Faydalı Alışkanlıklar Kötü Sandığımız 8 Huy

0
Kötü Sandığımız 8 Huy

Kötü sandığımız faydalı alışkanlıklar vardır. Hepimizin nefret ettiği hatta toplum tarafından hoş karşılanmayan birçok kötü alışkanlık var. Ancak yapılan bazı araştırmalara göre bu alışkanlıkların bazıları bizi daha sağlıklı yapabiliyor veya onları yapmanın zararın aksine faydalı olduğunu gösteriyor. Bundan sonra emin olun bu alışkanlıklarınızdan dolayı kendiniz den nefret etmeyeceksiniz. Çok kötü alışkanlıklar tabi ki de zararlı fakat iyi olabilecek bazı faydalı alışkanlıklar da mevcut

Berbat Sandığımız 8 Faydalı Alışkanlıklar

 1 – Tırnak Yeme Hastalığı

Faydalı alışkanlıklar içerisinde en dikkat çekeni tırnak yeme alışkanlığıdır. Eğer tırnak yeme alışkanlığı olan biriyseniz muhtemelen insanlar sürekli olarak bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz için sizi uyarıp duruyordur. Zararlı maddeler olmadıkça ellerdeki yabancı maddeler bünyenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yarayabilir. Pediatrics de yayınlanan bir araştırmaya göre tırnak yiyen ve parmak emen çocuklarda ileriki yıllarda alerji oluşma riski azalıyor.

2- Sakız Çiğneme

Sakız çiğnemek pek çok toplumda büyük ayıp sayılıyor. Belli başlı yerlerde toplumun ahlaki yönünden uygulanan cezalar bile var. Sakızın herhangi bir besinsel faydası olmadığı halde çiğnemenin kafeinden daha iyi bir çalışma yardımı sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sakız çiğneme kortizon seviyesini yükselterek odaklanmanıza, hafızanızı keskinleştirmenize, stresi azaltmasına ve hormonlarınızı dengelemenize yardımcı olabilir.

3- Faydalı Alışkanlıklar Gaz Çıkarmak

Mesele sağlık ise rahatça konuşulması gereken bir konu doğal bir bedensel işlev olan osurmak bir erken uyarı sistemi olarak düşünülebilir. Aşırı koku, artan gaz sayısı ve gaz sancıları gibi belirtiler kolon kanserine kadar hastalıklar için erken bir uyarıdır. Yapılan araştırmalar gaz çıkartırken üretilen az miktarda hidrojen sülfürün aslında bizi daha sonraki hastalıklardan koruyabileceğini gösterir. Toksit bir madde olan hidrojen sülfür küçük dozlarda hücre hasarların oluşmasına engel olabiliyor ve inmeleri kalp krizlerini önleyebiliyor.

4-Geğirmek

Yüksek sesle geğirmek, vücudun kendisini mide asidinden korumasını sağlar. Geğirmeyi engellemeye çalışmak sindirimin parçası ve engellemeye çalışmak sorun yaratabilir. Geğirme esnasında çıkan sesin rahatsızlık vericide gürültülü olması yutulan havanın fazla miktarda olduğunu gösterir. Ancak gün boyunca fazla geğiriyorsanız muhtemelen asit reflüsü hastalığının belirtisi olabileceğinden bir dokta görünmelisiniz

5- Faydalı Alışkanlıklar Tükürmek

Tükürmek özellikle halka açık yerlerde yapıldığında iğrenç görünebilir. Bununla birlikte egzersiz yaparken daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir. Normal olarak burnumuzdan nefes alırız. Bu havayı ısıtır ve daha nemli yapar ve vücudun oksijeni daha verimli şekilde emmesini sağlar fakat egzersiz yaptığımızda ağzımızdan nefes alma eğilimini gösteririz ve bu bizim nefes alma şekillerimize müdahale eden daha fazla tükürük üretmesine neden olur. Bu nedenle tükürükten sonra üretilen aşırı mukustan kurtulmak çok normaldir. Halka açık yerlerde kesinlikle tükürmeyin. Bu sizi kötü bir konuma düşürebilir.

6-Sümük Yemek

Sümük yemek veya burun karıştırmak toplum tarafından ayıplanan bir şeydir. Belki burun karıştırmanın faydaları olduğunu düşünenler var fakat sümük yemeninde faydaları vardır. Yapılan araştırmalara göre sümükte dişlerini çürük oluşmasına neden olan bakteriden koruma sağlayan tükürük rutinleri bulunuyor ayrıca sümüğün içinde bulan mukusun solunum yolları enfeksiyonlarına ve mide ülserlerine karşı savunma olacağı konusunda da somut deliller var.

7-Az Duşa Girmek

Her ne kadar temizlik çok hassas olsa da bu alışkanlık çok ileriye gidebiliyor. Her gün duş almak sağlığınız için zararlıdır. Duş alırken kullandığımız ürünlerin büyük kısmı bol miktarda paraben içermekte ayrıca bazı petrol bazlı ürünler hem sağlığımız için zararlı hem de bazı kanser türlerinin ortaya çıkmasıyla ilişkilendirilmektedir. Duşları haftada bir veya iki kez atlamanız tamamen doğal ve hatta sağlıklıdır.

8- Duşta İşemek

Duşa işeme pek uygun olmayabilir. Araştırmacılar insanların büyük bir kısmının yaşamlarında en az bir kez duşa girdiğinde işediğini keşfetti. Kulağınıza iğrenç ve zararlı bir durummuş gibi geliyor değil mi? Ancak yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü bilim adamları duş alırken idrarı çıkarmanın zararlı olmadığını ve sağlığınız için çeşitli yararları olduğunu açıklıyorlar. İdrarın içerisinde cilde iyi gelen üre maddesi bulunuyor. Bu madde cilde iyi gelip aynı zamanda nemlenmesini sağlıyor. Ürik asit ve amonyak parmaklarınızdaki mantar enfeksiyonlarını önlemede yardımcı olabilir. Ayrıca duş alırken idrar yapmayı tercih ederseniz su faturanızda ve tuvalet kağıdınızda indirme gidebilirsiniz. Her ne kadar uzun yaşamanın sırları olmasa da bu 8 alışkanlık sağlık açısından yararlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin