Antisosyal Kişilik Bozukluğu ve Psikopatlığın 10 Belirtisi

0
Psikopat Anti sosyal Kişilerin 10 Özelliği

Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişilerin 10 özelliği nelerdir? Öncelikle bu kişiler diğer insanlara acı çektirmekten zevk alan, onların ne düşündüğünü ne hissettiğini hiç önemsemeyen, vicdan duygusuna sahip olmayan insanlarla karşılaştın mı hiç? İşte bu insanların anti sosyal kişilik bozukluğuna sahip olması muhtemeldir. Yani genel bilinen adıyla psikopat kişilerdir. Bu yazımızda sana psikopat kişilerin bazı özelliklerinden bahsedeceğim; bu arada psikopat olmak kesinlikle övünülecek bir durum değildir. Toplumsal açıdan ciddi sıkıntı oluşturan bir durumdur. 

Psikopat ve Antisosyal Kişilik Bozukluğu Olan Kişilerin Özellikleri

Empati kuramamak

Antisosyal kişilik bozukluğu olan psikopat insanların en belirgin özelliği empati becerinin gelişmemiş olması ya da hiç olmamasıdır. Empati dediğimiz mevzu diğer insanların ne hissettiğini anlayabilme kapasitemizdir. Örneğin başka bir insan acı çektiğinde biz onun acı çektiğini anlayabiliyoruz. Aslında burada vicdanımızın devreye girmesini sağlayan bir sensor bile diyebiliriz. Ama psikopat insanlarda bu durum ortaya çıkmıyor. Karşı taraf ne kadar acı çekse de üzülse de onu anlamıyor. Hatta yapılan bir deneyde bazı insanlara acı çeken, duygusal şeyler yaşayan insanların videoları izletiliyor. Bu psikopat olmayan insanların beynindeki empati merkezi uyarılıyor. Ama psikopat kişilik özelliğine sahip olan insanlarda hiçbir şekilde beyin merkezinde bir şeyler hareketlenmiyor.  Kısaca psikopatlar diğerlerinin ne hissettiğini anlamaz, farkına varmaz. 

Şiddete Meyilli Olmak

Şiddete Meyilli Olmak

Birçok psikopat insan şiddete meyilli olabiliyor. Çok eften püften sebeple bile olabiliyor. Hatta bazen haberlerde denk gelmiş olabilirsin.  Tuvalet sırasında kavga çıktı, önüne geçtiği için birini öldürdü gibi. Psikopat insanlar diğer insanlara kolay bir şekilde zarar verebilir. O kadar ben merkezcilerdir ki ve o kadar bencildirler ki istedikleri olmadığı zaman, istediklerini oldurtmak için elinden gelen her şeyi yapabilirler. Bu karşı tarafı öldürmek olsa bile…  

Dürtüsel Olmak Antisosyal Kişilik Bozukluğu Göstergesidir

Dürtüsellerdir. Ve hep bir heyecan arayışları vardır. Gelişmiş insani özelliklerimizin başında dürtülerimizi, arzularımızı kontrol etmemiz gelir. Çünkü sonrasında ne olacağını hesaplamak insana özgü bir şeydir. Ama psikopat insanların bu kontrol mekanizması pek gelişmemiştir. Bir şeye öfkelendiklerinde sonunda ne olacağını düşünmeden, başına ne geleceğini hesaplamadan karşı tarafa zarar verebilir. Aynı zaman da kendi de zarar görebilir.

Mesela bir örnekle incelersek, adam sahip olduğu araba ile inanılmaz yüksek hızlara çıkıyor, trafikte makas atıyor.  Ve arabanın kaza yapmasına sebep oluyor. Allah’tan can kaybı vs. yok. Ve bu olayı yaşayan birey bunu gülerek anlatıyor. Ya bu aptal insanlar araba sürmeyi bilmiyorlar bir de trafiğe çıkıyor’’ diye… Halbuki kendi hatasından dolayı diğer insanlar zarar görüyor. Ama o bunu umursamıyor. Onun için önemli olan heyecan arayışı… Bazen de bir gecede mesela kumarda ciddi Mevlalar kaybedebilir ve bu hiç umurunda olmaz. Sonrasında başka insanlara muhtaç olsa bile. Çünkü sadece o anı yaşar. Sonrası onun için önemli değildir.  

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Olan Kişiler Özgüvensiz Olur

İnsanlar neden özgüvensizdir biliyor musun?  Kendilerini aşırı sorgular, devamlı içeride bir yerlerde eleştirel bir ses konuşur. Sen şöylesin, sen böylesin, sen aptalsın, sen yetersizsin gibi. Yaptığı ortaya koyduğu her çabayı durmadan eleştirir. Ama psikopat insanlarda bu durum tam tersidir. Kendisi hatalı da olsa, suçlu da olsa, diğer insanlara zarar da verse her zaman diğer insanları suçlar. Çünkü ona göre kendisi hatasızdır, mükemmeldir. 

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Kişiyi Bencil Yapar

Bir psikopat için en önemli şey istediği şeye ulaşabilmektir. Çok fazla bencildir. Bu istediklerine ulaşabilmek için çevresindeki, yakınındaki insanları kandırmaktan çekinmezler. Onlara güzel sözler söyleyebilirler. Yani kaz gelecek yerden civcivi esirgemezler. Tek istedikleri karşı tarafı etkilemektir. Naif bir insansan psikopatların büyüsüne kapılabilirsin. Onları samimi zannedebilirsin. Ve sana aynı şeyi 10 kez yapabilir. 10 kez yalan söyleyebilir. Her seferinde seni suçlayarak, aslında ben seni düşünüyordum diyerek seni kandırmaya çalışabilir. 

Suça Meyilli Olmak

Psikopat insanlar suça meyilli insanlardır. Hapishanelerde yatan, suç işleyen; hırsızlık yapan, gasp yapan, cinayet işleyen gibi kişiler çoğunlukla psikopat kişilik özelliğine sahiptir. Bu insanlar istedikleri olmadığında diğer insanları hiç umursamazlar. 

Öfkeli Olmak

İnsanlar birçok duyguya sahiptir. Merhamet, üzüntü, suçluluk, pişmanlık, nezaket, öfke gibi. Bu duyguların bir kısmı bizim derinlemesine yaşadığımız duygularken bir kısmı hayvanlarda bile olan duygulardır. Mesela öfke duygusu neredeyse bütün memeli hayvanlarda olan bir duygudur. Psikopat insanlar derinlemesine yaşanan duyguları yaşama potansiyeline sahip değillerdir. Beyinlerinin bu kısmı fazla gelişmemiştir. Şimdi merhamet duygusu, bir şekilde pişmanlık, üzüntü, nezaket duyguları derinlemesine duygulardır. Psikopat insanlar bu duyguyu yaşayıp hissedemezler. Ama öfke gibi hayal kırıklığı gibi bir şekilde istediği olmadığı zaman aşırı tepkisel davranışlar gibi duyguları çok yoğun yaşarlar.  

İçi Dışı Başka Olmak

Eğer psikopat insanlar zeki insanlarsa her zaman gerçek yüzünü göstermezler. Dışarıdan çok tatlı sevecen gibi görünebilirler. Sadece yakından tanıyanlar gerçek kişiliğini anlayabilir. Hatta bazen yakınındaki insanı bile o kadar sindirir ki. Ya ben onu kızdırıyorum, ben onu üzüyorum gibi düşünebiliriz. Bundan dolayı şöyle düşünebiliriz. Psikopat insan dışarıdan bambaşka görünür, içeriden bambaşkadır. 

Yalancı Olmak

Birçok insan hayatının belli döneminde yalanlar söylemiştir. Bu insan olmanın bir parçasıdır. Ama psikopat bir insan patolojik bir yalancıdır. Bu işte o kadar ustalaşmıştır ki, bazı araştırmalarda ciddi psikopat özelliklere sahip olan insanların yalan makinesinde bile bir şekilde yalan söylediğinin anlaşılmadığı ortaya çıkmıştır.  

Dışarı Karşı Farklı Olmak

Şunu hatırlamakta fayda var. Psikopat insanlar dışarıdan çok havalı, şık, karizmatik görünebilir. Konuşurken ağzının içine baktıracak kadar güzel konuşuyor olabilir. Ama yakınına yaklaştığın zaman onun gözlerindeki donukluğu fark edebilirsin.  

Net olmamaklar birlikte literatürde şöyle bir durumdan bahsediliyor. Psikopat insanlar genetik anlamda böyle bir duruma sahipken bir de sosyopat insanlardan bahsediliyor. Aynı özelliklere sahip fakat sadece bunun çocukluktan gelen problemlere dayandığı söyleniyor. Ama davranışsal olarak diğer insanlara zarar verme noktasında benzer davranışlar ortaya koyabiliyorlar. Bu insanlara karşı kendini korumak çok ama çok önemli. Sizde psikolojim bozuk mu nasıl anlarım diyebilirsiniz ve buradaki özelliklerin bazılarını zaman zaman sen de yaşıyor olabilirsin. Bunları yaşıyor olmak senin psikopat olduğunu göstermez. Psikopat anti sosyal kişilerin 10 özelliği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin