Diş Çürüğü Nasıl Olur? Sebepleri Nelerdir?

0

Diş çürüğü nasıl olur? Diş çürükleri özellikle çocukluk dönemlerinde oluşumu daha yatkındır. Çünkü çocuklarda dişler çok daha zayıf olmaktadır. Ağız ve diş bakımının önemi bilinmediği için ve eksik yapıldığı için dişler daha kolay çürüyor. Ağızda bulunan mikroplar bir çok yemek artığını yiyerek asit ve şeker üretiyorlar. Bu asitte zamanla diş yüzeyini parçalıyor.

Bu hemen olan bir durum değil. Bu bazen aylar bazen ise yıllar alan bir durumdur. Fırçalanmayan alanlarda ise çok daha hızlı yayılıyor ve diş dokusu kayboluyor, kaybolan diş dokusunun olduğu yerlerde bakteri florası oluşuyor ve çürük ilerliyor. Diş çürüklerinin önüne geçmek için günlük diş bakımımızı yapmalıyız.

Diş çürüğü bakımı nasıl olur?

Öncelikle iyi bir diş hekimine giderek orada motivasyon almamız gerekiyor. nasıl ki psikolojik olarak kendimizi eksik hissediyor eksik hissetmesek bile psikologlara danışıp o yönden kendimizi tamamlıyor isek. Ağız ve diş sağlığındada ben biliyorum oldu bitti değil bir diş hekimine danışarak ondan bilgi alarak o bilgiler çerçevesinde ağız ve diş sağlığımızı şekillendirmeliyiz.

Genelde basit olarak söylemek gerekirse sabah ve akşam fırçalamak. Tabi bunlar ağız ve diş sağlığı için yeterlimi? Tabi ki değil çünkü fırçalamak dişlerin sadece görünen kısımlarını temizliyor.Oysa ki dişlerin arasında halen yemek artıkları kalıyor. Bunlar için düzenli olarak diş ipi kullanmanız ve gargara yapmanız gerekiyor. Şunu unutmayalım eğer bir yere fırça değmiyor ise bir yeri temizleyemiyor isek orada yemek artığı vardır , mikrop vardır ve orada çürük oluşacaktır.

Diş fırçalama süresi ne kadar olmalı?

Diş fırçalama süresi hakkında eski zamanlarda hekimlerin verdiği süreler aslında çok daha uzun süreler ama modern dünyada insanlar diş fırçalamaya fazla vakit ayıramıyorlar. Aslında bizim görünen kısmımızın çoğunu dişlerimiz oluşturuyor. Bir insanın yüzüne baktığınızda gözler dudaklar vede dişler dikkati çeker.

Diş bunların arasında en çok dikkati çeken bölgedir çünkü kontrastı yani basitçe rengi farklıdır. Diğer her şey bir birine yakın tonlarda iken dişler beyaz tonda olduğu için direk göze çarpıyor.  Dişlerimizi düzenli olarak fırçalamamız yanında diş ipi ve mutlaka gargara yapmamız lazım.

Kaç ayda bir diş doktoruna gitmeliyim?

Diş hekimine kontroller yılda bir kere diye bir kural yoktur. Ben şuna inanıyorum diş hekimi sizi motive ediyor. Eğer vakit ayırmaz iseniz ağzınızdaki problemler çok ileri gittiği zaman çok acılı prosedürler ile karşılaşabilirsiniz. Böylece mutsuz olabilir vede ben diş hekimine hekim benim dişimi yaktı diye veryansın edebilirsiniz.

Oysa ki hiç bir şeyiniz yok iken rutin kontroller için diş doktorunuza gitseniz. Diş sağlığı için düzenli bakımı yaptırsanız geri dönüşü zor durumlarla karşılaşmazsınız. Diş doktorunuz size tavsiye olarak şunları şunları yapalım, şurada küçük bir şey varmış şunları yapalım diyecek ve gönderecek. Böylelikle diş hekimine karşı ön yargınız da yok olmuş olacak ve siz kendinizde mutlu olacaksınız.

Ağız ve diş sağlığının önemi nedir?

Biz millet olarak bence ağız ve diş sağlığına önem vermiyoruz ve buna oldukça uzak bir noktadayız. Evlilikler arkadaşlıklar bu insanlar bir biriler ile sohbet halindeler iletişim halindeler birbirlerini veya bir olayı anlatıyorlar ama bunu ağızla anlatıyorlar ve yakın mesafedeler. Eğer ağız ve dişlerde bir problem varsa ağız kokusu bir iki metreye gidebilir o kadar acı bir kokudur. Genellikle ağız kokusunun asıl problemi ağızdır yani bazen iç organlar ile ilgili olabiliyor ama genelde vakaların %70’i ağız kaynaklıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin