Koronavirüs Psikoloji Etkileri Ve Tavsiyeler

0

Koronavirüs psikoloji ve ruhsal çöküntülere sebep verebilir. Salgını yüzünden psikolojimiz alt üst oldu. Biz kendimizi bundan nasıl koruruz? 

Zihin gıdanıza dikkat edin!

Koronavirüs psikoloji etkileri bireylerde gün geçtikçe etkilerini gösteriyor. Zihin gıdası mideye giden gıda kadar önemlidir. Gün boyu zihninizi neyle besliyorsunuz. Neyle besleyeceğiz ? haberlerle yatıyorum korona , kalkıyorum korona yapılması gereken şu günde bir kere yada iki kere olsun. Resmi veya güvenilir kaynaklardan kısa, net neler olduğunu merakını giderme adına öğren o kadar. Kapat ! Yorumlar,onlar, bunlar neler deniyor, neler konuşuluyor. Kapat! zihnini düşüncelerini bunlarla besleme. Korona virüs haberlerini aşırı derecede takip etmek kaygınızı, umutsuzluğunuzu, paniğinizi arttırır. Yapmayın bunu! ‘Ama merak ediyoruz? Dünya nereye gidiyor?’

Sağlıklı bir zihne sahip olmak için izlediğiniz, okuduğunuz, dinlediğiniz, konuştuğunuz şeyler olumlu,pozitif ve yüksek frekanslı şeyler olmalı. Sizin enerjinizi yükseltmeli, düşürmemeli. Zihninizi ne kadar kaliteli beslerseniz, o kadar nitelikli düşünceler üretebilirsiniz. Bunlar size yüksek enerji olarak geri döner. Yoksa ne olur biliyor musunz. Şuan birçok kişinin yaşadığı psikoloji isteksizlik,enerjisizlik, moral bozukluğu, can sıkıntısı, kaygı, korku, tedirginlik hepimizin yaşadığı durum bu. Size bir görev veriyorum!

Sabahleyin yataktan kalktınız, kalkar kalkmaz yataktan çıkar çıkmaz zihninizi takibe alın! En çok hangi konuyu düşünüyorsunuz? Hangi konularda konuşmayı tercih ediyorsunuz? Bunları konuşunca, bunları yapınca enerjin yükseliyor mu düşüyor mu? Düşündüğün, konuştuğun şeyler enerjini besliyor mu? Emiyor mu? Bu düşünceler size kendinizi nasıl hissettiriyor? Kendinizi iyi mi hissediyorsunuz yoksa tedirgin, korkak mı hissediyorsunuz? Düşünce duygu ve hislerin yaydığı bir enerji var.

O enerjinizi negatiften pozitife taşıyacak istiyorsanız bir defa nelerle beslendiğinizi bir görün. Eğer ki yanlış şeyler ile besleniyorsanız bunu durdurun. Şu anda kaygı, korku seviyenizin yüksek olması, umutsuzluğumuzun yüksek olması tamamen düşüncemizi beslediğimiz gıdalarla ilgili

Koronavirüs psikoloji ve endişeler

Aslında kaygılarla, korkularla savaşmamak lazım. Çünkü savaşmak ve mücadele etmek negatif bir duygudur. Endişe ve korkuyu tetikler. Tanınmış psikolog junku’n dediği gibi:‘ Neye direnirsen sürmesine katkıda bulunursun ’ Hani uykusuzlukla savaşınca hiç uyuyamamak gibi. Akışa teslimiyet ve Allah’a güvenmek lazım. Her şeyi o biliyor! Her şeyi o görüyor! Rahatlatıcı bir düşünce. Umudunu asla yitirme! Umudu olan insanın yarını vardır. Rahmeti ilahiden ümit kesmemek ve ona güvenmek. Bu çok rahatlatıcı bir düşünce.

Zihnimizin genelde olumsuz senaryolara odaklanma durumu var

Bunu bir defa görelim.negatife kaydığı an da ‘Tak’ Yakalayalım ve hemen iptal tuşuna basalım. Negatif düşüncelerin zihnimize girmesine izin vermeyelim! ‘Koronaya yakalanmak istemiyorum ’ yanlışlık bu. Enerjimizi hastalığa vermiş oluyoruz. Beynimize hasta olma düşüncesini yaymış oluyoruz. Zihnin sürekli kötü negatif, olumsuz düşünceler üretmeye başlar. Onun yerine: ‘Ben sağlıklıyım’ doğrusu bu. Olumsuzdan olumluya düşüncelerimizi kanalize etmemiz lazım. ‘Zaten bu düşünceler geliyor hep aklıma. ’O zaman zihnine giren her olumsuz düşünceyi hemen yakalaman lazım. Yakala ve iptal tuşuna bas! Zihnine sızan olumsuz düşüncelere ‘iptal, iptal’ Diyerek hükümsüzleştir.

Eskilerin kullandığı bir tabir vardır: ‘Tövbe, tövbe! Estağfurullah!’ kötü düşünceler geldiği zaman büyüklerimiz öyle yapardı. ‘Tövbe, tövbe! Estağfurullah!’ Aslında bu çok güzel bir deyim. Zihnimizin olumsuz düşüncelerle enerji yaymasına engel oluyor. ‘Tövbe, tövbe! Estağfurullah! ’olumsuz bir düşünce geldiğinde onu durdurma . Bak çok önemli bir şey bu! Düşünün bir bakın hastalığın yayılma hızı yüksek ama hastalığa yakalansak bile iyileşme ve zarar görmeden çıkma olasılığı çok yüksek. Tüm yapılan çalışmalar bunu gösteriyor. Kaygı, korku mu geldi ? ölüm oranı düşük, hemen vurgu: ‘Ben sağlıklıyım ’

Koronavirüs zihinsel psikoloji etkileri

Moralinizin sürekli yüksek tutulmasını sağlayacak ne var? Özgüven kazandırıcı kitaplar, filmler, sizi iyi hissettiren müzikler, ne sizin enerjinizi yüksek tutmanızı sağlıyorsa onu yapmaya başlayın! Enerjinizi düşüren şeyleri hayatınızdan çıkarın! Enerjinizi yükselten şeyleri hayatınıza alın! Bunu yapabilirseniz daha güçlü olursunuz.

İzole oldum diye kendinizi yalnız hissetmeyin!

Buna müsaade etmeyin! Whatsapp var, Skype var. Sevdiğiniz size enerji veren insanlarla internet üzerinden görüntülü görüşmeler yapın bu da enerjinizi yükseltmenizi sağlar. Size güç verir,motive eder. Eve kapandığınız bu dönemde içinize kapanmayın! Fırsat buldukça dostlarınızla, sevdiklerinizle internet üzerinden de olsa sosyal etkileşime devam! Eğer biz bu maddelere devam edersek bu süreçte psikolojik sağlımızı koruyabilelim. Psikolojimiz ne kadar güçlü olursa bu süreci atlatmamız o kadar kolay olur. Peki ya psikolojim bozuk mu nasıl anlarım? Onuda sizin için ayrıca anlattık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin