Korona Virüsü Son Durum

0
Dünyada korona virüs vaka sayısı

Korona virüsü son durum da yaşananları sizin için derledik. Korona olarak adlandırılan covid-19 enfeksiyonun seyri konusundaki bilgilendirmemizi sürdürüyoruz. 4 Nisan 2020 biz verilerin analizini yenilenmiş biçimi ile dile getireceğim. Kimi iddialara göre biyolojik silah olan korona virüs ile alakalı veriler vereceğiz. Bir önceki verilerle kısmen karşılaştırmasını göstereceğim ve dünya da seyrin nasıl olduğuna dair bilgileri da aktaracağız. 

Korona Virüsü Analizi 

1 Nisan itibari ile olan vakalar, testler görülmekte yaklaşık 1/7 de civarında bir pozitiflik çıkmakta bugün itibari ile benzer verilere erişiyoruz. 3 Nisan 2020 tarihine baktığımızda 16.160 kişiye test yapıldığını 2.786’sının pozitif çıktığını görmekteyiz.  

Can kaybı oranı aynı eğilim üzerinde devam etmiştir. Can kaybı eğiliminin bu halini koruması bizim evde kalmamızla doğrudan ilişkilidir. Şu anki seyri açısından da hastalananların sayıları artmasına karşın hastalığa bağlı can kayıplarının eğiminde bir değişme olmamaktadır. 

Korona Virüsü Son Durum ve Vakaların Analizi 

Vakaların analizi yapıldığın dünyadaki bilgi giderek artmakta.  

Ölüm riskinin artışı: 

-Hipertansiyon 2,36 kat  

-Solunum sistemi hastalığı 2,46 kat 

-Kalp-damar hastalığı 3,42 kat artmaktadır.  

Bu üçüne birden sahip olanların ise çok dikkatli olması gerekmektedir. 

Dünyada toplam vaka sayısı (2 Nisan 2020) 

Tanısı doğrulanmış 896.450 

Ölüm sayısı 45.525  

Korona virüsü Ölüm oranı %1,96 olarak saptanmıştır. 

 • Usa                    38.1     7.3     0.18 
 • Italy                   45.4     19.1   2.30 
 • Spain                 42.7     24.0   2.21 
 • Germany           47.1     10.1    0.13 
 • China                37.4      0.6     0.02 
 • France               41.4      9.1     0.83 
 • Iran                   30.3      6.0     0.38 
 • Uk                    40.5       5.0     0.43 
 • Switz                42.4      21.8    0.62 
 • Turkey             30.9       2.2     0.04 

Tabloya baktığımız da İtalya ve İspanya da yaşlı nüfusun fazla olmasından dolayı oranlarının yüksek olduğunu görmekteyiz. 

Yaşa göre can kayıplarına baktığımızda 9 yaşın altında wuhan verilerine göre can kaybı görülmemekte, yaş ilerledikçe can kayıpları da artmaktadır  

Uyarı Noktası  

Ancak esas uyarı noktasını dile getirmek de fayda var. Çünkü hastalığın kendisinin etkisi kadar diğer etkilerini de bir süre sonra gözlemlemeye başlayacağız. 

Korona Virüs Döneminde Çalışması Gereken Sektörler

 • Tarım 
 • Nakliye  
 • Pazara erişim 

Bunlardan bir tanesi tarım üzerinde olacak. Ekilmesi gerekenler eğer yaş nedeni ile ekilemez hale gelirse ekilmiş olanların zamanı gelince ya da dışarıdan gelen hammaddelerin nakliyesinin eksik kalması durumunda bir süre sonra başka etkilerini de görmeye başlayacağız. Bugün için pazarlara gittiğimizde her durumda gıda bulmakta zorlanmıyoruz. Yiyecek konusunda herhangi bir eksiğimiz bulunmamakta ancak hastalığı bizden daha önce yaşayan ülkeler önlemlerini aldılar. 

Gıda, içecek federasyonu başkanı, Şemsi Kopuz: ‘Temel gıda niteliğindeki buğday ve pirinç gibi tahıllar, un bitkisel yağ, şeker ihracatları yasaklanıyor’ bunun anlamı artık gıda milliyetçiliği başlıyor. 

Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya’nın oluşturduğu Avrasya Ekonomi Birliği 1 Nisan 2020 tarihi itibariyle tahıl, un, soya fasulyesi ve ayçiçeği ürünlerinin ihracatını yasakladı. 

      Yine bir diğer örnek: Çin, ABD ve Avrupa ülkeleri, salgının ne kadar süreceği ve etki sınırları belli olmadığı için tarım ve gıda üretimi öncelikli tedbir paketleri açıklıyor. Yani biz sağlık açısından ne kadar iyi noktada olsak da uyarı noktası bunlar sonrasında kriz haline dönüşen salgının tarımı etkilemesi başlangıçta vurgulanması gereken unsur. Bugün tarlalar ekilmezse, belli yaşın üstü çiftçiler dışarı çıkamazsa bir süre sonra nakliyatın da durması ile zaten ham madde girişi de olamayacağı için durum sofralara yansımaya başlayacak. Bugün bir şeylere erişebiliyoruz bir süre sonra bakacağız ki dükkanlarında kapalı olmasının nedeniyle ekonomik etkiler kornanın sağlık etkilerinden daha fazla olmaya başlayacak. O yüzden korona etkisi adı verilen bu duruma şimdiden hazır olmamız gerekiyor. 

Korona etkisi algılandığı gibi değildir. Eğer bugünden hazırlık yapılmazsa birkaç ay sonrası için başka sıkıntılarda maalesef ortaya çıkabilecektir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin