Korona Virüsten Korunma Yolları

0
Korona virüs belirtileri nelerdir

Korona virüsten korunma yolları uygulandığında bu hastalığı kapma oranınız azalacaktır. Korona virüs belirtileri ise kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Sizlere ülkemizde de resmi rakamlarca varlığı açıklanan korona virüs enfeksiyonlarından korunma metotlarından bahsedeceğiz. Öncelikle korona virüs belirtileri varsa ne yapmamız gerekiyor? Hasta değilsek ya da bir şüphemiz yoksa ne yapmamız gerekiyor? Öncelikle bunu ayırt etmemiz gerekiyor. Artık her yerde korona virüs enfeksiyon şikayetleri ile ilgili haberde, görsel basında, sosyal medyada birçok yazıyla karşılaşıyorsunuz.  

Şikayetlerimiz varsa neler yapmak gerekiyor? 

En belirgin semptomlar  

  • Yüksek ateş 
  • Boğaz ağrısı  
  • Burun tıkanıklığı 
  • Kuru öksürük  

Korona virüs belirtileri nelerdir?

Bazen solunum sıkıntısı ve ishal de oluyor. Eğer bu durumlar sizde mevcut ise korona virüs olma ihtimali yüksek bunu ortaya çıkarmak için bir sağlık kuruluşuna gidin. Enfeksiyon kliniğinde testler yapılabilir. Testler yüzde otuz ile yüzde altmış doğruluk payı ile çalışıyor yani negatif çıksa bile virüse yakalanmış olabilirsiniz.  

Yaşınız elli yaş altı ise çok da endişe etmenize gerek yok ancak etrafınızdaki insanlar için tehlikeli olabilirsiniz. Etrafınızdaki insanlar bunu bulaştırabilirsiniz. 

Bunu engellemek için yapmamız gereken, sevdiklerimizi korumak için yapmamız gereken şey istirahat alıp evde işlerimize devam etmek ya da insanlar ile aramıza mesafeler koymak yani tokalaşmadan kaçınmak, maske kullanmak, hastayken maske kullanmak ve etrafımızdaki kişilere hastalığı bulaşmasını engellemek için yapmamız gereken temel görevlerimiz.  

Eğer hasta değilsek ve elli yaşın altındaysak çok da bu virüs elli yaş altında çok nadiren ciddi sorunlara neden oluyor. Genelde basit bir gribal enfeksiyon tablosuyla düzeliyor. Elli yaşın altında ölüm oranlarına bakıldığında bin kişide iki falan gibi bir rakamlar var bu oldukça düşüktür. Geçmiş de görülen ciddi viral enfeksiyonlara baktığımızda oldukça düşük olduğunu görüyoruz. Onun için ek bir rahatsızlığımız da yoksa elli yaşın altıdaysak çok sıkıntı bir tabloya karşılaşma ihtimalimiz söz konusu değil. 

Korona virüsten korunma yolları nelerdir?

Eğer Korona virüsten korunma yolları sizin için önemli vede dikkate alıyorsanız hasta olma olasılığınız da düşer. Bu sebepten korunmak için azami dikkatli olmalısınız.

  • Hapşıran, öksüren kişilerden uzak durmak 
  • Toplu yaşanılan yerler, ulaşım araçları, alışveriş merkezleri, düğünler gibi toplu karşılaşılan yerlerde öyle hapşıran, aksıran kişiye karşı dikkat, temas dan kaçınma  
  • Temas etmişsek ellerimizi burnumuza götürmeden evvel ya da yüzümüzü götürmeden evvel bol suyla ve sabunla yıkanması, alkol ile dezenfekte edilmesi salgına karşı yapılabilecek en önemli koruyucu sağlık metodu olarak karşımıza çıkıyor. 

Elli yaşın üzerindeyiz, bir takım risk faktörlerimiz var, kalp hastalıklarımız var, bu durumda bu hastalığımızın riskleri daha fazla olduğu için bu kişiler biraz daha özen göstermeli, dışarı çıkarken maske takmalılar, insanlarla temas dan kaçınmalı hapşıran, aksıran, hasta olan kişilerle temasa mutlaka özen göstermeliler, uzak durmalılar 

Mümkün oldukça bu kişilerle temas dan kaçınmalılar ve yüksek ateşli, aksırık, öksürük, kuru öksürük gibi şikayetler de varsa bu kişiler en yakın sağlık merkezlerine gidip ilave sorun olup olmadığına ya da korona virüs enfeksiyonun varlığına dair testleri yaptırarak tanılarını koyup takiplerini yaptırmalılar. 

Çocuklarda korona virüsü

Tabi çocuklarımız için çok büyük riskler söz konusu değil ama ortak sınıflar, kalabalık ortamlarda mutlaka burnu akan, aksıran, öksüren bir arkadaşları oluyor ve bu tip viral enfeksiyonlar hızlı bir şekilde birbirlerine yayılabiliyorlar. Çocuklarımızda bu hastalık ciddi sıkıntılara neden olma ihtimali düşük yapılan çalışmalarda ya da yaklaşık iki aydan beri var olan olgulara baktığımızda çocuklarla ilgili ciddi bir sorunlara rastlanmadı şimdiye kadar. Ne yapmamız gerekiyor? çocuklarımızı eğer okulda yaygın enfeksiyon tablosu varsa bunlara karşı önlem almaları gerektiğini işte ellerini dezenfekte etmelerini sabunlar yıkamaları gerektiğini yine maske kullanabileceklerini okulda hap şuran, aksıran arkadaşları varsa maske kullanmaları gerektiğini konularında bilgilendirebiliriz.           

Okulda çok sayıda hasta varsa çocuklarımızı da birkaç gün okula göndermeyip evde istirahat verebiliriz. Aslında virüsün ortamdaki yaşayabilir olması ile ilgili net veriler yok ama işte 6 saat yirmi dört saat civarında sürebileceğinde dair birtakım veriler var bunlar oldukça değişken rakamlar bu nedenle mümkün olduğunca pencereler açık ortamdan temiz havanın içeri girmesi, sınıflara bu hastalığın ya da virüsün yaşayabilir olmasını azaltan metotlar olarak öğretmenlere önere bileceğimiz tavsiyeler. Son olarak çok daha tehlikeli virüsler olduğunu unutmamamız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin