Birinin Seni Sevdiğini Nasıl Anlarsın?

0

Birinin seni sevdiğini nasıl anlarsın? O kadar sahte bir dünyada yaşıyoruz ki nerdeyse samimiyet ve seviyormuş gibi görünmek günümüzde en çok kullanılan manipülasyonlardan birisi ve insanların birçoğu yüzünde bir maske ile geziyor. Sanki seni seviyormuş gibi sanki sana değer veriyormuş gibi ama özellikle biz bu maskeye kandığımız zaman sonrasında çok fazla hayal kırıklığı yaşayabiliyoruz. İşte ‘Seni gerçekten seven insanları nasıl anlarsın? ‘Bu durumun işaretleri nelerdir? Bunlardan bahsetmek istiyorum. 

Sevdiğini His ve Tavırlarından Anlama

Sen ciddi bir olay yaşadığın zaman karşı tarafın tavrı, sana olan hisleri noktasında bize fikir verebilir. Özellikle diyelim ki ciddi bir problem yaşıyorsun ve karşı taraf iki tane yol seçebilir. Birincisi diyebilir ki ‘Evet ya şunu yapabilirsin, şöyle yapabilirsin’ sanki sana dışardan bir fikir veriyormuş gibi böyle durumlarda karşı tarafın duygusal desteğini yanında hissedemezsin. Öbür tarafta bir ihtimalde de şöyle bir senaryo vardır. Karşı taraf yanında olduğunu hissettirir. ‘Beraber çözeceğiz, bunun üstesinden beraber geleceğiz’ gibi şeyler söyleyebilir ve burada asıl dikkat etmen gereken belki o an, o problemi çözmeyebilir, sana yardımları bile olmayabilir ancak en azından yanında olduğunu hissedersin.  

İlişki yaşarken karşı tarafın davranışlarını, yaptıklarını anlamlandırmak noktasında zorluklar yaşayabiliriz. ‘Niye böyle davrandı? Niye geç geldi? Niye bunu yapmadı’ gibi. İşte böyle belirsiz durumlarda karşı taraf ilk başlarda olumlu düşünmek eğilimindeyse ‘Ya yapmıştır ama şöyle bir mazereti vardır.’ gibisinden iyi niyetle değerlendiriyorsa karşı tarafın sevdiği konusunda bir fikir edinebiliriz. Karşı taraf durmadan ‘hep o kötü niyetinden yaptı.’ gibi olumsuz bir şekilde yaklaşıyorsa daha yolun başında biraz şüphe duymanız gerekir. 

Birinin seni sevdiğini Ailene Davranışlarından nasıl anlarsın

Şu hayatta en değerli varlıklarımız olan aileler bazen ilişkilerimiz başına bela olabilir. İnsanlar evlendikleri zaman sadece birbirleri ile evlenmiyorlar aynı zamanda birbirlerinin aileleriyle de evleniyorlar. Böyle olunca aileler iyiyse sorun yok ama bazı aileler ciddi anlamda çiftlere ve ilişkilere zarar verebiliyor. Böyle bir durumda karşı tarafın sizin ailenize yaklaşımı da sana ciddi bir fikir verebilir. Bu arada anneni, babanı sevmiyor olabilir ve sevmek zorunda da değil. Seviyor olsa iyi olurdu ama sevmek zorunda olmadığını da anlamak lazım. Ama senin hatırın için, seni sevdiği için, sana değer verdiği için saygı duyuyorsa, bazı şeyleri alttan alıyorsa, karşı tarafın ciddi bir fedakarlık yaptığını düşünebiliriz ve bu gerçekten çok ama çok değerli bir şeydir. 

Karşı taraf senin hatan olmadığı halde, sen onun yanında olmana rağmen, durmadan seni ailenin davranışlarıyla yargılıyorsa, durmandan seni ailen yüzünden eleştiriyorsa orada bir durup düşünmek gerekiyor. 

Sevgili veya Eşin Kendini Geri Çekmesi

İlişkilerin başında insanların karşı tarafı etkilemek adına bazen olduğundan farklı görünmesi iyi yanlarından bahsetmesi çok doğal bir durumdur ama bu sadece ilişkinin başında. İlişki ilerledikçe karşı taraf hala bir şekilde seni manipüle etmeye çalışıyorsa mesela çok güzel bir ilişki gidiyor sen birazcık üzerine düşüyorsun ve birden seni cezalandırıyor, kendini geri çekiyor. Kafanı karıştıracak çok fazla şey yapıyor ise işte o zaman burada bir soru işareti koymak gerekir. 

Normalde ilerleyen, düzenli giden ilişkilerde taktiklere gerek yoktur. Ne isen o sundur. Karşı tarafı şeffaf olarak görebilirsin. Karşı tarafın ne düşündüğünü anlamıyorsan, amacının ne olduğunu bilmiyorsan ve dengesiz davranışlar varsa burada bir soru işareti bırakmak gerekir. 

Ayrılma Düşüncesi

İlişkilerde tartışmalar olmazsa olmazlarımızdandır fakat önemli olan tartışmalarda hissettiklerimiz aslında ilişkimize dair çok güzel bir fikir verir. Diyelim ki eşimle, sevgilimle tartışıyorum. Tartışırken ortada benim hoşuma gitmeyen bir problem var karşı tarafa bunu ifade etmem lazım ama ben çok tedirgin oluyorum. ‘Ya beni bırakırsa’ diye ya da ‘beni sevmezse’ gibi düşünceler çok fazla varsa muhtemelen karşı tarafın böyle tetikleyici davranışları ya da ifadeleri olabilir. Ufacık tartışmalar da bile karşı taraf durmadan ‘seni bırakacağım’ ‘seni terk edeceğim’ diyorsa burada da bir soru işareti bırakabiliriz. 

 Şöyle bir şey var burada dikkat etmemiz gereken insanlar ilişkiler noktasında artık rahatlıyorlar belli bir zaman sonra şunu kafasının bir kenarına yazıyor. Diyor ki: ‘biz tartışsak da bir şekilde arada soğuklar yaşasak da bu ilişki artık oturdu.’ Bu şekilde bir hissiyat, güven oluşuyor ama ben her daim tedirginsem her daim karşı tarafın beni terk edeceğini düşündüğüm için huzursuzsam orada bir problem var demektir. 

Birinin Seni Sevdiğini Fedakarlığından Nasıl anlarsın

Karşında seni gerçekten seven bir insan varsa onunla bir takım gibisindir. Yani bir şekilde paslaşırsınız, bir şekilde golü bazen sen atarsın, bazen o atar ve bunun sonucunda hayatta normalde tek başına olduğundan çok daha kolay bir hale gelir. Evet ilişkilerin zor tarafları da vardır ama İnsanlık tarihinden bugüne kadar ilişkilerin devam etmesini sağlayan şey cinsellik değil bana göre bir şekilde takım olma birbirine yoldaş olma halidir. Bu bizi iyi hissettiriyor. Gerçekten seni anlayabilen, sana değer veren birisinin yanında olması. Bu sebeple seni gerçekten seven insan senin hayatını kolaylaştırır sana fedakarlıklar yapar bazen de sen ona fedakarlıklar yaparsın. Bu yüzden buna da dikkat etmemiz gerekir. Seni gerçekten seven bir insan seninle yarışmaz, seninle rekabet içinde olmaz. Tatlı rekabetleri geçiyorum.  

Sevgilim hep benim dediğim olacak diyor 

Bazı ilişkilerde görürsünüz. İnsanlar birbirleri ile sidik yarıştırır. Benim dediğim olacak, yok senin dediğin değil benimki olacak. Kendilerini vazgeçilmez olarak görürler. Aslında burada ki mevzu şu; benim dediğim olsun dan ziyade, benim dediğim olsun ki ben değerli hissedeyim. Ben patron gibi hissedeyim. Burada amaç ego tatminidir. Birbirlerini seven insanlar birbirleri ile yarışmazlar birbirlerini tamamlarlar. Böyle bir durum yoksa buraya da bir soru işareti bırakmak gerekir. 

Birinin Seni Sevdiğini Nasıl Anlarsın Dersek

Diyelim ki sevgilinle 6 aydır veya 1 senedir berabersin ve bir yerde kahve içiyorsunuz. Böyle bir yerde karşı taraf hayallerinden bahsediyor. Şuraya gideceğim, bunu yapacağım, şöyle bir yaşam haya ediyorum diyor ve bu hayallerinin hiç birin de sen yoksun işte burada şüphelenmek gerekir. Aslında hayatımıza gireli çok da yakın bir zaman değil 6 ay olmuş, 1 sene olmuş ama karşı tarafın hiçbir hayalinde yoksan seni sonradan hatırlıyorsa, sen biraz tavır gösterdiğin zaman seni hatırlıyorsa buraya da bir soru işareti koymak gerekiyor. Gerçekten seven insan kurduğu hayallere seni de dahil eder. Senin durumunu da göz önünde alır. Örneğin sen neyi seviyorsan, neyi istiyorsan onu da katarak der ki:’ Şöyle yapalım, buraya gidelim, buraları gezelim, burada yaşayalım’ gibi bu da bence gerçekten seven insanların özelliklerinden birisidir. 

Birinin seni sevdiğini nasıl anlarsın? Eğer karşındaki insan hayatında önemli iyi veya kötü önemli bir olay olduğu zaman ilk seni haberdar ediyorsa muhtemelen hayatındaki en önemli kişiler listesinin başına seni koymuştur. Şimdi insan belli bir yere kadar anne ve babasıyla devam ediyor elbette ki onların yeri bambaşka ama onların kulvarından başka olarak beraber olduğun insanı hayatının merkezine alıyorsan, iyi bir şey olduğu zaman sevincimi de onunla paylaşacağım, kötü bir şey olduğu zaman derdimi de onunla paylaşacağım diyorsa, bu insan seni yoldaşı olarak görüyordur. Hayatının merkezinde görüyordur. O yüzden böyle bir durum varsa buraya da dikkat etmek gerekiyor.  

Seni gerçekten seven insan senin yanında olduğu gibi olur. Düşüncelerini paylaşır bir şeyler saklamaz yani sen onu şeffaf bir şekilde görebilirsin. Kızdığı zamanda görebilirsin, sevindiği zaman da görebilirsin ama bir insan senin yanında tedirginse bu durumda kafasında soru işaretleri de olabilir. 

Şimdi bu anlattığımız şeylerde kesin olarak bu durum böyledir de diyemeyiz. Sadece hayatta karşılaştığım vakalardan bazı örnekleri sizinle paylaşmak istedim. Bu durumu şöyle düşünmek gerekiyor karşı taraf seni gerçekten seviyor mu? Değerlendirirken bu kısaslara da dikkat edebiliriz ve aynı zaman da kendini de değerlendirebilirsin. Karşı taraf öyleymiş gibi düşünüyoruz ancak belki kendimiz öyleyiz. Bu kısmada dikkat etmenizi öneririz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin