Dişleri Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

0

Dişleri beyazlatma yöntemleri hepimizin aslında yapabileceği fakat gerek uygulama gerek ise üşengeçlikten yapamağı bir iştir. Öncelikle diş fırçası seçerken çok yumuşak ya da çok sert olmaması bizim için çok önemlidir. Çok sert kullanılan diş fırçaları, sürtünmeye bağlı oluşan diş mine erozyonlarını arttırdığı için dişimiz fırçalarken dişimizde neden olduğu aşındırmadan dolayı ileriki dönemlerde diş minemizde ciddi diş hassasiyetlerine neden olur.

Dişleri Beyazlatma Fırçalama Yöntemleri

Yumuşak seçtiğimiz diş fırçası ise fırçalama sırasında çok büyük bir konfor getirse de bakteri plaklarını ve asidi güzel bir şekilde uzaklaştıramadığı için hızlı bir şekilde diş taşı oluşumuna ve dişimizin renklenmesine neden olacaktır. Doğru diş fırçası seçimi, orta sert olması gerekir. Orta sert diş fırçasını, dişinizin üzerine uygularken tek yönde değil dağınık hareketler yaparak dişin üzerine gelen aşındırma kuvvetlerinin farklı bölgelere dağıtılması, ileri zamanlarda diş yüzeyindeki erozyonların azalmasına neden olur.

Diş fırçalarken 2 dakikalık bir süre bizim için yeterlidir. Yapılan araştırmalara göre diş fırçalama süremiz 15 ile 25 saniyede bitiyor. Ağzımızda bulunan 28 dişin temizlenmesi 20-30 saniyede mümkün değildir. Ayırmamız gereken zaman en az 2 dakikadır.

Diş fırçaladıktan sonra ağız sağlığımız bitti mi? Hayır.

Dişleri Beyazlatma İçin Diş İpi Kullanımı

Diş ipi kullanmamız lazım çünkü fırçanın giremediği, dişlerin birbirine temas ettiği komşu bölgelerde bakteri plakları ve asit dişinizi çürütmeye devam edecektir. Dolayısıyla her bölgede diş ipini, diş hekiminizin öğrettiği şekilde diş etine zarar vermeden uygulamanız gerekiyor.

Son olarak da ağız çalkalama suyu ile, asit oranını düşürmek adına gargara yapmanız gerekmektedir. Evde yaptığınız dört dörtlük bir ağız bakımı olacaktır.

Peki bunlar yeterli mi? Hayır. Hepimiz evde denemişizdir, dişimiz ağrıdığında alkollü pamuk ısırmak, o bölgeyi soğutmanın dişe iyi geldiği söylenir. Diş hastalıklarında çeşitli evreler vardır. İlk çürüğün dişin sinir sistemine temas ettiği bölgede, ilk başlangıç aşamasında gece uykudan uyandıran bir diş ağrısı vardır ki eminim bunu çoğumuz yaşamıştır. İşte bu diş hastalığında dişin içine konulacak bir soğutucu (buz, soğuk su) o anda hızlı bir şekilde dişin ağrısının kaybolmasına bu arada kullanacağınız bir ağrı kesicinin de etkisiyle o geceyi rahat geçirmenize sebep olabilir. Ama bunlar tedavi edici teknikler değildir.

Dişinizin iltihap noktası bir ileriki aşamada ise ve siz soğuk uygularsanız, şiddetli bir diş ağrısı ile karşı karşıya kalırsınız. Dolayısıyla kulaktan dolma, mahalle ya da komşularımızdan öğrendiğimiz tekniklerle değil, düzenli olarak günlük ağız bakımımızı yerine getirip yıllık periyotlarla diş hekimine kontrole gittiğimizde bu dişin yumuşak dokularından sinire diş çürüklerinin ulaşmasına engel olacaktır.

Toplayacak olursak, evde yaptığınız kişisel bakımınız ağız sağlığınızı %100 korunması adına yeterli değildir. Yılda bir kez diş hekimine gitmemiz gerekiyor. Bu şartlar sağlandığı taktirde 100 yaşınıza geldiğinizde dişleriniz ağzınızda ilk günkü gibi sağlıklı, temiz ve güzel bir fonksiyonda duruyor olacaktır. Ayrıca diş çürüğü nasıl olur yazımızda size bu konuda yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin