Koronavirüs Etkileri Nelerdir?

0

Koronavirüs etkileri nelerdir? Koronavirüs vücutta ne kadar kalır? Bu soruların cevaplarını yapılan araştırmalarla ortaya koyuyoruz. 2019 aralık ayında Dünya Sağlık Örgütü Çin’in Wuhan şehrinde korana vüris ailesinden yeni bir virüsün tespit edildiğini duyurdu. Virüsü bir şehir yada bir ülkeyle ilişkilendirmek istemeyen Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüs salgının adını 11 şubat da duyurdu. Bu tarihlerde dünyada ki çoğu ülke yaklaşan tehdidin farkında değildi.

Virüs Nedir? Koronavirüs den korunmak için hangi hijyen kurallarına uymalıyız?

Virüsler aslında canlı olup olmadıkları belli olmayan bir nükleer asit (DNA,RNA) ve bunu çevreleyen protein kılıfa sahip yapılardır. Işık mikroskobu ile görülemeyecek kadar küçük olan virüsler sadece canlı hücrelerde çoğalabiliyorlar. Bazıları bitkiler de bazıları insanlarda ve hayvanlarda çeşitli hastalıklara neden oluyor. Bilinen binlerce çeşit virüs den bazıları insanlık tarihindeki büyük salgınları tetiklemişti. Son salgında corona virüs ailesinin bilinen son üyesi covid-19 tarafından tetiklendi.

Koronavirüs Etkileri nelerdir?

    Virüsler genellikle dokunma ve soluma yoluyla bulaşır. Korona virüs de temas ettiğimiz yüzeylerde yayılıyor. Bu yüzeylerde ne kadar yaşayabildikleri ise materyallere göre değişiklik gösteriyor.

Korona virüs en çok çelik daha sonra sırayla plastik mukavva, bakır da çoğalıyor en az ise hava da tutunabiliyor. Virüslü yüzeylere sürdüğümüz ellerimizi yüzümüze götürdüğümüzde virüs; ağız, göz yada burun yoluyla vücuda giriş yapıyor. Vücut da en çok etkiye akciğer, dalak ve bağırsak da bırakıyor.

Koronavirüs akciğerimizi kapsayan epital hücrelerin üstündeki reseptöre bağlanan virüs genetik materyalini hücre zarından içeri enjekte ediyor. Bu hücre virüsün genetik materyalinden gelen talimatla virüsü çoğaltmaya başlıyor. Zamanla daha çok virüs hücresiyle dolan vücut hücresi sonunda kendisini imha ediyor.

Eriyen hücredeki virüsler, diğer hücrelere de aynı şekilde yayılıyor. Virüslerin yayılımı çok hızlı oluyor yaklaşık 10 gün sonra akciğerde milyonlarca virüs akciğerlere enfekte ediyor. Korana virüs bulaşan çoğu kişide bağışıklık sistemi yavaşça kontrolü ele alır. Virüsün diğer hücrelere bulaşmasını engeller.

İğleşme süreci başlar ve kişiler virüsü hafif semptomlarla atlatırlar. Daha ağır vakalarda ise akciğerdeki virüsler koruma bariyerini yok etmeye başlar. Bu durum nefes almamızda görev alan hava keseciklerini, bakteriler tarafından işgal edilebileceği ortamlar haline getirir.  Hastalar zatürreye yakalanır. Solunum zorlaşmaya hatta çalışmamaya başlar . Hastalar yaşabilmek için solunum cihazlarına ihtiyaç duyar.

Bakteriler ve virüsler kana karışarak tüm vücudumu sarar. Bunun gerçekleşmesi durumunda ölüm olasılığı artar. Özellikle grip ile kıyaslanırsa korana virüs çok daha tehlikelidir.

Koronavirüs vücutta kaç gün yaşıyor?

Covid 19 virüsü vücutta yaşama süresi kişinin yaşına ve de bağışıklık sistemine göre değişiklik göstermektedir. Covid 19 da yaştan kasıt aslında kişinin bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Yaş ilerledikçe insanların bağışıklık sistemi yavaşlar ve de zayıflar. Bu durum bazı yaşı genç kişilerde de olabilir. Covid 19 ile dünya ilk tanıştığında kuluçka dönemi 5 gün olarak tahmin edilirken. Bugün dünya sağlık örgütünün tavsiyesi ile Koronavirüs için karantina süresinin 2 haftalık bir süreç olması gerektiği tavsiyesinde bulunulmuştur.

Koronavirüs etkileri ve Korunma Yolları nelerdir?

Koronavirüs ile enfekte olmuş kişi farkında olmadan başkalarına da virüsü kolaylıkla bulaştırabilir. Benzer şekilde koronavirüs bulaşanlarda diğer başka kişilere bu virüsü farkında olmadan bulaştırabilir. Üstelik koronavirüs bulaşmış bir kişi günlerde hiçbir belirti göstermeyebilir yani kısa bir süre içinde binlerce kişi enfekte olabilir.

Güney Kore de uzmanlar koronavirüs enfekte olan kişilerin geçmişlerine baktıklarında ilk otuz hastanın gözetime alındığını ancak otuz birinci hastanın enfeksiyondan habersiz şekilde şehirlerarası seyahat ettiğini ve trafik kazasına karıştığını hastaneye gittiğini ve hatta bir kilise ayinine katıldığını tespit etti. Tüm bunlar yaşanırken virüsün yüzlerce kişiye bulaştığını tahmin ediliyor. Salgınlarla mücadelede en önemli güçlüklerde biri ülkelerin kısıtlı sağlık alt yapısına sahip olmalarıdır. Koronavirüs vakaların çok hızlı yayılmasından dolayı hastanelerdeki kapasiteler yetersiz kalmaya başlamasıyla tedavi göremeyen kişilerin hayatını kaybetmesi olasıdır. Üstelik diğer acil durumdaki hastalar da hizmet verilememesi sağlık çalışanları da enfekte olması söz konusudur.Bu sebepten korona virüsten korunma yolları herkes tarafından dikkate alınarak uygulanmalıdır.

Korona Virüs Önlemleri

Bu da kapasiteyi azaltan bir durum. Toplum olarak virüsle mücadele edilirken hayat kısıtlamaları, okulların kapanması, toplu etkinliklerin iptal edilmesi ve belirli bölgelerde karantina ilan edilmesi gibi çeşitli önlemler alınıyor. Bu önlemler sayesinde virüsün yayılma hızı azaltılıyor ve ölüm oranının da olabildiğince azaltılması hedefleniyor. Bu önlemlerin en temel amacı sosyal mesafe yani koronavirüsün bulaşma riskini azaltmak için diğer insanlarla aramıza fiziksel mesafe koymaktır. Bunun yanında ellerimizi belirli aralıklarla, yirmi saniye boyunca sabunla yıkamanın virüsün etrafındaki kabuksu yapıyı dağıttığı ve elimizde tutunmasını zorlaştırdığı biliniyor. Ayrıca çok kullandığımız nesneleri dezenfekte etmemizde tavsiye ediliyor .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin