Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

3

Migren ağrısı nasıl geçer? 25 yıllık migren ve küme baş tecrübesini yaşamış biri olarak size uyguladığım yöntemi bu yazıda anlatıyorum. Bu yazımda migren ağrısını ortadan kaldırma ve küme bağ ağrısı nasıl hafifletirsiniz bundan bahsediyorum. Onlarca yıldır bir çok yöntem deneyerek ulaştığım migren atağı başlangıcında acıyı ortadan kaldırma ve migren atağının şiddetli olduğu dönemde nasıl hafifletirsiniz bunları detaylı olarak anlatacağım. Lütfen yazıyı dikkatlice okuyun.

Migren Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren baş ağrısı nasıl geçer size detaylı olarak anlatacağım. Bende hem migren hemde küme baş ağrısı var. İlk ağrılarım 15 yaşımda başladı o dönem tomografimi çekimlerimden sonra migren tanısı verildi.

Migren ve küme baş ağrısı için bir çok ilaç denedim. Migren tedavisinde kullanılan ilaçların hepsini kullandım. Bu ilaçlardan bazıları ilk dönem etki etsede zaman içerisinde ilaçlar etki etmemeye başladı. Benim migren ağrılarım 2 senede bir oluyor. İlk migren ağrısı başladığında bu 40 gün boyunca sürüyor 25. günlere geldiğimde ise dayanılmaz derecede vede günde 15 saatlere varan inanılmaz ağrılar yaşıyordum.

Sol şakaktan başlayan baş ağrısı migrenim beynin sol lobunu kapsıyordu. Öncelikle sol şakağımdaki bu ağrı başlangıcı olan temporal arter denen damarın kafatasının dış yüzeyinden geçtiğini ve ne gibi bozukluklara sebep olabildiğini öğrendim. Bu konu ile alakalıda detaylı bir makale ayrıca yazacağım.

Öncelikle migren atağınızı neyin tetiklediğini bilmeniz gerekmektedir. Örneğin benim migren ve küme baş ağrı dönemimi başlatan sebep stres vede uyku düzeninin bozulmasıdır.

Şimdi şunu diyenleriniz olabilir stres olmayan bir yaşam mı var? Fakat bende sadece stress migren atak dönemlerimin başlamasına yeterli olmuyor. Uygu düzeninin değişmesi yani örneğin sabah 5 gibi uyuyarak öğlen 12 gibi uyandığım bir uyku dönemim olursa buna ilaveten geçmiş küme baş ve migren dönemimin üzerinden 2 sene gibi bir süre geçti ise işte o zaman tetiklenme olayı başlıyor.

Migren Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Migren ağrısı için bir çok yöntem denediğimden yukarıda bahsetmiştim. Lafı çok uzatmamak için bunlardan detaylı olarak bahsetmeyeceğim. Ama bir örnek vermem gerekirse enseme buz koyarak ağrıyı dindirmeye çalıştığımda ağrımın şiddetinin aşırı arttığını görmüş ve bundan vazgeçmiştim.

Peki migren ağrısı için ne yapmalısınız? Ben olayı kendime göre anlatacağım ve bu anlattıklarımdan kendiniz bir sonuca varabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz resimdeki alan temporal arter damarının geçtiği yerdir ve benim ağrı bağlangıcım işte bu damarla başlıyor.

Migren veya küme baş ağrısı rahatsızlığı olan kişiler genel olarak migren atağı başlangıcını hissederler. Öncelikle evinizde veya iş yerinizde buzlukta her zaman buz bulundurun. Benim ağrı başlangıcımı hissettiğim ilk anda poşetin içine buz koyarak bu damar genişlemeden daralması için şakağıma tutuyorum. Belkide beni saatlerce zıplatacak derecedeki şiddetli ağrıları bu yöntem ile engelliyorum.

Çünkü migren dediğimiz hastalık damarın genişlemesi ile ortaya çıkıyor. Başınızın ağrıyacağını hissettiğiniz o dakikalarda damar genişlemeye başlıyor. Biliyorum ki eğer migren atağımı hissettiğim ve damar genişlemesinin başladığı bu dakikada direk olarak buz ile o bölgedeki damarın daralmasını sağlarsam şiddetli migren ağrıları başlamadan gidecektir.

Migren Başladığında Ne Yapmalı?

Yukarıda bahsettiğim ağrıyı hisettiğinizde uygulayacağınız buz tedavisi kesinlikle işe yarayacaktır. Peki gece uyurken migren atağı ile uyanırsanız ne yapmalısınız?

Öncelikle kronik migren ağrısı olan kişilerin bir diğer sorunuda gece uyurken migren atağının başlamasıdır. Bu migren ağrısı ile uyanmak oldukça can sıkıcı olabiliyor. Siddetli migren ağrısı ile uyanmanız durumunda. Buz tedavisinin yanına birşey daha koyacağız.

Gece yarısı şiddetli bir migren ağrısı ile uyandınız hemen tekrar poşetin içindeki buz ile migren ağrınızın olduğu örneğin sol şakağa tutuyorum. Acı hissettiğimde buzu çekiyorum. Bunu belli bir süre devam ettiriyorum. Biliyorum ki ağrı başladığı için buzla hemen geçmeyecektir. Fakat buz tedavisine devam ediyorum. Daha sonra buzu çekip üç parmağım ile ağrıyan bölgeyi ileri geri sert ve bastırarak masaj yapıyorum. Bu masaj şekli örneğin bir yerinizi ovalıyormuşsunuz gibi düşünün. Fakat bu ovalama şeklini sert ve hızlı bir şekilde yapıyorum. O bölge hafiften ısınıyor. Ve tekrar buz tedavisine devam ediyoruz. Buzu çekip sert ileri geri masaja devem ediyorum.

Bu uyguladığım yöntemin bana kattığı faydası şu oluyor. Örneğin o anki ağrı buz kullanmadığım dönemki ağrıdan daha düşük oluyor. Ovalama yöntemi ilede bunu destekleyerek normade 3-4 saat sürecek olan migren ağrı şiddetini hem düşürüyor hemde ağrı süresini düşürüyorum.

Migren atak döneminde kesinlikle uyku düzeni, yeme içme, psikolojik durumunuza dikkat ediniz. Eğer alkol kullanıyorsanız alkol migren ataklarında ağrı şiddetini arttıracaktır.

Lütfen konu ile alakalı sorularınız olursa aşağı yorum kısmına yazınız sizlere elimden geldiğince cevap yazacağım.

3 Yorumlar

  1. Evet bende de var. Alnından gözlerime iniyor, mide bulantısı da oluyor. Dayanılmaz bir ağrı. Ağrı kesicileri kullanamıyorum. Çünkü beynimi uyuşturuyor. Düzenli sessiz bir uykuya geçiyor ama geçmediği de oluyor. Yalnız şu var ki çevremde ki insanlar beni anlamıyor. Bu benim elimde değil. İsteyerek yaşamıyorum bunu kim ister. Sizce ne yapmalıyım. Teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin