Kefir Diyeti Nasıl Yapılır?

0

Kefir Diyeti Nasıl Yapılır? Kefirin bağırsak sağlığımız üzerindeki etkisi çok yüksektir. Özellikle bağırsakta bizim için yararlı olan bakterileri arttırıyor. Aynı zamanda kabızlık problemi yaşıyorsanız bağırsak sağlığını etkilediği için bu problemi çözebiliyor.

Kefir Diyeti Hazırlanışı

Kan şekerini dengeleyici özelliği vardır. Kalsiyum içerdiği için kemik sağlığına iyi gelmektedir. Tercihen sade kefir kullanmalıyız. Çünkü meyveli kefirlerin içinde şeker oranları çok fazla ve onlara dikkat etmemiz gerekir.

  • Bir bardak sade kefir
  • Ceviz (2 tane) hem tok tutması için hem de Omega3 açısından da zengin olduğu için aynı zamanda kalp ve beyin sağlığına da iyi geldiği için ve kaliteli bir yağ olduğu için kullanıyoruz.
  • Kefen tohumu (1 çay kaşığı) bağırsaklara faydası olması ve kilo vermemize yardımcı olması için kullanıyoruz.
  • Yulaf ezmesi(2 tatlı kaşığı): Yüksek oranda lif içerdiği için ve vücudumuzda tokluk sağladığı için kullanıyoruz.
  • Muz: Biraz daha tat vermesi için de muz kullanıyoruz. Küçük bir muz kullanmamız yeterlidir. Muz, magnezyum içerdiği için kaslarımız için çok sağlıklıdır.

Bu malzemelerin hepsini mikserde çekiyoruz. İsterseniz biraz taneli bırakabilirsiniz. Taneli olduğu zaman, tok tutma süresi artıyor. Ama daha toz haline getirirsek midede daha çabuk sindiriliyor. Bu karışım bir porsiyon yani tek içimliktir.

Kefirin tüketiminde insanlar sıkıntı yaşayabiliyorlar. İçine ceviz ve muz koyduğumuz zaman biraz daha tatlanmış olacaktır. Dışarıdan meyveli kefir almak yerine evde kendiniz sade kefirden karışımınızı hazırlayabilirsiniz. Çünkü meyveli kefirlerin içinde daha önce de söylediğim gibi yüksek şeker bulunmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir buradan okuyabilirsiniz.

Kefir Ne Zaman İçilirse Zayıflatır?

Bu karışımı aynı şekilde çocuklara da ara öğün ya da gece yatarken içirebilirsiniz. Kefir tüketimi, çocuklar tarafından asla sevilmeyen bir besindir. Çocukların, ayranlarının içine koyarak içirebilirsiniz.

Kefir çok sağlıklı bir besindir. Peki, biz bunu kilo verdirici olarak nasıl kullanabiliriz?

Bunun için yapacağınız diyetin çok önemi vardır. Gün içinde nasıl beslenmelisiniz?

Kahvaltımızı saat 09.00’u geçmeden yapıyoruz. 1 haşlanmış yumurta, 1 dilim peynir, 6-7 adet zeytin, yeşillik ve 1-2 dilim ekmek özellikle de tam buğday ekmeği ya da çavdar ekmeği tüketebilirsiniz.

Sonrasında kuruyemiş ve kuru meyveden bir ara öğün yapıyoruz.

Öğlen yemeğinde sebze yemeği tüketmeliyiz. 7-8 kaşık sebze yemeği, 1-2 dilim ekmek, salata tüketilebilir.

İkindi öğününde, kuru meyve- kuruyemiş tüketebiliriz.

Akşam öğününe geldiğimiz zaman, kefir karışımımızı kullanmış oluyoruz. En geç 20.00’de kefir karışımızı tükettikten sonra hiçbir şey yemiyoruz.

Bu diyet boyunca, şekersiz kahve, şekersiz siyah çay, şekersiz bitki çayı serbesttir. İstediğiniz kadar içebilirsiniz. Ama 20.00’den sonra herhangi bir kalorili besin tüketmiyoruz. Kefir karışımımızın yaklaşık 240-250 kalori civarındadır. Çok fazla değil ve tamamen yağ yakan besinlerden oluşmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin