Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

0

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Bağışıklık sisteminin önemi nedir? Bağışıklık sitemi özellikle başta mikroplar olmak üzere vücut sistemimizin savunmasını arttırır. Bunun dışında kanserden tutun, alerjik hastalıklara kadar, romatizmal hastalıklara kadar etkilidir. Bu hastalıklara yakalanmamamızı sağlayan kuvvetli bir sistemdir.

Bağışıklık sistemi 2 yaş grubu için çok önemlidir. Bunlardan ilki; 70 yaşından sonra insanların bağışıklık sistemi zayıflıyor, 80 yaşından sonra daha da fazla artıyor. İkinci risk grubu ikinci dönem çocukluk yaş grubu, özellikle 6-7 yaş altındaki çocukların doğal olarak bağışıklık sistemi daha zayıftır.

Evde Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıkllık sistemimiz vücudumuza girmeye çalışan virüs ve mikroplara karşı bizleri korur. Vücudumuza girmeye çalışan bu zararlı bakteri ve virüslere karşı direnç vererek onların bize zarar vermesini engeller. Peki, bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak için neler yapmamız gereklidir? Tek başına beslenmek değil bunun yanı sıra sosyal durum, psikolojik durumda bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren etkiler arasındadır.

 Sosyal durum nedir?

  • Ev ortamı: Evin detaylı havalanması, güneş görmesi, evde kalabalık insan yaşamaması, evde sigara içilmemesi gibi ev koşulları bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kişisel hijyen: Kişisel temizliğimize dikkat etmek bağışıklık sistemini güçlendirir. Ama bu kişisel temizliği abartırsak çocukları fanus gibi bir ortamda yaşatırsak bu da bağışıklık sistemini zayıflatan bir etki yaratır.
  • Dış ortamda bulunmak: Spor yapmak, güneşlenmek, temiz hava almak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Psikolojik durum nedir?

Yapılan araştırmalarda görülmüş ki depresyonda olan insanlar daha çok hasta olmaktadır. Depresyonda olmak, çocuklarımıza kötü davranmak ya da çocuğu strese sokacak her türlü davranış bağışıklık sistemini zayıflatıyor.

Gülmek, neşelenmek, moralimizi yüksek tutmak, üretken olmak, hobilerle uğraşmak bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir.

Bağışıklık Sistemi İçin Neler Yemeliyiz?

Beslenme de olmazsa olmazımız anne sütüdür. Anne sütü bir binanın temeli gibidir. Anne sütünde bulunan probiyotikler ve antikorlar çocuğun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bunun dışında dengeli beslenmemiz gerekir. Protein, karbonhidrat, yağ, sebze ve meyvelerin dengeli olduğu bir beslenme programımız olmalıdır.

Bağışıklık sisteminde işin babası proteindir. Nelerde protein vardır? Özellikle kuzu etini öneriyoruz. Bunun dışında tavuk, hindi, balık gibi etler tercih edilebilir. Süt ve süt ürünleri hayvansal protein kaynaklarıdır. Ama bunun yerine baklagillerden; nohut, fasulye, mercimek gibi protein kaynaklarını da tüketebilirsiniz.

Meyveleri günlük kabuğuyla tüketebilmek önemlidir. Sebzelerden de yeşil sebzeler (ıspanak, pırasa gibi) tüketebileceğiniz gibi marul salatası, yeşil biber gibi tüm yeşillikleri tüketebilirsiniz.

Yağ tüketirken, kaliteli yağ tüketmeliyiz. Yani tere yağ ve zeytinyağı tüketmemiz gerekir. Ayçiçek ve mısır yağını pek kaliteli kabul edemiyoruz. Bunun dışında karbonhidratlar, karbonhidratlar derken beyaz unda kırka yakın madde var ve GDO’lu ürünler. Baklagiller diğer tüm ürünler doğasında GDO olanlar besin zincirini bozduğu için fazla değerleri yok. Olabildiğin kadar doğal beslenmeye dikkat ediyoruz. Yine karbonhidrat alımında beyaz ekmekten uzak durup kepekli ekmek almaya dikkat edelim.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Hangi Vitamin Ne İşe Yarar

Vitaminler önemlidir. D vitamini biliyorsunuz artık bir hormon yani vitamin değil. Bağışıklık sistemi çok önemli. Ana kaynağı kaliteli yumurta ve güneşlemek. İkincisi C vitamini. Biliyorsunuz portakal gibi turunçgiller onun dışında yeşil biber çok değerlidir. Onun dışında omega3 yağ asitleridir. En güzeli deniz balığı ya da fındık, fıstık, ceviz gibi meyvelerden karşılayabilirsiniz. Ayrıca bu yazıyı okuduktan sonra Koronavirüs etkileri nelerdir yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Diğer bir konu bağışıklık sistemini arttıran baharatlar. Baharatlar da yapılan araştırmalar bağışıklık sistemini kamçıladığı görülmüştür. Bunlar nedir? Karabiber, kırmızıbiber, zencefil, zerdeçal, ısırgan otu tohumu, kara üzüm çekirdeğinin tozu ve sarımsak bunlar bağışıklık sistemini kamçılar.

Ben size kaba bir formül vereyim isterseniz? Bir çay kaşığı zencefil, bir çay kaşığı zerdeçal, bir çay kaşığı ısırgan otu tohumu, çeyrek çay kaşığı karabiber, bir tatlı kaşığı kara üzüm çekirdeğini yoğurda katın. Bağışıklık sistemini kamçılar. 10 yaş altı çocuklara önermem.

Diğeri kış çayları işte; ıhlamur, kuş burnu, yeşil çay gibi yalnız karanfili ayrı tutuyorum antiviral özelliği var. Tüm kış çaylarına katabilirsiniz

Onun dışında aşılar. Aşılar bağışıklık sistemini kamçılar. Özellikle çocuklukta yapılan aşılar, bunun yanı sıra grip aşısı doktorun gerektiği dönemde, zatürre gibi aşılar özellikle yaşlı grupta bağışıklık sistemini kamçılar ve bağışıklık arttırmada çok önemlidir.

En son olarak çocuklarda bağışıklık sisteminin kuvvetlendirmek için neler öneriyorum mesela omega3 yağ asitleri, her gün birer ölçek keçi boynuzu pekmezi bunun dışında her gün bir çay kaşığı propolis, arı poleni tavsiye ederiz. Çocuklarınızın bağışıklık sistemini arttırabilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin