Hayatını Düzene Sokmak İçin program

0
Hayatını düzene sokmak için program

Hayatını düzene sokmak istediğin zamanlar olur. Tüm kötü şeylerin bir araya geldiği dönemler yaşanır. Sanki her şey üst üste geliyor. İşin içinden çıkamıyorsun. Böyle zamanlarda hatırlamanız gereken şeylerden bahsetmek istiyoruz. 

Hayatını Düzene Sokmak İçin Uygulamalar

Sıkıntılı şeyler yaşadığımızda kendi kendimize söyleniriz. Neden böyle şeyler beni buluyor? Neden böyle kötü şeyler yaşamak zorundayım? Düzenli hayat için ve hayatı düzenli yaşamak için burada yapmamız gereken sıkıntıya başka bir açıdan bakmaktır. Eskiden büyüklerimiz Allah dertsiz bırakmasın diye dua ederlermiş. Bugünün mantığından baktığımızda bu daha çok beddua gibi geliyor ama aslında burada derdin, acının bize getireceği olumlu şeylerden bahsediyor. 

Bazen o an çok kötü gelse de acı çekmek kötü şeyler yaşamak, kötü şeyleri atlatıyor olmak bizi olgunlaştırır. Hayatta Level atlarız. O yüzden acı çekerken olaya bu açıdan bakmak gerekir. Acı çekmek sonraki zaman diliminde bize olaylara daha geniş çerçeveden bakmamızı sağlar. 

Bazen insan acı çekerken o zaman dilimine hapsolur. Der ki; Allah’ım ben bu zamanın içinde kaldım. Bundan sonraki tüm zamanlar böyle kötü geçecek. Bu sorunlar hiç bitmeyecek. Aslında bu temel bir algı hatasıdır. Problemin içindeyken bu zamanların hiç geçmeyeceğini düşünürüz. Ama çoğu kötü şey çok uzun zaman sürmez. İyi şeyler de kötü şeyler de illaki geçer. Hayat inişli çıkışlıdır. O yüzden bir acı içindeyken, bir sıkıntı içindeyken şunu düşünmekte fayda var. Hiçbir zaman uzun sürmüyor yeterince… Sonrasında insan hayata adapte oluyor. Ve bir noktada o şeyler geride kalıyor. 

Hayatını düzene sokmak için Kaygılarınızdan Kurtulun

Hayatını düzene sokmak kişilere zor gelir. Bunun yerine şikâyet etmek, kaygılanmak aslında hayatta kötü şeyleri düzeltip iyi hale getirmek noktasında pek de bir işe yaramıyor. Şimdi iyi bir şey yapmaya çalışırken bazen insan başarısız olabilir. Bunun için kendi kendini suçluyorsan eğer burada aslında hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyi bir şey yapmış oldun aslında. Çünkü bir çaba gösterdin, emek verdin. Bunun sonucunda hata yapmış olabilirsin, hiç sorun değil. Tekrar deneyip daha iyi bir noktaya getirebilirsin.                

Hayatta bazı insanlara çok saygı duyulur. Bunlardan biri kendi hayatı için, çevresindeki insanların hayatı için iyi şeyler yapmaya çalışan insanlar. Bir de bazı grup insanlar var ki otururlar, sızlanırlar, şikâyet ederler. Düzenli hayat için yapılması gerekenleri düşünmez ve hiçbir şeyi değiştirmeye çalışmazlar. Belki kendine konforlu bir alan yaratır bu insanlar, hiç riske de girmedikleri için hayatlarında belli bir kayıp da yaşamazlar. Ama o ilk başta bahsettiğimiz grup var çaba gösterip, emek veren o insanlar bazen geri gidebilir, kayıp yaşayabilir. Ama bunu şuna benzetebiliriz.  Bu iş hep iki ileri bir geridir.  Totalde baktığımız zaman diğeri hiç adım atmazken sen uzun vadede çok daha fazla adım atmış olursun.   

İnsanlarla Mesafenizi Koruyun

Çok sevdiğim bir söz var şöyle diyor: “Ya tahammüldür ya sefer anla ki aşkın çaresi’’ yani ya susacaksın şikâyet etmeyeceksin ya da harekete geçeceksin. Sefere çıkacaksın aşkı elde etmek için.  

Bazen sıkıntının nedeni sahibi çevrendeki insanlar olabilir. Ama o insanları değiştiremezsin. Sen ne kadar iyi davranırsan davran ne kadar iyi olursan ol etrafındaki insanlar iyi olmayabilir.  O zaman şöyle düşünmek gerekir. Her şey benim kontrolümde değilse karşı taraf yüzünden neden kendimi kötü hissedeyim? Onun negatif tavrı için kendimi neden sıkmalıyım? O yüzden negatif enerjinin, olumsuz düşüncenin karşı tarafın kendisiyle ilgili olduğunu düşünmemiz önemlidir. 

Bir insan bize kendimizi kötü hissettiriyorsa, bize zarar veriyorsa o ilişkiyi de bir sorgulamak lazım. Biraz mesafe koymak, bizi etkileyebilecek yakınlıktan uzaklaştırmak da bize kendimizi iyi hissettirecektir. 

 Kısaca Düzenli Hayat Nasıl Olur 

Her şeyi bir örnekle toplamak gerekirse; Bir sınava girdiğinizi düşünün bir matematik sorusu çözmeye çalışıyorsun olmuyor çözemedikçe hırslanıp o soruya hapsoluyorsun ve o soruya ayırman gereken süre bir iki dakika iken bakmışsın 20 dakika gitmiş. Sen sınavın tümüne ayırdığın süreden bir kayıp yaşıyorsun. Hayatta da soruyla savaşan tipler vardır. Hayatımızın bir döneminde sorunlar yaşıyoruz ve o soruna kendimizi çok kaptırırız. O sorunu çözmek için hayatın büyük resmini kaçırırız. Ve maalesef aslında hayatın kendisi kaçmış oluyor böyle durumlarda… Şöyle düşünelim. Eğer bir sorun varsa belli bir süre o sorunu çözmek için uğraşırız. Olmuyorsa onu bir kenara koyup beklemek lazımdır. Düzenli hayat için başarılı olmanın yolları nedir bunları aramalısınız.

Hayatın rutinini asla kaçırmamalıyız. Günlük rutinlerimizi, günlük yapmamız gerekenleri, işimizi, ailemizi, sevdiklerimizi ihmal etmemeliyiz. O kenara ayırdığımız sorun var ya belki de kendiliğinden çözülecektir. Ya da aradan geçen sürede sen kendini biraz daha iyi hissedersen o soruna daha iyi bir çözüm yolu da geliştirebilirsin.  O yüzden soruna takılmamak sorunla savaşmamak ve hayat rutinine olduğu gibi devam etmek en güzelidir. 

Kendinizi kötü hissettiğinizde ve düzenli hayat programı aradığınızda bu yazıyı hatırlamanız dileği ile.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin