Dünyaya Yaklaşan Asteroidler ve Çarpışma Tarihleri

0
Dünyaya düşmüş gök taşları

Dünyaya yaklaşan Asteroidler milyonlarca insan tarafından kurulan uygarlıkları yok edebilen tehlikeli nesnelerdir. Çoğu Güneş’in etrafında özellikle Mars ve Jüpiter’in yörüngeleri arasında dönüyor. Ancak korkutucu olan şey bilim adamlarının araştırmalarına göre dünyaya yaklaşan bir dizi asteroidler olmasıdır. Ve bunların bazılarının gezegenimizle çarpışma tarihleri bellidir.  

Hazır mısınız? Çünkü bu kez dünya ile çarpışma ihtimali olan asteroidleri ve olası çarpışma tarihlerini gözden geçireceğiz. 

Dünyaya Yaklaşan Asteroidler Listesi 

Dünyaya yaklaşan Asteroidler konusuna başlamadan önce belirtelim ki sizi korkutmak gibi bir niyetimiz yok. Tarih boyunca pek çok asteroid dünyanın yakınından geçti ve nadiren dünya için tehlike oluşturdu. Yazımızda pek çok asteroidin çarpışma tarihi verilse de asteroidler yıllar içinde yörünge değiştirebilirler. Çarpması beklenen asteroidler aşağıda sıralanmıştır;  

5-)Asteroid 1999 RQ36: 2182 yılı

Evrendeki en tehlikeli asteroid olarak kabul edilen bu kaya kütlesi yaklaşık 560 metre çapındadır. 1999 yılında keşfedilmiştir. Bilimsel çalışmalara göre 2182 yılında asteroidin yörüngesinde bir değişiklik olmazsa dünyayı etkileyeceği tahmin edilmektedir. Bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre bu asteroid dünyayı etkileyebilir de etkilemeyebilir de her şey yörüngesinde bir değişiklik geçirip geçirmediğine bağlıdır. Bu etki bir asteroidin yörüngesinde kendiliğinden oluşup dünya ile çarpışmanın önlenmesi ile oluşur. Ancak asteroid yörüngesinde bir değişiklik geçirmezse çarpışmanın kesin tarihi bilinmemekle birlikte 2182’ de çarpışma olması bekleniyor.  

4-)Asteroid 2014 J025: 2027 yılı

Bu asteroid 2014 yılında keşfedildi. NASA’nın bilimsel araştırma ekibinin dikkati bu asteroidin üzerinde çünkü bu asteroidin yansıttığı yol dünyaya çok yakın geçeceğini gösteriyor. NASA asteroidin dünyanın sadece 1,8 milyon km ötesinden geçeceği tahmin ediyor. Son 400 yılda dünya yörüngesine bu kadar yakın geçen başka bir asteroid olmamıştır. 2014 yılında keşfedilen bu asteroid 650 metre çapındadır. Ve potansiyel olarak tehlikeli olarak görülmektedir. Çünkü çarpışma tarihi asteroidin dünya yörüngesinden geçeceği yıl olan 2027 olarak hesaplanmıştır. NASA tarafından şimdiye kadar keşfedilen en küçük asteroiddir. Ancak tehlikeli olan yanı Dünya’nın yörüngesinin bu kadar yakınından geçecek olmasıdır.  

3-) Asteroid Bennu: 2135 yılı

 Bu asteroid NASA tarafından uzun zaman önce keşfedildi. Başlıca riski 2135 yılında tam olarak 21 Eylül Perşembe günü Dünya’ya çarpması bekleniyor. O tarihe kadar uzun bir zaman var. Belki çocuklarımız ya da torunlarımız böyle bir çarpışmadan etkilenir. Ama yine de endişelenmemeliyiz. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri’nden bir grup astrofizikçi bu asteroidin gezegenimize çarpmasını önlemek için çalışıyor. Bu asteroidi tehlikeli yapan şey 2135 yılında gezegenimize yakın mesafeden çarpacak olmasıdır. Ancak NASA bu asteroid yörüngesini gezegenden uzaklaştırmak için bir füze fırlatmaya hazırlanıyor. Bunlar hikaye gibi hatta bilim kurgu gibi görünse de NASA’nın asteroidin Dünya ile çarpışmasını önleme planı bu…  

2-) Dünyaya Yaklaşan Asteroidler 2011 AG5: 2040 yılı

 Bu asteroid yaklaşık 140 metre çapındadır. 2011 yılında NASA tarafından keşfedilmiştir. NASA bilim adamları ve astrofizikçiler 2040 yılında 5 Şubat tarihinde bu asteroidin dünya ile çarpışacağını öngörüyor. İstatistik olarak çarpışma olasılığı 1 ile 625 arasındadır. Ve ister inanın ister inanmayın bu nispeten yüksek bir rakamdır. Bununla birlikte NASA Dünya ile çarpışmayı önlemek amacıyla asteroidleri Dünya yörüngesinden saptırmak için yeterli zaman olduğunu tahmin ediyor.  

1-)Dünyaya Yaklaşan Asteroidler Apophis: 2029-2036-2068 yılları

2004 yılında keşfedilen bu asteroid de bir çarpışma tehdidi değildir. Ancak 2029, 2036 yıllarında dünyanın yakınından geçeceği tahmin edilmektedir. Asıl tehlike 2068 yılı içindir. NASA uzmanlarının hesaplamalarına göre bu asteroid Dünya için gerçek bir tehdit oluşturacaktır. Apophis asteroidi yaklaşık 3 profesyonel futbol sahası büyüklüğündedir. Ve tek bir kütle değildir. O yüzden dünyanın yakınından geçerken dünyaya kaya yağma riski vardır. Ancak bilim adamları kıyametin gerçekleşme olasılığının bir milyonda 2,3 olduğuna dikkat çekiyorlar.  

Dünyaya Yaklaşan Asteroidler Neutron Star PSR J0108: 1431/2087 yılı

NASA’nın bir teorisine göre yakın zamanda bir nötron yıldızı gezegenimizle çarpışacaktı. NASA kısa süre önce yürüttüğü bir çalışmada bu nesnenin 2087 yılında Dünya ile çarpışabileceğini öğrendi. Aynı şekilde çalışma bu yıldızın yaklaşık 166 milyon yıl yaşında olup, Güneş sisteminin en eski yıldızlarından olduğu bildirildi. Bilim adamları çarpışmanın olacağından emin… Bilmedikleri tek şey çarpışmanın ne zaman olacağıdır. Bu çarpışma 2087 yılında gerçekleşmeyebilir. Ancak kesin olan şu ki bu teorinin gerçekleşme olasılığı çok yüksek. Tüm bu asteroidlerin gelecek yıllarda Dünya’nın yörüngesi ile çarpışması bekleniyor. Kimileri NASA projelerinin çabaları sayesinde başka yerlere yönlendirilebilir. Kimilerininse fiziksel sebeplerden dolayı yörüngeleri değişebilir. Ve Dünya ile çarpışmayabilirler. 

Bunların dışında geçmişte gezegenimize çarpmış yabani cisimler vardır. Bunlar; 

HOBA GÖKTAŞI 

Dünyada bulunan en büyük göktaşıdır. Yeryüzünde bugüne kadar bulunmuş en büyük göktaşı HOBA isimli 10 km çaplı bir meteordan düşen bir parçadır.1920 yılında bulundu. Ağırlığı 66 tondan fazladır. 

CAMPO DEL CİELO METEORU

Arjantin de bulunan bir göktaşıdır. Burada tek bir meteorun darbesine maruz kalan 20 civarında krater bulunmaktadır. Yaklaşık 5 bin yıl önceye dünyaya çarpan bu meteorun parçalarının tamamının ağırlığı 100 tonu geçiyor. En görkemli parçası 37 ton ağırlığındadır. Oldukça geç bir zamanda 1969 yılında yerin 5 kilometre altında keşfedildi. Ancak bu bölgede 2016 yılında yeryüzüne çıkarılan bir göktaşı tarafından tahtından indirilebilir. Bu göktaşının henüz onaylanmamış ağırlığı 30 ton olarak tahmin ediliyor.  

CAPE YORK

Daha önce Eski Moğollar tarafından bulunan Cape York meteorunun kalıntıları 19. YY sonunda yeniden keşfedildi. En büyük parçası 30 tondan ağırdır. Ancak meteorun tüm parçalarının toplam ağırlığı 58 ton civarındadır. Önemli bir kısmı demir ve nikelden oluşuyor. Dünyadaki gök taşları içerisinde önemli bir yere sahip olan cape york yaklaşık 10 bin yıl önce çarptığı tahmin ediliyor.  

ÇİN’E DÜŞEN GÖKTAŞI AMANTY

 2011 yılında Çinli bir araştırma ekibi ülkenin kuzeybatısında 25 ton ağırlığında bir göktaşı keşfedildi. Ancak daha önce 1889 yılında aynı bölgede bir göktaşı gün yüzüne çıkarılmıştı. Ve ağırlığının 28 ton olduğu tahmin ediliyor. 

Uzmanlar şimdiye kadar ki en büyük kraterin Avustralya da her biri 200 kilometre çaplı toplamı 400 kilometre çaplı bir yapı bulduklarını teyit etti. Çarpmanın 300-420 milyon yıl önce gerçekleştiğini ancak büyük bir krize neden olmadığını belirtiliyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin