Çürük Diş İyileşir mi?

0

Çürük diş iyileşir mi? Evde çürük diş tedavisi olur mu? Çürük diş tedavi edilir mi? İşte en çok merak edilen bu sorunun cevabını açıklıyoruz. Genelde en çok sorulan soru bu insanlar çeşitli bilgilere google ya da çeşitli kaynaklardan ulaşıyorlar fakat sonra bunun ne kadarı gerçek ne kadarı doğru bilgi bilemiyoruz. Çürük diş tekrar iyileşir mi? Evet bazıları iyileşebilir ya da durabilir bazı çürük diş ise iyileşmez. Bir diş çürümeye yeni başlamışsa çok küçücük bir şekilde dişlerde renklenmeler başlamışsa bu bazen siyah bazen kahverengi bazen de sarımsı bir renklenme olabilir.

Bu şekilde yeni çürümeye başlayan dişler yakalanmış ise bu diş çürükleri durdurulabiliyor. Bu diş çürüklerini bu şekilde yakalamak diş doktorunun sayesinde olabiliyor. Rutin diş kontrollerine gittiğinizde her altı ayda bir yaptığınızı farz edersek diş hekiminiz bunu rahatlıkla görecek ve sizi uyaracaktır. Bu durumda bazı diş çürükleri tedavi edilebilir, iyileşebilir bazıları da durdurularak en azından dişe dolgu yapılmasına engel olabilir.

Çürük Diş Tedavi Edilir mi?

Peki çürük diş tedavi edilir mi? Diş çürüleri için diyet her şeyden önce gelir. Bir diş çürümeye başlamışsa, renk değiştirmeye başlamışsa öncelikle dişin sertliği bozuluyor. Diş içinde ki kalsiyum, magnezyum gibi mineraller biraz eksik demektir. Bu durumda ilk önce diş sağlığı için bu mineralleri almaya çalışacağız.

Süt, yoğurt ürünlerini daha çok tüketebiliriz. Bunun yanına diş sağlığımız için almamız gereken vitaminlere çok dikkat edelim. Dişin ana yapısı kalsiyumdur. Kalsiyum eksikliği dişlerde çürümenin başlamasına neden olur. Önce kalsiyum oranımızın yüksek mi düşük mü olduğunuz anlayacağız. Buna göre diş için kalsiyum takviyesi yapacağız. Diş doktorunuz size bunları haplar şeklinde, ilaçlar şeklinde verebilir.

Vitamin D3, bazen eksik olabiliyor. Çok güneş görmeyen bir yerde yaşıyorsanız ya da devamlı kapalı ortamdaysanız vitamin değeriniz az olabiliyor. Bunu arttırmanın yolu tabi ki daha çok güneşli ortama çıkmak daha çok gün ışığından faydalanmak ve doktorumuzun tavsiyesi ile d vitamini almak.

Bazı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi fitik asit denilen bir asit’in fazlalaşması sonucu da d vitamini bozukluğu ortaya çıkıyor. Çünkü emilimini azaltıyor. Siz ne kadar d vitamini alırsanız alın eğer bağırsaklar onu yeterince emmiyorsa vücuda yararı da o kadar az olacaktır. Öyleyse bu fazladan fitik asit içeren yiyecekleri de birazcık azaltmakta fayda var. Bunlar nelerdir? Badem, fıstık, mercimek, susam, soya fasulyesi gibi ürünler. Bunları bir tık azaltmak da fayda var. Diş apsesi için doğal antibiyotik yazımızdan da bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin