Amerika Vizesi Almak İçin İpuçları

0

Amerika vizesi almak için ipuçları nelerdir? Amerika vizesi mülakat soruları hakkında sizlere hiç bir yerde bulamayacağınız deneyimleri yazıyorum. Öncelikle her alanda olduğu gibi Amerika’da size güvenmek istemektedir.

Amerika’ya vize nasıl alınır?

Amerika’ya vize nasıl alınır? Öncelikle Taahhütlerinizin hepsine uymanızı bekliyor ve eğer güvenilmez olduğunuz düşünülürse vizeye direk ret veriyorlar. Atıyorum turist vizesine başvuruyorsunuz ama geri dönmeye niyetiniz yok, bunu çok rahat bir şekilde anlayabiliyorlar.

Vize almadan önce, hep şu sorular sorulur: Amerika’ya neden gidiyorsun? Ne kadar paran var? Paranı, kim karşılayacak? Öğrenci misin, çalışıyor musun? Çalışıyorsan ne kadar süredir çalışıyorsun? Bu sorulara cevap arıyorlar.

Size tavsiyem, Amerika vizesine başvurmadan önce yurtdışı seyahati yapın. Çünkü eğer hiç yurtdışına çıkmamışsanız büyük ihtimalle ret alırsınız. Atıyorum, Makedonya’ya vize yok oraya seyahat edip sonrasında Amerika vizesine başvuru yapabilirsiniz.

Amerika’da okumak için okuduğunuz üniversitenin son senesinde başvurmayın. Çünkü o zaman sizi ülkenize bağlayacak bir şey olmadığını ve geri dönemeyeceğinizi düşünebiliyorlar. Aslında mantık şu; sizi ülkenize bağlayacak bir şey var mı? Buna bakıyorlar diyebiliriz.

Vize memurunun yanında, kendinize güvenin ve telaşlı hareketler yapmayın. İngilizce ya da Türkçe mülakat yapıyorlar. Örneğin bir memur İngilizce mülakat yaparken sıradaki kişiye Türkçe mülakat yapabiliyor. Yani mülakat dilini, kafalarına göre seçiyorlar. Pek çok kişinin ekstrelerini inceliyorlar. Yani hesaplarındaki para giriş çıkışlarını inceleme altına alıyorlar. Eğer durumunuz iyiyse, tapunuz vs. Varsa vize almanız çok daha kolay olur. Ayrıca Almanya’da üniversite okumak için gerekenler yazımızıda okuyabilirsiniz.

Amerika Vizesi Alırken Dikkat Edilecekler

Amerikan vizesi almak için mülakata kesinlikle eksik evrakla gitmeyin. Evrakınız, eksik olduğunda daha mülakat aşamasına gelemeden sıkıntı yaşarsınız. Amerika hayali kurabilirsiniz ama birikim yapmadan, dilinizi geliştirmeden Amerika’ya gitmeyi düşünmeyin. İkinci olarak da Amerikan turistik vizesi ile orada çalışma hakkına sahip olmayacağını bilmelisiniz. Amerika’da her şey yasal ilerlemektedir. Bu yüzden atıyorum turistik vizeyle çalışırsanız bu yasal değildir ve yakalanmanız halinde büyük sıkıntı yaşarsınız.

İngilizce öğrenmeniz son derece önemlidir. Aslında dil öğrenmek, kafamızda büyüttüğümüz kadar zor bir şey değildir. Film izleyin, video izleyin vs. Ufak ufak İngilizce öğrenmeye çalışın. İlla ki muazzam derecede İngilizce konuşmanıza gerek yok, basit İngilizce cümleleri anlamaya çalışmanız yeterlidir.

Birikim yapmak da oldukça önemlidir. Gereksiz harcamalardan kaçınmalıyız. Az az da olsa zamanla miktarın arttığını göreceksiniz. Herkesin birikim yapacak kazancı olmayabiliyor ama birikim yapmak miktardan bağımsız olan bir davranış biçimidir. Siz kazancınız belli bir kısmını biriktirebiliyorsanız bu bir disiplindir ve bu disiplin ilerleyen zamanlarda da size ciddi şeyler kazandırır.

İş oluşumları hep Amerika’dan çıktığı için Amerika’ya gitmek insanları heyecanlandırıyor. Mesela ülkemizde form ve yatırım alanı bulmak fazla kolay olmuyor. Bu yüzden de Amerika’ya gitme talepleri vardır. Sadece ülkemizde değil Avrupa’da Amerika’ya gitmek hiç değilse gezip görmek istemektedirler. Tabii ki gidebilmek için ilk öncelikle vizenizi almanız gerekiyor. Bunun için de yukarıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekiyor. Kısaca neydi bunlar? Güven, kendini geliştirme ve kendinden emin olma en önemli unsurlardır. Bu yazıya paralel olarak Almanya’da yaşam standartları nasıl isimli yazımızıda okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin