Evlenmeden Önce Sorulması Gereken Sorular

0

Evlenmeden önce sorulması gereken sorular vardır. Bu soruların cevaplarını almanız vede bazı şeylere dikkat etmemiz çok önemli. Eğer kişi kendini tanımadan, karşı tarafı tanımdan evlenirse sonra ciddi sıkıntılar çıkması muhtemel ve ayrıca dikkat edeceğimiz noktalar var.

Evlenmeden Önce Sorulması Gereken Sorular. İşte 7 Soru

Eş adayınız ailenizle anlaşabiliyor mu? 

Şunu düşünebilirsiniz: ‘Biz birbirimizi seviyoruz eşimin ailemle anlaşıp anlaşamaması önemli değil’ diyebilirsiniz halbuki iş öyle değil. Peki birinin seni sevdiğini nasıl anlarsın? Boşanan çiftlerin çoğu eşlerin aileleriyle anlaşamaması durumunda boşanıyorlar. Şunu diyebiliriz aslına: ‘Evlenirken aynı zamanda eşininiz ailesiyle de evleniyorsunuz.’ Eğer onlarla ciddi bir problem yaşıyorsanız bunun evliliğine yansıması kaçınılmazdır. Bu yüzden eğer ortada çözülmeyecek çok ciddi sorunlar varsa bunu göz önüne almak çok önemli. 

Paranızı idare edebiliyor musunuz? 

Evlenmeden önce sorulması gereken sorular içinde en önemli konulardan birisi de para konusudur peki paranızı idare edebiliyor musunuz? Burada kast edilen şey zengin olmak, çok paranızın olması değil var olan paranızı idareli bir şekilde kullanabiliyor musunuz? Eğer ki eşinizle bu konuda uyumsuzluklar yaşarsanız para konusunda savurgansanız, paranızı kontrol edemiyorsanız sonrasında bu işin evliliğinize yansıması biraz sıkıntılı olabilir. O yüzden para konusunda bir disiplin bir düzen evliliği sürdürmek adına çok önemli.  

İlişkinizde yalanlar var mı? 

Yine dikkat etmemiz gereken bir diğer noktaysa ilişkinizde yalanlar var mı? Eğer eşler birbirlerine sürekli yalan söylüyorsa bu ilerde benim gözlemlerime göre ciddi problemler ortaya çıkartıyor. Yalan aslında patolojik hastalıklı bir tarafı var. Bir kişi düzenli yalan söylüyorsa sonrasında o iş devam ediyor. Evlenince o yalanlar bitmiyor. Bir de sıklıkla şöyle bir şey söylenir: ‘Evlendikten sonra hallolur ’derler. Evlendikten önceki sorunlarınız on tane ise evlendikten sonra on beş oluyor. Hiçbir zaman evlendikten sonra çözülen sorun olmuyor.  

Eş adayınızla iletişim kurabiliyor musunuz? 

Evleneceğiniz kişiye çok âşık olabilirsiniz, çok tutkulu inanılmaz romantik bir ilişkiniz olabilir ama şunu es geçmememiz çok önemli, âşık olsanız da çok tutkulu olsanız da eş adayınızla düzgün bir şekilde, sakin bir şekilde iletişim kurabiliyor musunuz? Bazen aşık çiftler o büyüye çok fazla kapılır ve realist, gerçekçi sorunları, problemleri konuşmak dan kaçınırlar ama bu hep böyle devam edemeyeceği için evlendikten sonra bu problemler yüzleşince sudan çıkmış balığa dönebilirler. O yüzden karşı tarafla problemleriniz konuşabiliyor musunuz? Bu dikkate almamız gereken önemli şeylerden bir tanesi. 

Sevgili ile Empati kurmak 

İlişkiler de çok önemli olan empati kurmaktır. Bir insan sadece kendini düşünüyorsa karşı tarafın yerine kendini koymuyorsa o ilişkide çatırdamalar çıkabilir. O yüzden evleneceğiniz kişide empati becerisinin olması çok önemli. 

Tartışmalarda kolaya kaçmak 

Çok güzel bir şekilde evlendiniz ve çok mutlusunuz ama her evlilikte olduğu gibi sizin evliliğinizde de bazı sorunlar, ufak tartışmalar bazen de büyük tartışmalar ortaya çıkabiliyor. Diyelim ki belli bir süre geçtikten sonra eşinizle her tartışma yaptınız eşiniz dedi ki: ‘-ben boşanıyorum’ ‘ben ayrılmak istiyorum şimdi karşınızda en ufak bir problemde böyle davranan, bırakmak isteyen, boşanmak isteyen, duyguları ile çok ani bir şekilde çocukça davranan bir partneriniz varsa evliliği sürdürmeniz biraz zor ve sıkıntılı hale gelebilir. O yüzden karşımızdaki insanın yeterince olgun olup olmaması bizim için çok önemli. Aynı zamanda evlilik çocuk işi değil biraz yetişkin olmak biraz olgun olmayı gerektiriyor. O süreçte sakin kalabilmeyi, soğukkanlı olabilmeyi gerektiriyor. Eğer karşımızdaki kişi çocukça davranıyorsa böyle bir karakteri varsa bir daha düşünün derim. 

 İlişkide fedakârlık var mı? 

Dikkat etmemiz gereken bir diğer şey ise karşı taraf ya da kendimiz yeterince fedakâr mıyız? Evlilik aslında toplumsal bir kurum aslında. Aşk, tutku önemli ama birlikte karar almayı gerektiriyor. Aynı zamanda bir karar alırken her karar aldığımız karar bizim karakterimize uygun olmayabilir, istediğimiz şekilde olmayabilir. Bu sebeple bazen fedakarlıklar yapmak gerekir. Bu fedakarlığı yapabiliyor muyuz? Karakterimiz buna müsaade ediyor mu? Fedakârlık olabilmek evlilik açısından önemli bir durum buna dikkat etmemiz lazım. Eğer evliliği düşünüyorsanız evlilik yolundaysanız bu önerileri ciddiye almanız gerekir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin