Korona virüs belirtileri nelerdir?

0
Korona virüs enfeksiyonlarından nasıl korunabiliriz

Korona virüs belirtileri nedeniyle sıkça söz edilen Virütik enfeksiyonlardan bahsetmek gerekirse öncelikle virüslerin öneminden bahsetmeliyiz. 

Virüsler neden önemlidir?

Virüsler üst solunum yolu enfeksiyonlarının ve bir takım alt solunum yolu enfeksiyonlarının %95 sebebini oluşturur. Sıkça rastlanılan virüsler;

  • Influenza (Grip) Virüsü
  • Parainfluenza Virüsü
  • Adenovirüs
  • Rhinovirüs
  • Corona Virüslerdir.

Korona virüsü diğer virütik enfeksiyonlardan en önemli farkı ölümcül olabilmesidir  ve tedaviye kimi kişilerde  yanıt vermemesidir.

Korona virüs neden Çin’de ortaya çıktı?

Korona virüsler doğada; deve, yarasa, misk kedilerinde bulunmaktadır. Uzakdoğu ülkelerinde bu hayvanlar yiyecek olarak da tüketilmektedir.

Korana virüs bulguları nelerdir?

Başlıca koronavirüs etkileri nelerdir:

  • Yüksek Ateş
  • Öksürük
  • Nefes Darlığı’dır.

Korona virüs belirtileri içinde boğaz ağrısı ve ishal de görülebilir. Corona Virüs enfeksiyonu %2,5 – %3 oranında ölümcül olabildiğinden oldukça tehlikelidir.Ancak bu ölümcül olma özelliği; Vücut direnci düşük , bakıma muhtaç ya da düşkün hastalarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı kişilerde ölümcül olma oranı daha düşüktür.

Korona virüs belirtileri nelerdir ve korunma yöntemleri

Öncelikle vücut direncimizin düşmemesi gerekir ve kendimize iyi bakmamız gerekir. Bunun dışında korona virüs bulunduğumuz ortamda hava yolu ile geçebilen  bir enfeksiyon olduğundan havalandırma çok önemlidir. Peki bunu nasıl başarabiliriz. Odanızı ve özellikle kalabalık yaşam alanı olan odaların sık sık havalandırılması gerekir. Bu pencere yolu ile olabilir. Pencere imkanı olmayan iş merkezleri ya da kapalı alanlarda ise hava temizleme cihazı ile havalandırma sağlamalıyız.

Hava temizleme cihazları ortamın nemini ve kokusunu alma dışında alerjen ve mikroorganizmaları da temizleme özelliğine sahiptir. Bu tip hava temizleme cihazları icat edilmiştir. Bu cihazlar bizim sağlıklı hava solumamıza yardımcı oluyor. Bunun dışında bireysel olarak Corona virüs enfeksiyonlarından korunmak için maske kullanabiliriz. Maske kullanımı ile ağzımızı ve burnumuzu birlikte kapatarak hem solunum yolumuzu dışarıdan gelen enfeksiyonlardan koruruz. Hem de bizden kaynaklanan enfeksiyonların dışarıya gitmesine engel olmuş oluruz.

Korona virüs aşısı bulundu mu?

Korona virüs aşısı maalesef günümüzde henüz bulunmuş değildir. Korona virüs aşısı çalışmaları için bir çok ülke çalışma yapmaktadır fakat henüz geliştirilmiş bir aşı yoktur. Grip aşısı korona virüsünden korurmu sorusu daha önceden en merak edilen sorulardan biri idi fakat grip aşısı sadece Fluenza virüslerine göre yapılmış aşılardır. Bunların koruyuculuk özelliği yoktur. Korona virüs enfeksiyonlarına da zaten etkili değildir. Dolayısıyla bu konuda dünyada yapılan çalışmalar devam etmektedir. Aşı konusunda bir süre beklememiz gerekecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin