Evde Vakit Geçirmek İçin Neler Yapılır.

0

Evde vakit geçirmek için neler yapılır? İnsanlık olarak ciddi olarak sınandığımız günlerdeyiz. Belirtilen önlemleri ciddiye almak ve hayatımıza bir düzen vermek zorundayız. Tabii bu arada çoğumuz evlerimizde kapalı kaldık. Kimimiz böyle tenha ortamlarda çalışmaya devam etmeye çalışıyor. Öncelikle insanoğlu zor şartlarda hayatta kalmak için tasarlanmış bir canlıdır. Bu yüzden rutin bizi sıkıyor. İnsanın fabrika ayarları denen şeylerin temelini de zaten bu hikâye oluşturuyor. Bu bağlamda size birkaç tane tavsiye verelim. Bunları temelde 5 madde halinde özetleyelim. Ortamda yaygın bir panik ve telaş hali var. Bunu durumu azalmak bunu normaliz etmek hepimizin görevidir. 

Evde Vakit Geçirmek İçin Neler Yapılır. Karantina’da bu 5 maddeyi uygulayın

            1-) Sosyal medya kullanımınızı lütfen sınırlayın. Hareketsiz kaldığımızda en çok yaptığımız şey sosyal medyada vakit geçirmek ve gördüğümüz her şeyi paylaşmak oluyor. Bu sadece olumsuzluğa katkı yapıyor. Lütfen paylaştığımız her şeyi teyit alarak paylaşalım. En azından bilen birine sorarak paylaşalım. 

             2-) Şu sıralar kendimize yeni bir meşgale bulmak için harika bir fırsat. Yeni bir meşgale ile uğraş olmalıyız. Her zaman yaptığımızın dışında farklı bir şeyler yapmayı deneyebiliriz. Bu bir hobi olabilir, bir aktivite olabilir, bir okuma alanı olabilir, bir enstrüman çalmak, yabancı dil öğrenmek gibi daha önce yapmadığımız herhangi bir şeyden bahsediyorum. Neden bunu önemli? Beynimizin akıllı kısımlarını devreye sokup, davranış kontrolümüzü çok kuvvetlendirecek bir egzersizdir. Dolayısıyla hepimizin yeni bir şeylere dalması oldukça çok güzel olacaktır.  

             3-) Özellikle bu tip salgın ve tehlike durumlarında ya da doğal afetlerde en fazla zararı dışarıda evsiz olan ya da yanımızda, yakınımızda yardıma muhtaç olan insanlar görüyor. Dolayısıyla etrafımızda yardıma ihtiyacı olan insanlar hakkında gözümüz biraz daha açık olsun lütfen ve etrafımıza daha dikkatli bakalım. O insanlara en azından bir hâl hatır sorarak, basit bir yardım eli uzatarak onların hayatlarını kurtarabilir ya da birçok şeyi değiştirebiliriz. O yüzden çevremiz için de ekstra önlemler alalım.  

             4-) Evet evlerimize kapandık, sosyal ortamlara çok girmememiz gerekiyor. Çok doğru. Fakat elimizde telefonlarımız var. Ve yine aynı şekilde sosyal medya hesaplarımız var. Sevdiklerimizi ve tanıdıklarımızı lütfen daha sık arayıp hâl hatır soralım. Onlarla iletişimi bu iletişim kanallarından gerek görsel gerek işitsel kanallarda daha sıkı tutalım. İnanın bu size de çok iyi gelecektir. 

             5-) Herkes soruyor. C Vitamini mi alayım, onu mu içeyim, bunu mu yemeliyim? Bedeninizi beslerken ruhunuzu ve zihninizi beslemeyi unutmayın. Ruh ve zihin beslemek derken okumak için, yazmak için, düşünmek için harika bir zaman.  

Başlangıç olarak ‘’Bir İnsanın Fabrika Ayarları’’ kitabını okuyarak başlayabilirsiniz. Bu zamanlarda çok işinize yarayacak şeyler var orada. Lütfen okuma, yazma, düşünme, not alma gibi konularda kendinizi olabildiğince serbest bırakın. Çünkü bu dönem bildiğimiz kuralların çalışmadığı ve zihnimizin coştuğu bir dönemdir. Zihnimizi besleyelim ve başkalarının yönlendirmesine izin vermeyelim. 

Son olarak yapılan tüm uyarılara, hijyen kurallarına, hastalığın yayılmaması için tüm tedbirlere dikkat edip, kendimize iyi bakalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin