Gelecekte En çok Kazandıran Meslekler

0

Gelecekte en çok kazandıran meslekler hangileri? İşte sizin için araştırdığımız geleceğin en iyi meslekleri. Bildiğiniz üzere teknoloji gelişiyor. Teknoloji geliştikçe yüksek maaşlı işler de beraberinde değişiyor. İleride pek çok mesleği robotlar yapacağından insanlar yeni mesleklere yönelmeyi düşünüyor. Peki, maaşı en yüksek olacak meslekler neler mi? Bu meslekler hayatını değiştirmek isteyenlerin birinci terciği olacaktır. Bu yazımızda onlardan bahsedeceğiz.

Gelecekte En çok Kazandıran Meslekler Listesi

GIDA KİMYAGERİ: Yiyecekler üzerine yapılan kimyasal çalışmalar, tüm dünyada hızla artmaktadır. Doğal yiyeceklerin yerini alan suni gıdaları daha lezzetli hale getirmek için istihdam edilen kimyagerlere duyulan ihtiyaç aşçılara duyulan ihtiyaç kadar büyüktür. Fakat bu alanda kariyer yapmak isteyenlerin daha sabırlı ve uzun vadeli kazanımlara odaklanması gerekmektedir.

AKILLI BİNA TEKNİSYENLİĞİ: Bina deyince aklımıza şu an 4 duvar ve çatıdan oluşan bir yapı geliyor olabilir. Fakat akıllı binalar bizler için çok daha fazlasını ifade edecektir. Tabii ki bu yapıları tasarlayanlar da öyle…

EĞLENCE VE İÇERİK ÜRETİCİLİĞİ: Seri üretim konusunda birçok iş robotlara kaptırılabilir. Fakat iş yeni içerik üretmeye geldiğinde insan yaratıcılığı devreye giriyor. Hali hazırdaki imkanları ve teknolojiyi işlevsel kılıp eğlenceli hale getirmek yeni alanlar yaratabilmek için her zamankinden fazla yaratıcı zekaya ihtiyaç duyulmaktadır.

SOSYAL MEDYA UZMANLIĞI: Sosyal medya uzmanlığı günümüzdeki bir markanın tanıtılması için yapılan en önemli şeylerin başında geliyor. Sosyal medya üzerinden bir ürün için potansiyel müşteri kitlesi tespit etmek ve hedef ürünü doğru stratejilerle tanıtmak üzere kurulan bu sektör markaların geleceği açısından son derece önemlidir.

İNTERNET VE AĞ TEKNOLOJİLERİ GÜVENLİKÇİLİĞİ: Tüm kişisel bilgi ve verileri sakladığımız yer haline dönüşen internet, bir yandan da sanal bir ortam olması sebebiyle her türlü saldırıya açık konumdadır. Dünyanın önde gelen şirketleri de internet ağların güvenliğini sağlayacak sanal güvenlik görevlileri diyebileceğimiz, internet güvenlik uzmanlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu alanda çalışanlar serbest olarak çalışabildikleri gibi bir kuruma bağlı olarak da hareket edebilme imkanına sahiptir.

DRONE PİLOTLUĞU: İnsansız hava aracı olarak bilinen Drone, uzaktan kumanda ile kontrol edilen bir uçak türüdür. Bugün pilotluk ne kadar popüler bir meslekse, gelecekte Drone pilotluğunun da bu kadar yaygın ve popüler olması bir o kadar muhtemeldir. Hatta yurtdışında üniversiteler  Drone pilotu yetiştiren programlar açmaya başladılar.

BLOCKCHAIN UZMANLIĞI: Son yıllarda değeri hızla artan Bitcoin adlı sanal para birimini herkes gibi siz de duymuşsunuzdur. Bitcoin arkasındaki teknoloji olan blockchaın yani güvenlikli veri depolama zinciri önümüzdeki yıllarda damgasını vuracak en önemli teknolojilerden biridir. Oy kullanma işlemlerinden ticaret kadar verilerin bu sistem üzerine yayılması yakın gelecekte karşılaşacağımız elektronik bir devrim olacaktır. Ülkemizde de zaman zaman verilen konferans ve seminerlerle tanıtılan Blockchaın sisteminde uzmanlaşmak yapılacak en iyi kariyer yatırımı olabilir.

Geleceğin Bilişim Meslekleri Hangileri?

Geleceğin bilişim meslekleri hangileridir sizler için araştırdık.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİMİ: Bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticiliği, modern teknolojide çok ciddi sorumluluk taşıyor. Bu çalışanlar kısa ya da uzun vadelerle şirketlerin teknolojik ihtiyaçlarını ve hedeflerini belirliyor. Yapılan araştırmalar, 5 sene içinde bu meslek grubunda yaklaşık %20’lik bir büyüme olacağını gösteriyor.

3D YAZICI MÜHENDİSLİĞİ: Son yıllarda 3D yazıcı şirketlerinin yaptığı müthiş atılımların da işaret ettiği üzere önümüzdeki yılların 3D yazıcıları hayatımızın en önemli noktasına geleceği kesindir. Hatta bazı uzmanlar, ileride 3D yazıcıların buzdolabı, fırın gibi her evde yerini alacağını tahmin etmektedir.3D yazıcı mühendisliği de bu gelişmelerle birlikte hızla artacak bir iş koludur.

YAZILIM UZMANLIĞI: Kod geliştirme programlama ve işletim sistemleri gibi insanların hayatta işlerini kolaylaştıracak uygulama ve sistem yazılımlarını geliştirme ile ilgili yazılım mühendisliği bilgisayarların artık hayatımızda her alana girmesiyle birlikte günümüzde en önemli mesleklerden biri haline geldi. Yazılım uzmanının gelecekte önemini artırarak devam edeceği ön görülmektedir.

YAPAY ZEKA UZMANLIĞI: Dünyanın en zengin iş adamı olan Microsoft’un kurucusu Bill Gales, konferanslarında şu an bir kariyer inşa etmeye başlasa yapay zeka üzerine odaklanacağını sık sık söylüyor. Amerikan’ın yanı sıra gelişmiş Asya ülkelerinde yapay zeka geliştirmeye ayırdığı bütçeler ve olanaklar da fazladır. Buna paralel olarak bu sektörde güzel bir kariyer inşa etmek mümkündür. Önümüzdeki 10 yılda tüm iş tanıtımlarının %30’unun yapay zekaya sahip robotlara teslim edileceği tahmin edilmektedir.

GENETİK MÜHENDİSLİĞİ: Gelecekteki mesleklerde listenin başında olacağı kesindir. DNA’ya ait her geçen gün daha fazla şeyin öğrenilmesi, bu konuda araştırma yapanların iştahını daha da kabartıyor. Ayrıca genetik mühendislerinin dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde yüksek standartlara sahip işler bulma olanağı genetik mühendisliğini çok daha cazip kılıyor.

Geleceğin En iyi Hizmet Sektörü Meslekleri

Gelecekte en çok kazandıran meslekler listesinde hizmet sektörü önemli bir paya sahip olacaktır.

TURİZM İŞLETMECİLİĞİ: Dünyayı gezmek ve seyahat etmek artık eskisinden daha kolay. Avrupalılar yılda ortalama 2,5 kez turist olarak seyahat ediyorlar. Durum böyleyken turizm işletmeciliği de ülkemiz gibi turistik coğrafyalarda sürekli önem kazanıyor. Kariyerini turizm üzerine inşa etmenin en önemli getirisi ise yüksek gelirleridir. Bu işin olmazsa olmazı tabii ki yabancı dil bilmektir.

HEMŞİRELİK: Hem ülkemizde hem de dünyada genç nüfusun fazla olması hem hastane sayısını hem de bu sektörde yapılan yatırımları büyük ölçüde arttırıyor. Önümüzdeki yıllarda bu genç nüfusun yaşlanmasıyla, hemşirelik de neredeyse doktorluk kadar önemli olacağı tahmin ediliyor.

DİŞÇİLİK: Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilatı, dişçiliği de geleceğin en önemli mesleklerin arasında gösteriyor. Teknolojide yaşanan gelişmelerin önemini azaltmayacağı hatta arttıracağı ön görülen diş hekimliği hem Türkiye’de hem de yurt dışında iş garantisi anlamına geliyor. Yaşam kalitesi arttıkça ağız ve diş sağlığına duyulan ihtiyacın arttığını uzmanlar sıklıkla vurguluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin