Kedilerde korona virüsü belirtileri

0

Kedilerde korona virüsü belirtileri nelerdir?

Korona virüsü aslında bütün kedi ırklarında olabilir. Bazı kedilerde korona virüsü biraz daha farklı bir çok serotip var ve serotipler vücuda girdikten sonra mutasyona uğrama özelliği gösteriyor. İnkübasyon periyotları çok uzun olduğu için maalesef şuan ülkemizde baş belası denen bir virüs özelliği taşımaktadır.

Kedilerde korona virüsü nasıl anlaşılır?

Kedilerde korona vakaları çoğunlukla annesinden geçiyor. Anne korona oluyor ve doğumla beraber plasentalarından yavruya geçiyor ve bebeklerde koronalı olarak doğuyorlar. Bunun dışında kedilerin dışkısında korona virüsü oluyor. Korona virüsü çünkü bağırsak sisteminede yerleşiyor ve aynı tuvalete giren kedilerde yada dışarıda yaşayan kedilerde korona hastalığı bu şekilde bulaşıyor. Eğer kediniz korona virüsü taşıyor ise kediyi sevdiğinizde korona virüsü size bulaşabilir.

Kedilerde korona vakalarının belirtileri ise ishal, burun akması, iştahsızlık, hareket etmemesi gibidir. Bazen ishal enfeksiyonu ile bu durum karıştırılabilir bu dönemde kediye test yapılması gerekir. Böyle bir akut dönemi vardır. Kedilerde bu hastalığı tespit etmek için eliza testi yapılmaktadır. Bunun için antijen ve antikoruna bakılıyor ve bu şekilde tespit ediliyor.

Yapılan testlerde %95 oranında bir doğru oranı ve %5 yanılma payı vardır. Zaten oda kedinin kinik görüntüsü hasta sahibinin anlattıkları bilgiler ve kan tahlilleri ile o yüzde %5 lik payda yok edilebiliyor. Kedi korona testleri çok pahalı testler değildir. Korona testi yaptırmanız ileride bir çok maddi ve manevi yükten kurtulmuş olursunuz.

Kedilerde korona testi ve tedavi aşaması

Kediler öncelikle ishal dönemi ile veterinere gitmektedir ve bu virüs bağırsaklara yerleştiği zaman hayatı boyunca orada kalıyor ve 4-5 sene sonrada patlamayabilir.  Bunların hepsi kedinin bağışıklık sistemi, virüsün serotipi, virüsün mutasyona uğrayıp uğramayacağı, kedinin strese girip girmeyeceği ile değişiyor. Aslında kedi korona virüsünün hiç bir tedavisi yok. Yani korona virüse ait özel bir tedavi geliştirilmemiş.

Yapılması gerekenler örneğin kedinin bağışıklık sistemi yükseltilebilir, sindirim sistemine probiyotik verilebilir ve bunlar belki savaşabilir korona ile hayvan strese  sokulmaz ve böylece yardımcı tedavi yöntemleri ile tedavi etmeye çalışılır.  Kedi sahibinin hekime verdiği her bilgi kedinin hastalık teşhisi ve tedavisinde yardımcı olur.

Kedilerde korona tedavisi nerede yapılır?

Burada hasta olan kedi çok önemlidir. Çünkü kedilerde korona virüsünün etkilediği bir çok organ vede genel durumunun bozuk olduğu anlar vardır. Yemek yiyemediği dengesinin çok bozuk ve halsiz olduğu gibi. Bu gibi durumlarda veterinerde yoğun bakımda kalabilir.
Kedinizde korona virüsü olduğundan şüphe ediyorsanız size en yakın veterinerden bu konu hakkında yardım alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin