Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir

0
Başarılı insan nasıl olur

Başarılı olmanın yolları sizin bu yolu öğrenmenizden geçer. Hayatta işlerin yolunda gitmediği zaman yada bazı amaçlarında başarısız olduğun zaman kendini aptal hissediyor musun? Başarısız olmaktan korkuyor musun? Daha zeki olsaydım bu problemleri daha kolay aşardım diyor musun? Etrafına baktığında gördüğün bütün başarılı insanlar zeki insanlar mıdır? Zekâ ve başarı ilişkisi konusunda insanların kafası çok karışık ama genel görüş zeki insanlar aynı zamanda başarılı insanlardır. İşte burada çok farklı bir deneyden bahsedeceğiz. 1900’lü yılların başında yapılan bir deney burada bildiğimiz şeyleri birazcık ters köşe yapacak ve bize farklı veriler verecektir. Bu yazıyı sonuna kadar okuyup uyguladığınız takdirde başarı sizin için kaçınılmaz olacaktır. 

Hayatta başarılı olmak 

Başarılı olmanın yolları için eğitim psikolojisi alanında uzman olan Prof. Dr. Lewis Terman çok enteresan bir deney yapmaya karar veriyor ve bu deneyin arka planında şu sorunun cevabını merak ediyor:  ‘Zeki insanlar her zaman başarılı mıdır?’  

Bu deneyi yapabilmek için Kaliforniya da gerçekleşiyor. Oradaki tüm okullarda öğrencilere üç aşamalı IQ testi yapılıyor. IQ testinin sonucunda IQ skor puanı 140 ile 200 arasındaki 1470 öğrenci seçiliyor.  

Seçilen öğrencilerin hayatları incelenmeye başlanıyor; arkadaşlık ilişkileri, romantik ilişkileri, evlendikleri zaman evlilik hayatları, iş hayatındaki dostluk ilişkileri, başarılar kısacası her şey incelenmeye başlanıyor ve bir noktadan sonra bu zeki çocukların gerçek hayatta nasıl performans gösterdiği konusunda yorumlar yapılıyor. 

Prof. Terman’a göre: ‘Bu zeki insanlar Amerika’nın geleceğini belirleyecek insanlardır çünkü çok zekilerdir ve Hayatta Amerika dünyasının öncülüğünü bu çocuklar üstlenecektir.’  

Başarılı olmanın yolları için yapılan araştırma kitaplar halinde bu deneylerin sonuçları yayınlanmaya başlar ve dördüncü cilde geldiği zaman Prof. Dr. Terman, bu çocuklara deha demeyi bırakıyor çünkü 1470 tane çocuktan sadece 100 tanesi gerçek başarıyı elde ediyor. Kalan 1370 tanesi içinde madde bağımlısı, ruh sağlığı bozuk olanlar da var. Birçoğu da sıradan işlerde sıradan hayatlar sürmektedir. Ne oluyor da peki çok ciddi IQ puanına sahip olan bu çocuklar çok büyük bir kısmı gerçek hayatta başarısız oluyor. İşte işin enteresan kısmı burada başlıyor. Hayatta başarılı olmak için Zekâ başarılı olmaya yetmiyor.  

Nasıl başarılı olunur?

Peki zekâ tek başına bize başarılı olmak için yetmiyorsa bu hayatta başarılı olmanın sırrı nedir? Başarılı olmanın sırları arka planındaki sağlam sebepler tespit ediliyor. Başarılı olmak için ve hayatını düzene sokmak için program da yapmalısınız.

Başarılı Olmanın Yolları İçin Kurallar

Sağ duyulu olmak  

Sağ duyulu olmak şu demek: Hayatta başına gelen olaylar karşısında panik yapmadan olaylara çok yönlü bakıp başına gelen kötü bir olay bile olsa ya da birkaç seçenek arasında kaldığın paniklediğin zaman bile büyük resmi görebilmektir. Ne yapıyorsun aslında? O olayı tek tarafıyla değerlendirmiyorsun birkaç aşaması ile farklı açılardan değerlendirdiğin zaman bu senin başarılı olmanı sağlayan en önemli etkenlerden birisi oluyor 

İradeli olmak 

Başarının arkasındaki en önemli etkenlerden biriside irade dediğimiz şey. Şimdi şöyle düşün etrafındakileri insanlar bir sürü şey yapmak istiyor. Ders çalışması gerektiğini biliyor. Bir şekilde sınavlara hazırlanması gerektiğini biliyor yine bir şekilde kendisini geliştirmesi gerektiğini biliyor. Bilmek başka harekete geçmek başkadır. İşte bilen insanlar çok zeki olabilir. Her detayı da bilebilir ama eyleme geçmek irade gerektiriyor eğer ki irade sahibi bir insansan belki o kadar zeki olmasan da yüksek IQ puanların yüksek olmasa da algı seviyenle çok daha güzel işler ortaya koyabilirsin çünkü bildiğini eyleme dökebiliyorsun bu da irade gerektiriyor 

Tedbirli olmak 

Bu 1470 tane çocuğun 100 tanesini başarılı yapan diğer 1370 tanesinden ayran şeylerden bir tanesi de tedbirli olmaktır. Bu tedbirli olmaktan kastettiğim konforlu alana sıkışıp kalmak değil sadece hayatın getirdiği riskler karşısında hazırlıklı olmak. Şimdi diyelim ki üniversiteden mezun olacaksın ve sonrasında ne yapacaksın? Seni neler bekliyor? ikinci bir planın var mı? Ya da iş hayatının bir kriz bekliyorsun öncesinde buna yönelik bir tedbirin var mı? Bir ön düşüncen var mı?  

Hedefin olması  

Gerçek hayattaki başarılı insanlar hayatta onların neleri beklediğini konusunda muhakeme gösteriyorlar ve bunlara karşı tedbirli oluyorlar. Soruyorum: Bu hayatta beklentin var mı? amacın var mı? Diye şöyle cevap veriyor: ‘ben böyle çok iyiyim’ dedi. ‘Bana kimse dokunmasın böyle bin yıl yaşarım.’ Hayal ne hedef ne amaç hiçbiri umurumda değil’ Baktığım zaman etrafındaki birçok gencin bunu benzer durumlar yaşadığını görüyorum. Hayal yok, hedef yok ne kadar zeki olursan ol, senin inanılmaz bir gücün olursa olsun yönünü beliremedikten sonra ne anlamı olacaktır ki bu sahip olduğun zekân gücünün. İşte başarının arkasında ki en önemli sebeplerden biriside bir hedefin olmasıdır. Bu hedefe yönelik amaçla motive olmalı, yola devam etme arzusu olmalıdır. 

Zamanlama  

Başarının arkasındaki önemli etkenlerden biride zamanlamadır. Zamanlama şöyle bir şey: Hayatta attığın tohumu mevsiminde atmazsan o tohum çürür ve sana bir faydası olmaz ama zamanında attığın her tohum karşılığını bulacaktır. Doğru zamanda doğru adımı atabilmek başarı konusunda vazgeçilmez kurallardan biridir. 

Özgüvenli olmak 

Başarıyı belirleyen bence en önemli şeylerden biriside özgüvenli olmaktır. Özgüvene sahip olduğun yeteneğin farkında olmandır. Eğer ki sen iki yüz puanlık IQ ya sahip olsan bile ama kendini çok ezik büzük, başarısız, aptal görüyorsun ya muhtemelen öylesindir. Şimdi ne yapacaksın burada, kendini nasıl görüyorsan bir süre sonra ona dönüşmeye başlıyorsun. Kendi yeteneklerini kendin keşfetmezsen kimse yeni keşfetmeyecektir. Burada o yüz kişi vardı ya, başarılı olan çocuklar. Onlar özgüvenli çocuklardı. O yüzden sen de kendi özgüvenini inşa etmelisin.  

İstikrarlı olmak 

Başarının arkasında çok önemli ama en az fark edilen etkenlerden biriside istikrarlı olmak. Şimdi sen ne yaparsan yap, hayattaki hangi çabayı ortaya koyarsan koy ilk başta biraz yükselteceksin ama devamını getirmezsen bir konuda istikrarlı olmazsan o bir süre sonra düşecektir. Düştüğü zaman ise sen istikrarsız olduğunun farkına varamazsın sadece dersin ki: Ben başaramıyorum. Çok zeki de olsan bir onu denedin, bir bunu denedin olmadı. Yaptığın işlerin hiçbirinde bir istikrar yoksa inanılmaz bir zekaya sahip olsan da o çabayı düzenli halde ortaya koymadığın için o zekanın etkisini ortaya koyduğun kısa çabalarla keşfetmen mümkün olmayacaktır. 

Zekâ hiçbir zaman tek başına yeterli değildir. Bu saydığımız özellikleri geliştirebilirsen ki bu özellikler doğuştan gelen özellikler değildir. Daha önce iraden biraz zayıfsa geliştirebilirsin, sağduyun biraz azsa bunu geliştirebilirsin. Bunları geliştirdiğin zaman hayattaki başarı avucunun içine gelecektir. En son maddeyi sakın ola ki unutma! En önemli şeylerden birisi istikrardır.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin