Çocuklarda Öfke Nöbetleri ve Nedenleri

0
Çocuklar neden sinirli olur

Çocuklarda öfke nöbetleri anne ve babaların en çaresiz olduğu zamanlardan biridir. Peki çocuklar ne zaman ve hangi durumda öfke nöbetini ortaya çıkarırlar? Şimdi anne babanın çaresizliğini, ne yapacaklarını bilmeyen hallerini bir kenara koyacak olursak, çocuklarda kendini aciz hissettiklerinde ne yapacaklarını bilemediklerinde ve anne babasıyla ancak bu şekilde yani tutturarak ilişki kurabileceğini düşündüklerinde tutturur, çığlık atar yani öfke nöbeti geçirirler. 

Çocuklarda öfke aslında bir sinyaldir. Hani anne babalar çocuğum sürekli ağlıyor, sürekli tutturuyor, sürekli bir şeyler istiyor diyorlar ya hani? İşte bunun sebebi aslında çocuklarınız çığlık atarak, tutturarak size ulaşmaya çalışıyor. Size gerçeği göstermeye çalışıyor. Ne kadar aciz olduğunu ne kadar çaresiz olduğunu ve size ne kadar ihtiyacı olduğunu göstermeye çalışıyor.  

Çocuklarda Öfke Nöbetleri ve Bunun Sebepleri

Peki nasıl mı? Çocuğunuz yeterince anlaşılmadığını hissediyorsa, onunla yeterince iletişim kuran ebeveyn yoksa işte o zaman kendisini öfke nöbetleri ile ifade etmeye çalışıyor. Şöyle bir örnekle konuyu inceleyelim; Çocuğunuzla günde ne kadar iletişim kurduğunuzu hiç düşündünüz mü? “Dur yapma, aman, sakın, ağlama, sus’’ yerine “Bugünün nasıl geçti ya da harika bir oyun kurdum hadi gel?’’ Demekten bahsediyorum. Ya da ağaçlardan, hayvanlarsan, maymunlardan, köpeklerden, kedilerden bahsediyor musunuz? Boyama yaparken renklerden bahsediyor musunuz? İşte bunları yapmak yerine çocuğunuza sadece, ‘’Dur, yapma, sus’’ diyorsanız ya da ‘’Ne yaptın bugün anlat’’ diye sorgulayarak. Ya da sürekli durdurarak iletişime geçtiğinizi düşünüyorsanız çocuğunuzu anladığınızdan bahsedemeyiz. 

Çocuğunuz kendisini güvende hissetmediği zaman öfke nöbeti geçirebilir. Eğer evinizde çatışmalı bir ortam varsa, şiddet varsa (fiziksel veya sözel şiddet) mesela çocuğunuzla ilgili sürekli karı koca kavga edip tartışıyorsanız, sürekli birbirinize uyarılarda bulunuyorsanız, sürekli şikâyet ediyorsanız böyle bir ortamda çocuğunuzun kendini güvende hissetme olasılığı çok düşüktür. Siz de olsanız sizde böyle bir ortamda huzurlu, sakin ve güvende hissetmezsiniz. İşte böyle bir ortamda çocuğunuz sürekli öfke nöbetleriyle aslında size kendini duyurmaya çalıştığını unutmayın. 

Ebeveynin varken yok olabileceğini biliyor musunuz? Aslında çocuğunuzun daima yanındasınız ama ona varlığını hissettiremiyorsunuz. İşte bu durumda da öfke nöbetleri ortaya çıkabilir. Hatta çocuğunuz ileride özgüven sorunları da yaşayabilir. Neyden bahsediyorum. Eğer çocuğunuzu yeterince kapsayamıyorsanız, ona varlığınızı hissettiremiyorsanız, güveninizle, sevginizle, heyecan ve iletişiminizle yanında olamıyorsanız işte çocuğunuz bu yokluk içerisinde öfke nöbetlerine başvurmaktadır. İşte burada da öfke nöbetleri bir sinyaldir. 

Çocuklarda ne zaman öfke nöbeti olur? 

Dönemsel zamanlarda öfke nöbetleri artabilir. Mesela 2 yaş dönemindeki benlik savaşında. Çocuğunuz 2 yaş dönemindeki benlik savaşında hayatla mücadele etmeye başlıyor. İşte bu dönemde ilk yanında olacak kişi anne ve baba dolayısıyla çocuk sizlerle mücadele haline giriyor. Bu dönemde öfke nöbetlerini sakinliğe dönüştürmeniz çok önemli. Çocuğunuz her öfke nöbeti geçirdiğinde bilin ki; kendisini çaresiz, aciz ve ne yapacağını bilemez halde hissediyor. İşte böyle bir durumda çocuğunuza lider olmak yerine onu kandırmaya, geçiştirmeye, ondan daha öfkeli olarak bağırarak korkutmaya çalışıyorsanız çok büyük hata yapıyorsunuz. Çünkü çocuğunuzla tam güven ilişkisi kurma fırsatı yakalamışken bunları yaparsanız güvensizliğe imza atmış oluyorsunuz lütfen bunu da unutmayın.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin