakat hala idrak yeteneğini kaybetmediği görülüyor. Gözleri hala avını arıyor ve kafa saldırıya hazırlanıyor.

Görünen o ki yılanlar öldürme ve zehirleme yeteneklerini öldükten sonra 1 saat kadar daha koruyabiliyor. Hatta 1 saat geçtikten sonra bile zehir yok olmuyor. Bu yüzden ölü bir yılana hiç yanaşmamak en iyi yol gibi görünüyor. Abarttığımı düşünebilirsiniz ama 2018’de Teksas’da bir çift bir çıngıraklı yılan ile karşılaştı. Adam yılanın başını kürekle kesti fakat bu yeterli olmamıştı. Karısının söylediğine göre yılan kafası dönüp adamın eline saldırdı. Adamın yılanın başını elinden kopartması gerekti. 26 iğne panzehir yapıldıktan sonra adam vücudundaki zehirden kurtuldu ve yaşadı.  

Solucan

Yer solucanlarını ikiye ayırsanız bile ölmezler. Böyle bir durumda, solucanın 2 solucan olacağı söylenir. Ancak bu doğru değildir. Yine de kesildikten sonra hayatta kalabildikleri doğrudur. Bu hayvanın başı ve kuyruk kısmı birbirinden bağımsızdır. Bir solucan kesildikten sonra baş kısmı canlı kalır ve kuyruk yeniden uzar. Bunun dışında suda yaşayan solucan türü vücudunu 1/300 ‘ünden yeniden yaratabilir. Başı kesildikten sonra da yine hayatta kalabilir. Hem başı yeniden büyür. Hem de bütün hatıralarını hatırlar. Bu çılgınca değil mi? 

Meyve Sinekleri

Ben meyve sineklerini pek sevmem. Yazın her yerden çıkan minik sineklerdir bunlar. Dişi meyve sineklerinin başsız bir şekilde uçabilme yeteneğini kaybetmediği görülmüştür. Yani meyve sinekleri beyin ölümleri gerçekleştiğinde bile vızır, vızır uçabilir. Ayrıca meyvenin kokusunu alma yeteneklerini de kaybetmezler. Uyarıcıları ışık ve diğer uyaranlara tepki vermeye devam eder. 

Ahtapot

Bizim için hala gizemlerini koruyan canlılardır. Dokunakları ile bilgi edinebilen bu su yaratıkları, dünyadaki en zeki hayvanlardan biri olarak yer alıyor. Kesilen dokuları vücuttan ayrıldıktan 1 saat sonra bile işlevlerini kaybetmiyor. Gözlemlere göre olmayan bir ağzı beslemeye çalışıyorlar. Çok garip birçok ahtapotun nöronları dokunaklarında bulunur. Buda onları oldukça becerikli kılıyor.  Japonya’da böyle bir yemek bile var. Kesilen ahtapot dokularından oluşan yemekte dokular hareket etmeye devam ediyor ve hatta bazen yiyen kişinin boğazına yapışıp boğulmasına sebep bile oluyor. Bir ahtapotun kaybettiği dokuları yeniden uzayabiliyor. Ne kadar muhteşem canlılar değil mi? 

Bu yazı dizimizde ilginç bilgiler vermeye devam ediyoruz. İlginizi çekerse bu makaleyi okuduktan sonra dünyanın sonu ne zaman isimli yazımızıda inceleyebilirsiniz.

Bermuda Kuşu

Tarih boyunca milyonlarca canlının soyu tükenmiştir. Bazı türler aşırı avlanıldıkları için, bazıları da değişen ortamlarına uyum sağlayamadıkları için soyu tükenir. Hepimizin bildiği gibi dinozorların nesli 60 milyon yıl önce soyu tükenmiştir. Soyu tükenen bir türün yeniden görülmesi mümkün değildir. Bu kuşun soyunun tükendiği düşünülüyordu fakat tükendikten 400 sene sonra yeniden gökyüzünde görüldü.

Dudu kuşu gibi Bermuda kuşu da 1600’lerde İngilizlerin getirdikleri hayvanlardan bulaşan hastalıklar sonucu ölmüştü. İngilizler kıyıya yerleştikten 20 sene sonra kuşun soyunun tükendiği ilan edildi. Ancak 1951’de yuva yapan 17 çift keşfedildi. Nasıl olduysa soyları tükendiği düşünülen çeşit onca zaman hayatta kalmışlardı. Bu arada bazı bilim insanları soyları tükenen hayvanların DNA’ları üzerinde çalışıp onları yeniden dünyaya getirmeye çalışıyor.  

Rana KurbağaÖldükten Sonra Yaşayan Hayvanlar

 Bu kurbağalar inanılmazdır. Amerikan’ın her yerinde görülebilirler. Aynı zaman da Alaska’da yaşarlar. Kuzey kutup dairesinin kuzeyinde yaşayan tek kurbağa türüdür. Sıcaklığın 0’ın altında olduğu, kış aylarında vücutlarının %70’ini dondurup yarı ölü bir duruma geçerek hayatta kalabilirler. Bu kurbağadaki özel proteinler suyun büyük bir kısmını bedenin dışına emer. Hücreleri doldurmak için karaciğerleri glikoz üretir. Yani kurbağa bir nevi şekere dönüşür. Kalpler ve kasları tamamen durur. Bu kurbağalardan birine ormanda denk gelseniz donarak öldüğünü düşünürsünüz. Ancak buzları eridiğinde hayata geri dönerler. Su vücutlarına geri döner ve yeterince ısındıkları sanki bir şey olmamış gibi hayatlarına devam ederler.  

Kutupsal Yünlü Ayı Güvesi

 Bu güvelerin görünüşleri çok sevimlidir. Bu minik yaratıkları görene kadar bir böceğin sevimli olabileceğini hiç düşünmezdim. Ancak bu güveye asla dokunmamalısınız. Çünkü yünlü tüyleri canınızı yakabilir. Aynı zamanda kaşıntıya sebep olabilir. Bu güvelerin hayatlarının büyük kısmını donarak geçirdiğini biliyor muydunuz? Vücutlarındaki şeker sayesinde mevsimlere göre donup, eriyebilirler. Hayatlarında ortalama 7 kez donup, erir. Eridikten sonra birkaç hafta yaşar ve sonra ölür.  

Iguana – Öldükten Sonra Yaşayan Hayvanlar

2018 yılında ağaçlardan dökülen donmuş Iguanalar, insanları şaşkına çevirdi. Güneş ışığında birkaç saat kaldıktan sonra hayata dönen Iguanalar bir kıyamet alameti olabilir miydi? Hayır. İnsanlar ölü sandıkları hayvanların fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaştılar. Sonrasında aslında hayvanların ölmediğini onlara zarar vermemek için dokunmamaları konusunda uyarıldılar. Bedenleri ısınan İguanalar kalkıp yürüdüler.  

İnsanlar – Öldükten Sonra Yaşayan Hayvanlar

 Tarih boyunca ölümden dönen insanlar olmuştur. Günümüzde tıbbın bu kadar ilerlemesi ile birçok insanın ölü denildikten dakikalar sonra hayata döndüğü olmuştur. Bu insanlar iyileştikten sonra hayatlarına kaldıkları yerden devam etmişlerdir. Ayrıca bazı ilginç vakalar da yaşandı. Örneğin cenazeleri sırasında hayata dönen insanlar gibi.

Örneğin 2012’de bir kadın 6 gün ölü kaldıktan sonra yatağından kalkıp mutfakta yemek yapmaya başlamıştır. Şok olan ailesine’’ O kadar çok uyumuşum ki uyandığımda çok aç hissettim. O yüzden hemen yemek yapmak için direk mutfağa gittim.’’ demiştir. Doktorlar kadının tıpta yalancı ölüm olarak bilinen bir şey yaşadığını düşünüyor.

Bu durumda insan sanki nefes almıyor gibidir ve nabız oldukça zayıftır. Ama beden hala sıcaktır. 2014 yılında Amerika’da ceset torbasında hareket eden bir beden bulundu. 78 yaşındaki adamın hayatta olduğu son anda anlaşıldı. 2017’de Kanadalı doktorlar insanın ölümünden 10 dakika sonra beyin fonksiyonlarının hala devam ettiğini gözlemlediler. Hastanın nabzı atmıyor ve göz bebekleri tepki vermiyordu. Ancak beyin fonksiyonları, derin uykudaki insanlarınkine benziyordu. Bu vakayı inceleyen doktorlar, beyin fonksiyonlarının amacını bulamamış, dolayısıyla bir sonuca varamamışlardır.  

Başsız tavuk mike

Bu 20. Yy da yaşanan en delice hikayelerden biridir. Mike Amerika’da yaşayan bir kümes tavuğuydu. Bir gün çiftçi tavuğu kesmek için niyetlenip kümese girdi. Sahibi tavuğun kafasını kesti ama tavuk mucizevi bir şekilde 18 ay daha yaşamaya devam etti. Adam balta ile vurduğunda bir şekilde şah damarını ıskalamış, birçok beyin fonksiyonu yerinde kalmıştı. Mike ölmeyince sahibi onunla ilgilenmeye karar verdi.

Solucanla besleyerek onu hayatta tuttular. Sonra tavuk ünlü oldu. Başsız olarak gösterilere çıktı. Birçok dergi tarafından fotoğrafları çekildi. Popülerliğinin zirvesinde tavuğun kazancı aylık 50 bini bulmuştu. Maalesef Mike, 1947 yılında bir mısır parçasının boğazına takılması sonucu öldü. Ancak şanı bugünlere kadar yaşamaya devam etti. Yazımızı buraya kadar okuduğunuza göre büyük kıyamet alametleri veya sizi şok edecek Küçük Albert deneyi yazılarımızıda okumanızda fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin