Korona virüsten korunma. Psikolojinizi Nasıl Korursunuz?

0

Korana virüsten korunma için öncelik psikolojidir. Korona virüs pandemisi tüm dünyada endişe yaratıyor ancak bu yaşananlar psikolojik sorunları olan ya da kaygı bozukluğuna sahip insanların semptomlarını daha da ağırlaştırabilir.  

Psikolog Mary Karapetian Alvord; İnsanlar kaygı bozuklukları olduğunda endişe ve kaygı olan şeyleri seçici olarak daha fazla fark etmeye yöneliyor. Korona virüs pek çok korkuyu da beraberinde getirdi. ‘Hasta olacak mıyım? Çalışabilecek miyim? Süper market raflarında yiyecek olacak mı? Son haftalarda pek çok insan bu soruyu kendine soruyor. 

Psikolog Mary Karapetian Alvord; ‘Altta yatan zorluğun bir nedeni de bilinmezi tolere etmek.’ Sağlık yetkililerinin bazı açıklamaları da anksiyete koşullarını besliyor gibi görünebilir. Zaten başkalarıyla etkileşim kurmaktan korkan insanlar artık kalabalıklardan kaçınmaları yönünde tavsiyeler alıyor ya da mikroplardan aşırı korkan obsesif, kompozit bozukluğu olan insanlar halk sağlığı yetkililerinin sık sık el yıkamayı teşvik etmesiyle ellerini aşırı yıkamaya başlayabilir.  Jonathan Seidl da kaygı bozukluğuna rağmen başta korona virüsten endişe duymamış ama zamanla durum değişmiş. Ancak onu endişelendiren hastalık olmaktan ziyade ekonominin, bu krizin üstesinden gelip gelemeyeceği.  

Korana virüsten korunma için psikoloji çok önemli

Korana virüsten korunma için Jonathan Seidl: Korku, duygu uçuşa geçiyor ve bu kavga veya uçuş durdurulamaz hale geliyor. İşte bu noktada yakalanıyorsunuz. Kavga veya uçuş kararı arasında kalakalıyorsunuz.’ Kaygı bozukluğu olan insanlar ‘Ya şöyle olursa’ diye gibi fikirlere veya en kötü durum senaryolarına daha fazla odaklanma eyleminde oluyor. Alvord, sosyal uzaklaşma tribinden kaçınıp bunun yerine fiziksel uzaklaşma ve sosyal bağlantı ifadelerini tercih ediyor.  

Psikolog Mary Karapetian Alvord: ’Fiziki olarak izole olabilirsiniz ama duygusal ya da sosyal açıdan izole olmak zorunda değilsiniz. Telefonda konuşabilir, mesajlaşabilir ya da biliyorsunuz, birileriyle oyun oynaya bilirsiniz. Facetime da konuşabilirsiniz.’ İnsanlarla bağlantıda kalmanın önemini Seidl de biliyor. 

Jonathan Seidl:’ Endişeli bir durumdaysanız bir psikiyatrist den, bir danışmandan, bir rahipten size bu gerçeği verebilecek ve size gerçeğin gerçek olduğunu hatırlatabilecek birisinden yardım istemek önemli ve ister bilgisayar üzerinden ister telefon üzerinden olsun bunun hatırlatılması iyidir. Hiç yoktan iyidir.’ Bu zorlu günlerde belki yapılabilecek en iyi şey kaygıyı paylaşmaktır. Seydl’ın da dediği gibi ister telefon ister bilgisayar üzerinden. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin