İnsanları Etkileme Yolları İçin 5 Yöntem

0
İnsanları nasıl etkileyebilirim

İnsanları etkileme yolları nelerdir? İnsanları nasıl etkileyebilirim? Gibi sorular bir çok kişinin öğrenmek ve uygulamak istediği konuların başında gelir. Şu hayatta muhtemelen çok fazla insanla karşılaşıyorsun bu insanları etkilemek istiyorsun peki etrafındaki insanları nasıl etkilersin? Kurallara uyduğun sürece İnsanları kelimelerle etkileme sanatı aslında çok da zor değil. Etrafındaki insanların senin fikirlerine, senin kişiliğine saygı duymasını nasıl sağlayabilirsin size bu konuda pratik önerilerden bahsedeceğiz. 

İnsanları Etkileme Yolları Dürüstlükten Geçer

İnsanları etkileme yolları bir çok patikadan geçer. Bu yolları denerken çok bilmişlikten kaçının. Bir iş görüşmesi için ya da bir toplantı için bir yere gidiyorsun etrafında insanlar var sende en güzel en şık halinle ordasın, tek derdin ortaya fikirlerini koymak ve bunlarla diğer insanları etkilemek. Karşındaki insanlar sana bilmediğin konu hakkında bir soru soruyorlar: ‘Yapay zeka hakkında ne düşünüyorsun?’ Senin zerre kadar fikrin yok ‘Yapay zeka mı, uzmanlık alanım, süper, harika’ kendini saklamaya çalışıyorsun, olduğundan daha farklı daha havalı göstermeye çalışıyorsun. Sana şunu söyleyeyim kimse geri zekalı değil.

Sen kendini kastığın zaman, sen olduğundan farklı görünmeye çalıştığın zaman etrafındaki insanlar yalan söylediğini anlamasa bile bir tutarsızlık sezerler, bir güvensizlik sezerler. Çok hissi bir şeydir ve ortadaki etkileşim zarar görür. ‘Ne yapacaksın peki?’ ben şöyle düşünüyorum. Bilmediğini ifade et. Samimi olan insan her yerde kazanıyor ne kadar samimiysen ne kadar kendin gibiysen, ne kadar kasmıyorsan karşı taraf derki: ‘Ya bu adam bilmiyor ama bu adam güvenilir bir adam, bu adam eksikliklerini de biliyor, iyi yanlarında biliyor kötü yanlarını da biliyor. Bu adamla iş yapılır diye düşünür. O yüzden ne kadar samimi, ne kadar kendin olursan, ne kadar kasmazsan karşı tarafı etkilemen o kadar muhtemel olur 

İnsanları Etkileme Yolları Karşı Tarafa Değer Vermekten Geçer

İnsanları etkileme yolları insanlara değer vermekle paraleldir. Peki nasıl mı? Bu hayatta çok büyük ihtimal ile cevabın ‘evet’ ama şunu unutmamak lazım bu değer görme ihtiyacı sadece sende yok etrafındaki herkes değer görmek istiyor. Önemli olduğunun hissettirilmesini istiyor. Değer görme ihtiyacı sadece sende olduğunu düşünürsen ortaya iletişim sıkıntısı çıkıyor. Bir insanla oturdun projenden bahsediyorsun olası iş fikirlerini konuşacaksın veya öğretmene tezini anlatacaksın ve şimdi ortada karşı taraf bir şey konuştuğu zaman senin belki de kötü bir niyetin yok ama kendi ihtiyacının farkındasın o anda sıra bana gelsin de ben kendimi ortaya koyayım, değerimi bir göstereyim ve karşı taraf bana değer göstersin diye düşünüyorsun. Burada bir sıkıntı yok evet böyle bir ihtiyacın var ama unuttuğun nokta karşı tarafında ki kişide aynısını bekliyor. Onu hiç doyurmazsan, onun değer ihtiyacını hiç karşılamazsan ne olacak? İki tarafta bu ilişkiden tatmin olmayarak ayrılacak. Olası iş birliktelikleri, olası etkileşimler bundan zarar görecek 

Ne yapacaksın peki? Tamam sen de sıra sana gelince elinden geldiği şekilde değerini ortaya koy ve değer ihtiyacını karşıla ama sıra karşı taraftayken onu adam akıllı bir dinle ilk başta. Başka bir şeyle oyalanma, tavana bakma! Adam ne anlatıyor bir bak bakalım! Hakkını ver o dinlemenin! Sonrasında o anlatırken merak eden sorular sor!  

Gibi sorular sor. Yine aralarda özet geçebilirsin. ‘Demek bu konuda böyle düşünüyorsun ya da bu konuda böyle hissediyorsunuz, bu konuda biraz endişeli gördüm sizi ’gibi bir yaklaşımla karşı tarafa yaklaştığın zaman karşı tarafta kendini değerli hissedecektir ve ortaya çok güzel bir etkileşim çıkacaktır. Buna sen bile şaşıracaksın! 

Tartışmalarda karşı tarafında haklı olduğu yanları görün 

İnsanlarla etkileşime girdiğin sürece tartışma çıkması kadar doğal bir şey yok. Her zaman insanlarla aynı fikir de olmazsın ve olmamalısın da zaten fakat şöyle bir durum var karşı tarafla hararetli bir tartışmaya girdiğinde aklımızdaki düşünce ‘onu gömmeliyim’, ‘onun olumlu yanlarını da gömmeliyim’, ‘her yandan saldırmalıyım’ ama şunu unutma! Her zaman karşı tarafa işin düşebilir. Yarın başka bir konuda iş birliği yapabilirsin. Hiçbir zaman kapıyı sert çarpmaman lazım.

Peki ne yapacaksın? Aslında burada atalarımız çok güzel bir cümle kurmuş. Diyorlar ki: ‘Yiğidi öldür ama hakkını yeme!’ şimdi karşı tarafla tartışıyorsun ya her zaman karşı tarafın haklı olan, iyi olan yanları vardır. O tartışma esnasında bile onun haklı olan iyi olan yanlarını vurgulamak lazım. Böyle olunca hem o şiddeti harareti birazcık düşürmüş oluyorsun hem de karşı taraf şunu bilir: ‘evet biz Beyhan’la bu konuda aynı fikir de değiliz ama insan olarak yan yanayız. Yarın, bir gün anlaşamasak bile yarın, bir gün anlaşırız. Beraber bir işte yapabiliriz.’ der ve senin insanlığına saygı duyar o zaman ve karşı tarafı etkilemiş olursun. ‘Yiğidi öldür ama hakkını yeme!’ 

Karşı taraf istemeden iyilik yap 

İnsanları etkileme yolları içinde en önemli unsurlardan birisi iyilip yapmaktır. Çok sevdiğim bir ağabeyimle bir gün beraber lokantaya gittik. Garson geldi: ‘ne istiyorsunuz?’ dedi. Bizim bu ağabey garsona daha sipariş vermeden bahşiş verdi. Ben çok şaşırdım. O güne kadar bahşişin hep yemekten sonra verildiğini görmüştüm. Garson gittikten sonra sordum: ‘Neden önce bahşiş verdin?’ O da bana hayat dersi niteliğinde bir cevap verdi: ‘Sonradan verdiğim bahşişin bana bir katkısı yok ki çünkü garson öncesinde benim ne kadar bahşiş vereceğimi bilmiyor ama öncesinde verdiğim zaman garson kendini minnet altında hissedecek ve böylelikle çok daha iyi hizmet, çok daha iyi muamele görürsün’ dedi. Ben burada kendime psikolojik ders çıkardım kendime.

İnsanları, onlar senden bir şey istemeden önce onlara güzel bir şey yaparsan karşı taraf bir minnet altına giriyor. Sana çok daha iyi şeyler sunma eyleminde oluyor ya da sen onlardan bir şey talep ettiğin zaman olumlu cevap alma ihtimalin çok yükseliyor. Bu konuda yapılmış deneyler var hatta. Bir kutu kola deneyimi var. İki insan bekleme salonunda oturuyorlar. Birisi sormadan hem kendine alıyor hem de yanındakine alıyor. Geldiğinde diyor ki: ‘sana da kutu kola aldım’ o kolayı ona verdikten sonra diyor ki: ‘Ben bir hayır toplantısı için bilet satıyorum tanesi 5 dolar alır mısın? ’ yüz kişiden elli kişi alıyor ama o kolayı almadan yani hiçbir ikram sunulmadan sorulursa olumlu cevap ihtimali yüzde on seviyesinde. Yani karşı taraf senden bir şey istemeden ona bir güzellik, bir iyilik yaparsan sonrasında hem onu etkilemen daha kolay olur hem işlerin daha kolay olur. 

İyilik yapmak da sınırların olsun  

İnsanları etkileme için sınırları aşmayın. İnsanlar iyilik yapmak güzeldir ama sınırları koymak lazım. Etrafındaki insanlara güzellik yaparken herkes niyeti iyi değil. Herkes çok anlayışlı değil. Senin yaptığın iyiliği istismar etmek isteyenler de olabilir. Etrafındaki insanlara sen bol keseden sunuyorsun ve etrafındaki insanlar da:’ Ver, ver!’ diye geliyorlar sana. Sen ne yapacaksın? onlara her istediğini verirsen ortaya koyduğun şey ne kadar değerli olursa olsun bir süre sonra etrafındaki insanların gözünde çok kolay ulaşılabilir olduğu için değersizleşecektir. Sen inanılmaz çaba sarf edersin, inanılmaz ürünler ortaya koyarsın, inanılmaz fedakarlıklar yaparsın ama bunu çok kolay sunarsan her zaman bunun sonucu değersiz olacaktır.

Ne yapacaksın peki? İnsanlar senin bir duruşun olduğunu, bir karakterin olduğunu bilecekler. Bunların bedelsiz olmadığını bilecekler. Böyle olunca hem senin ortaya koyduğun şeyin değerli olduğunun farkına varacak insanlar hem de sana değer verecekler. Arada sıra hayır demeyi bileceksin her şeye evet dersen hem insanlar seni istismar eder hem değerini bulamaz. Bu sebeple zamanı geldiğinde hayır demekten çekinme! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin