Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

0
cilt bakımı neden önemli

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Profesyonel cihazlarla veya ürünlerle yapılan bakıma cilt bakımı denir.  

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? sıralaması kişinin cilt tipine göre değişir. Örneğin, kuruya dönük normal bir cilt olduğunu varsayalım. Kuru ve normal olan ciltlere süt temizliği ile başlıyoruz. Pamuk yardımı ile sütü cildimize sürüp ardından cildimizi sütten arındırıyoruz.  

Ardından peeling işlemimize geçiyoruz. Cildimiz kuruya dönük normal bir cilt olduğu için kremsi peeling kullanmamız gerekiyor. Sürdükten 1 dakika sora cildimizden kese yapar gibi elimizle ovuşturarak çıkartıyoruz. Bu işlemi yaparken tüm kir ve makyaj artıklarını cildimizden atmış olacağız. Bu işlemi 28 gün tekrarladıktan sonra cildimizi derinlemesine temizlemiş oluyoruz.  

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? serum ve peeling nasıl kullanılır?

Peeling işleminin ardından cildimizde gözenek temizliği yapacağız. Bunu cildimizi buharda bekleterek yumuşatıp gözeneklerimizi açarak yapacağız. Öncelikle göz petleri ile gözümüzü kapatıp buhar işlemini yapıyoruz. Yüzümüzü buhara çok yaklaştırmamız gerekir. 10 dakika bekledikten sonra gözeneklerimiz yumuşayacaktır. Ardından gözeneklerimizi 2 pamuk yardımıyla makas hareketi yapar gibi sıkıştırıp açarak temizliğini sağlıyoruz. Bu işlemin amacı sonrasında uygulanacak olan işlemlerin derinlemesine etki göstermesidir. Ardından bir tonikle cildimizi silerek açtığımız gözenekleri geri kapatıyoruz.  

Ardından serum uygulaması yapacağız. Serum uygulaması ile hem ince kırışıklıkları kapatmış olacağız hem de bağ dokusunu onaran bir işlem olduğu için bu işlem oldukça önemlidir. İster istemez belli bir yaştan sonra ciltte kuruluk, istemsiz kırışıklıklar oluşmaya başlar. Serum uygulaması bu tarz sorunlara karşı oldukça etkilidir. Cildimize uygun serumu temin ettikten sonra açılmış gözeneklerimize bunu elimizle masaj yaparak uyguluyoruz. Minik masajlar yaparken serumu tamamıyla gözenek diplerine göndermiş olacağız.  

Bu işlemlerin ardından göz bakımına geçiyoruz. Göz bakımında içinde Aloe Vera ve Hindistan cevizi olan bir göz maskesi uyguluyoruz. Gözü tamamen dinlendiren, ince çizgilere iyi gelen bir uygulama olacaktır.   

Göz maskemizi yaptıktan sonra yüz maskemize geçiyoruz. Yüz maskesinde daha halojen, yoğun bir yüz maskesi uygulayabiliriz çünkü gözenek temizleme işleminde daha hafif işlemler uyguladık. Bu maskeyi de uyguladığımızda kullandığımız serumu daha diplere itmeye de yardımcı oluyor. Kullandığımız maske yüzümüzde ortalama 10-15 dakika bekleyecek. Maskemizi çıkarttığımızda cildimiz tamamen neme doymuş olacak. Maskeyi çıkarttığımızda arındırıcı toniğimizi de sürüyoruz ve işlemimiz tamamlanmış oluyor. 

 Bundan sonraki işlemimiz yüz masajımızdır. Yüz kaslarına yönelik bir masaj yapacağız. Bu masajımızı da kür bakım kremi ile yapmamız gerekiyor. Bu masajla yüz kaslarımız tamamen çalışmış oluyor ve aynı zamanda bize muhteşem bir rahatlama hissi veriyor. Haftada 2 kez bu masajı yaparsak cildimizdeki elastik kaybı da önlemiş oluyoruz. Masaj yaparken kür bakım kremini cildimize tamamen yedirmiş oluyoruz ve böylelikle bu işlemimizi sonlandırmış oluyoruz.  

Ciltteki siyah noktalar nasıl temizlenir? 

Evde yapacağımız siyah nokta temizliği banyo sonrasında banyoda cilt nemlendikten sonra peeling yapılarak 2 işaret parmağımıza kâğıt havlu veya ince kâğıt mendilleri sararak dairesel hareketlerle parmakların yan kenarlarından sıkılarak yapılır.  

Bu işlemde asla ama asla tırnakla siyah noktanın ucu sıkılmamalıdır. Çünkü bu şekilde ciltte kılcal damar kanaması yaparsınız, tırnak izi yaparsınız ve gözeneği deforme edersiniz. Bu sefer siyah noktadan çok cildinizde farklı sorunlara sebep olmuş olursunuz.  

Siyah noktayı sıktıktan sonra mutlaka tonik yapmamız gerekiyor. Evde toniğimiz yoksa bile gül suyu kullanabilirsiniz. Gül suyu doğal bir toniktir. Gül suyu ile gözeneğin nemlenmesini sağlayabiliriz.  

Siyah nokta sıkmak için çıkarılan aletler vardır. Bu aletler tamamen gözeneği tahriş edip deler. Siyah noktaların asla bunlarla sıkılmaması gerekir. Çünkü böyle yaptığınızda siyah noktanız olmaz ama gözenekleriniz suçiçeği çıkartmış gibi delik delik olur. Bu da sizi oldukça rahatsız eder.  

Deforme olmuş hiçbir cilt eskisi gibi sıkılaşamaz ve eski formuna geri dönemez. Bunun dışında kozmetik firmalarından aldığımız siyah nokta çıkartma bantları vardır. Bu bantlar da yalnızca yüzeysel yağları çıkarır. Haliyle alttaki kitle gözenekte kalır.  

En doğalı dediğim gibi, parmaklarla dairesel hareketlerle cildi sıkıştırmadan çıkabilecek siyah noktayı sıkmaktır. Çıkmaya siyah nokta ile asla uğraşmamamız gerekiyor. Doğal nemlendirici bakım ve maskelerimizi yaptıktan birkaç hafta sonra zaten siyah nokta yüzeye çıkacaktır. Çıktıktan sonra temizlemek en sağlıklısıdır… 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin