Korona Virüs Gerçeği ve Tüm Hurafeler

0

Korona virüs gerçeği ve anlatılanlar aslında çok daha farklı. Korona virüse karşı alınacak tedbirler mercek altına aldık. Bazı önerilerin hurafeden ibaret olduğunu ve gerçekten korona virüsten korunma yolları olup olmadıklarını beraber anlayacağız. 

Korona Virüs Gerçeği ve Kelle Paça

İlk önce içerisinde ne var onu bilmemiz gerekir. Kelle paça içerisinde hayvansal protein, doymuş yağ, kolesterol ve hayvanın bütün hayatı boyunca vücudunda biriktirdiği toksinler var. Bu söylediğim unsurlardan hiçbiri bağışıklık sistemine herhangi bir olumu katkıda bulunmaz hatta tam tersi bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olur. Kelle paça tamamen hurafe bilgilerden bir tanesidir hatta sürekli tüketildiğinde vücutta kalp ve damar hastalıkları da dahil olmak üzere başka hastalıklara neden olabilecek olan besinlerden bir tanesidir. Ayrıca bağışıklık sistemini de zayıflatması söz konusudur. 

Tuzlu Su Gargarası ve Korona Virüs 

Son derece sansasyonel önlemlerden bir tanesi de ağza buruna tuzlu su gargarasıyla ilgili ifade edildi. İfade edilen orada hipertonik tuzlu su solüsyonlarıdır yani yüzde üç sodyum klorür içeren solüsyonlardır. Bunlarda hipertoniktir ve bulundukları ortamda kesinlikle su çekme özelliğine olan unsurlardır. Su çekildiği zaman örneğin gargara yapıldığı zaman ve bu hipertonik solüsyon mukoza hücrelerinden su çeker, mukoza hücreleri büzülür aynı zamanda bağışıklık hücreleri de büzülür ve fonksiyonlarını yerine getiremezler. Kısaca tuzlu su gargaralarının da olumlu bir etkisi olamaz. Olsa olsa olumuz etkisi söz konusu olabilir. 

Korona Virüs Kargo Paketleri ile geçer mi? 

Şunu biliyoruz, virüs ün yaşayabilmesi için mutlaka canlı hücrelere ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Cansız yüzeylerde ortalama iki ile dört saat kadar canlı kalabildiği ile ilgili bilgiler söz konusu. Biz ona biraz ihtiyat payı bırakarak genişletirsek yani yirmi dört saat içerisinde yabancı yüzeylerde canlı herhangi bir viral etkenin bulunamayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. O yüzden kargo paketleriyle bu virüsün geçebilme ihtimalinin çok çok düşük olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.  

Grip Aşısı Olanlar Korona Virüsüne Karşı Daha Dayanıklı Olur mu? 

Grip aşısı olanların diğer viral enfeksiyonlara daha az yakalandıkları veya yakalandıklarında daha hafif seyrettiği ile ilgili bilimsel çalışma ve bilgi olduğunu ben zannetmiyorum ama aşı zaten bir yerde bağışıklık sistemini bir yerde uyarmak için stimüle etmek için dışardan verilen moleküllerdir, parçacıklardır. Bağışıklık sistemi aktive olduğu zaman bağışıklık sistemine deyim yerindeyse antrenman yaptırıldığı zaman diğer etkenlere karşıda baş etmede olumlu etkilerin ortaya çıkması beklenebilir. 

El Yıkayarak Virüsten Kurtulabilir miyiz? 

Bir kere kesinlikle el yıkama alışkanlığımız edinmemiz lazım. Bakın genel olarak enfeksiyon hastalıklarının en sık en önemli 10 nedeni vardır parmaklarımızdır. 5 sol el ve 5 sağ el. O yüzden el yıkamayı alışkanlık haine getirmemiz lazım. Herhangi bir yabancı yüzeyle temas ettiğimiz zaman örneğin; bir kapı kolu, bir musluk, bir asansör düğmesi, bir masa, sandalye gibi veya metrolara binildiğinde tutamaklar gibi yabancı bir yüzeye tema ettikten sonra elimizi kesinlikle ağzımıza, burnumuza ve gözümüze temas ettirmemiz gerekir. Çünkü viral etkenlerin en sık geçiş yolu bu şekildedir. Günde en az dört, beş kez otuz saniye boyunca sürecek parmak araları, tırnak araları olmak üzere el yıkamayı alışkanlık hale getirmemiz lazım. Bu sadece korona virüs enfeksiyonları açısından değil aynı zamanda mevsimsel grip açısından da son derece önemli, koruyucu bir yöntem. Seyahat Ederken Maske Takmak Gerekir mi? 

Seyahat Ederken Maske Takmak Gerekir mi? 

Mutlaka maske takmayı yine düşünmemiz lazım. Cerrahi maskeler olabilir. N95 denilen maskeler olabilir. Tabi bu maskelerinde belirli bir kullanım süresi var. O süreden sonra mutlaka uygun bir şekilde çöpe bu maskelerin atılması lazım. Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmamız lazım. Öksüren, aksıran, ateşi olan, hastalıklı olduğu her halinden belli olan kişilerle çok yakın temas da bulunmamaya çalışmak lazım. Çünkü virüs etkenleri iki ile üç metreden rahatlıkla karşıdaki insana geçebilme kabiliyetine sahiptir. 

Korona Virüsün Günümüzde En Tehlikeli Virüs Olduğu Doğru mu? 

Her sene yaklaşık dünyada ölçeğinde iki yüz elli ile beş yüz bin kişi hayatını mevsimsel grip nedeniyle kaybediyor. Yine zatürre önemli, insan hayatına mal olabilen bakteriyel hastalıklardan bir tanesidir. Zatürre ve mevsimsel grip yanında şu anda Korona enfeksiyonlarının çok öldürücü seyrettiği söylenemez ama yine de dikkat ve tedbirli olmak da yarar var. Hurafeler virüsün kendisi kadar tehlikeli olabiliyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin