Cilt Bakımı Evde Pratik Nasıl Yapılır?

0
Cilt bakımı evde pratik şekilde nasıl yapılır? Pürüzsüz bir cilt için ne yapmalı?

Cilt bakımı evde pratik şekilde nasıl yapılır? Pürüzsüz bir cilt için ne yapmalı? Peeling maske önerileri ve evde peeling maskesi nasıl yapılır?

Evde günlük cilt bakımı bir çoğumuz yapıyoruz ancak haftalık bakımımızı ihmal ediyoruz. Haftalık cilt bakımı bizim için neden önemlidir? Genelde şunu çok duyuyorum; hangi kremi kullansam cildime akne yapıyor ya da makyaj malzemeleri yüzümde sürekli akıyor, gözeneklerim genişliyor gibi sorunları çok fazla duyuyorum.

Her gün makyaj yapıyoruz, makyaj yapmıyorsak bile kirli hava koşullarında yaşıyoruz. Sonuç olarak gözeneklerimiz tıkanıyor. Özellikle 25 yaşlarından sonra hücre yenilenmesinin yavaşlamasıyla da cildimizde çizgi problemleri, gözenek genişlemeleri, ciltte siyah nokta problemleri yaşıyoruz. Eğer düzenli haftalık bakımlarımızı yaparsak, yaşımız 30’lu yaşlara geldiğinde de cilt bakımı evde pratik daha düzenli yaparsak bu problemleri çok aza indirebiliriz. 

Evde Pratik Haftalık Cilt Bakımı

Haftalık cilt bakımı, bizim cildimizde bir hafta boyunca biriken ölü hücreleri, gözeneklerimizin içine dolan kirleri ya da kendi vücudumuzun üretmiş olduğu yağ fazlasını arındıran bakımlardır. Bununla birlikte cildimiz çok nemsizlik problemi yaşayan, sürekli kırışık görüntüde gezen ve daha matlaşmış ciltler de mevcuttur.

Bunların da günlük cilt bakımı dışında mutlaka cilde yoğun nem sağlayan haftalık yüz bakımı yapmalarını öneriyorum. Aslında cilt yağlı olduğunda, yağlı cilt maskeleri kullanmamız gerektiğini artık bir çoğumuz biliyoruz. Ben size bu yazımızda özellikle karışık cilt tipine sahip olan bir cilt üzerinden örnekler vereceğim. Peki cilt bakımı nasıl olmalı?

Öncelikle ciltte kuru gördüğümüz noktalara yağlı bir bakım, yağlı gördüğümüz noktalara da daha farklı bir bakım yapacağız. Cilt tipimiz zaman zaman değişebiliyor. Uykusuz kaldığımız dönemde, beslenme şartlarımıza göre vs. cildimiz değişebiliyor. Bu nedenle evimizde mutlaka birkaç çeşit yüz bakım maskesi bulundurup o dönemki problemimize göre maskeler yapmanızı öneririm.  Haftalık cilt bakımı nasıl yapılır?

Haftalık Yüz Bakımı

Haftalık yüz bakımı yaparken öncelikle bir jel ile başlıyoruz. Arındırıcı özelliği olan bu üründe çok fazla köpüren ürünleri önermiyorum. Yıkama jellerini kullanırken göz çevremize değdirmemeye dikkat ediyoruz. Göz çevremiz için mutlaka göz çevresi için özel üretilen ürünler kullanmamız gerekir. Cilt bakımı evde pratik yaparken boyun bölgemize de uygulama yapmayı ihmal etmiyoruz. Jel işleminden sonra tek kullanımlık havlu ile cildimizi temizliyoruz. Cildimizi yıkama jeli ile arındırdık.

Şimdi cildimizi ölü tabakalardan arındırmak için bir peeling uygulaması yapacağız. Peeling siyah nokta problemi yaşayanlar ve yağlı bir cilde sahip olanlar haftada 2-3 kez rahatlıkla kullanabilirler. Ancak kuru ve daha ince ciltler haftada sadece 1 kez yapmalarını öneriyorum. Her peeling uygulaması yaptığımızda arkasından mutlaka maske yapmalıyız.

Şunu da belirtmekte fayda var; cildinizde akne varsa peelingden bir süre uzak durmanız gerekiyor. Evde haftalık cilt bakımı yaparken çenenizde, yanaklarınızda ya da alnınızda sivilce varsa peeling yapmanızı önermiyorum. Çünkü bu şekilde cildinizde bakteri problemi yayılır ve daha başa çıkılmaz bir problem haline gelir. Peelingimizi minik, dairesel hareketlerle cildimize uyguluyoruz. Burun bölgesi ve yanağın üst bölgeleri daha çok siyah nokta barındıran ve gözeneklerin genişlediği alanlardır. Bu noktalara biraz daha fazla masaj uygulayabilirsiniz.

Evde Haftalık Cilt Bakımı

Evde haftalık cilt bakımı nasıl yapılır? Evde haftalık yüz bakımı.

Genellikle evde haftalık cilt bakımı yapılırken, cildinizi temizlemenizi ardından peeling yapılmasını ve bir duş alıp duşta buharda gözeneklerinizin açılıp maske uygulamalarına öyle geçmenizi tavsiye ediyorum. Cildimize peeling uygulamazsak, evde kullandığımız ürünlerin de cildimize işlemesine engel oluruz.

Bu nedenle cildimizi ölü hücrelerden arındırmak için peeling uygulaması önemlidir. Peeling uygulamasından sonra direk güneşlenmenizi önermiyorum. Eğer dışarıda vakit geçireceksek de mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız. Haftalık cilt bakımı yaptığımız zaman da eğer mümkünse akşam yapmalıyız. Gündüz yapıyorsak da üzerine makyaj yapmamalı 24 saat cildimizin dinlenmesini sağlamalıyız. Bu şekilde çok daha iyi sonuç alırız. Peeling işleminden sonra temiz, ılık su ile cildimizi temizliyoruz.

Haftalık yüz bakımı için sıradaki işlemimiz maske uygulaması olmalıdır. Maske uygularken, çene bölgesi yağlanmaya daha yatkın olduğundan ve göz çevresi daha kuru bir bölge olduğundan cildi ikiye bölerek uygulama yapmalıyız. Kuru bölgelerimizde kuruluğu gidermek için nem maskesi uygulamamız gerekmektedir. Diğer alanlarda da sülfür içerikli maske uygulaması tercih edebiliriz.

Bu şekilde cildin nem ve yağ dengesini düzene sokmuş olacağız. Sülfür içerikli maske cildin fazla yağını emecek ve dolayısıyla hafta boyunca cildin aşırı yağlanmasının ve gözeneklerin geniş durmasının önüne geçmiş olacaktır. Göz çevresi ve diğer kuru alanlarda da yüz için nemli maske uygulayacağımız için de yaptığımız mimikler çok net belli olmayacak, daha nemli ve parlak bir görüntü sağlayacaktır. Önce kuru gördüğümüz bölgelere avokado içeren nemli bir maske uygulayabiliriz. Maskeleri uygularken daha kalın tabaka olarak uygulamaya dikkat etmelisiniz.

Cilt Bakımı İçin Evde Pratik Avakado Maskesi Yapımı

Boyun bölgesi de çok yıpranan bir cilt bölgesidir. O yüzden çok yıpranma olmadan, düzenli olarak bakımına özen göstermeliyiz. Boyun bölgesine de yoğun nem veren avokado maskesi uygulayabiliriz. Nemsizlik problemi yaşayanlar, haftada 2 kez düzenli olarak avokado nem maskesi uygulayabilirler. Aynı şekilde yağlı bir cilt tipiniz varsa haftada 2 kez de arındırıcı maske uygulayabilirsiniz. Karışık bir cilt tipine sahipseniz de o zaman elinizde 2 çeşit maske olmalı ve yağlı gördüğümüz alanlara arındırıcı maske, kuru gördüğümüz bölgelere de yoğun nem veren bir maske uyguluyoruz.

Cildimizde çizgilenme ve sarkma problemi başladıysa, haftalık cilt bakımı için lifting etkisi sağlayan maskeler ekleyebilirsiniz. Bazı cilt tiplerinde her alan kuru olabiliyor ama sadece çene bölgesi yağlı olabiliyor ya da bazı dönemlerde cildin bazı noktalarında minik sivilceler oluşabiliyor. Sülfür içerikli maskelerinizi yalnızca çene bölgenize uygulayıp, lokal çıkan minik aknelerinizin olduğu bölgeye de her akşam yatarken nokta şeklinde bırakıp kurumasını sağlayabilirsiniz.

Cilt Bakımı İçin Maske

Cilt bakımı için maske evinizde kendi imkanlarınız ile yapmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca dudak üstümüz de çizgilenmeye meyilli bir bölgedir. O yüzden bu bölgeler de yoğun nem vermemiz gerekir. Maskemizi cildimizde 15-20 dakika bekletip ardından yıkayalım. Maskemiz yüzümüzde beklerken, göz altı için de bakımımızı ihmal etmiyoruz ve göz altlarımıza nem içerikli göz maskesi uyguluyoruz. Maskeyi uyguladığınızda 1-2 dakika cildinizde küçük batmalar hissedebilirsiniz. Bu geçici bir durumdur. Maskemiz cilt tarafından emilince temizliyoruz.

Kuru olarak gördüğümüz bölgelere son bir nemlendirme yapmamız gerekiyor. Nemsiz gördüğümüz bölgelere nemlendirici krem ile minik masajlara yaparak kremi cildimize yedirelim. Masaj yaparak yedirdiğimizde aynı zamanda kan dolaşımınız da hızlanır. Cildiniz daha hızlı toparlanma aşamasına girmiş olur.

Haftalık cilt bakımı yaparken cildinizi iyi gözlemlemelisiniz. Eğer yağlanma ve nemsizlik probleminiz varsa bunu düzene sokana kadar bakımınıza ona uygun devam edersiniz. Daha sonrasında yağlanmanın azaldığını gördüğünüzde nem yükleyerek ya da yağlanma arttığı bir sürece girdiğinizde de sadece yağ arındırıcı ürünlerle bakımlarınıza devam edebilirsiniz. 

Bakımımızın son aşaması olarak da güneş koruyucu kullanmalıyız. Eğer bakımımızı akşam yapacaksak, güneş koruyucu sürmemize gerek yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin