Almanya’da Yaşamak Zor mu?

0

Almanya’da yaşamak zor mu? Almanya’da yaşamanın zorlukları nelerdir? Almanya’da yaşam hakkında bilmeniz gereken önemli bazı detayları bu yazımızda okuyacaksınız.

Almanya’da yaşamak zor mu sorusunun cevabı olarak sizi en çok etkileyebilecek 4 maddeyi sizler için yazdık.

Almanya’da Yaşamanın Dezavantajları

Almanya’da yaşamanın dezavantajları nelerdir?

Almanya’daki Hava Durumu

Hava genellikle soğuk ve yağışlı oluyor. Böyle olması havanın sürekli kasvetli olmasına sebep oluyor. Günlerce güneş yüzü görmediğiniz oluyor. Bu yüzden depresyona girmeye çok müsait bir ülke diyebiliriz. Almanya’da kış depresyona dergilerde, gazetelerde konu edilen bir şey haline gelmiş durumdadır. Kış depresyonunu önlemek için suni bir ışık alıyorsunuz. Alarmınız çaldığında o ışıkta açılıyor ve güneş ışığı gibi odaya yayılıyor.

Almanya’daki Vergiler

Almanya’da vergiler çok yüksek diyebiliriz. Ama halk bunu çok fazla problem etmiyor. Her şeyin vergisi oluyor. Yani köpek beslemekten bile vergi alınıyor. Çünkü köpek, lüksten sayılıyor. Almanlar bunu şöyle yorumluyor: Siz köpeğinizi dışarı ihtiyaçlarını gidermek için çıkarıyorsunuz. Yani onlarda insanlar kadar caddeyi kullandığı için vergiye tabii tutuluyor. Aynı zamanda köpeğin ebadına, büyüklüğüne göre de vergileriniz değişiyor. Kısaca en ufak ayrıntının bile vergisini ödüyorsunuz.

Almanya’da Yaşamanın Zorlukları

Almanya’da Yaşamanın Zorlukları içinde sizi en zorlayacak konulardan birisi de Alman Bürokrasisi

Almanya’da her şeyi posta yolu ile hallediyorsunuz. En ufak kâğıt bile size posta ile yollanıyor. Bu da süreci çok uzatıyor. Devletten bir kâğıt almanız gerekiyor. Gidiyorsunuz, sıraya giriyorsunuz, başvuru yapıyorsunuz. Kâğıdın gelmesi belki 2 hafta sürüyor. Atıyorum, bir yere dilekçe yazacaksınız; onu posta ile yollamanız gerekiyor, cevabın posta ile gelmesi gerekiyor.

Bu da yine 2-3 hafta sürüyor. Yani işleriniz çok yavaş ilerliyor. İnternet sistemi vs. Çok kullanılmıyor. Örneğin, Türkiye’de E-devlet var ve her şeyi oradan halledebiliyoruz. Almanya’da her şey için ıslak imza isteniyor. Mesela hasta olsanız, kâğıt dolaştırmaktan tedavi olamazsınız. Ayrıca Almanya’da yaşam standartları yazımızıda okumanızı tavsiye ediyorum.

Almanya’da Türkiye Özlemi

Sonuçta bugüne kadar biriktirdiğiniz her şeyi bir kenara itip yeniden sıfırdan başlamak zorundasınız. Türkiye’de yaşadığınız şehri tanıyorsunuz, toplumu tanıyorsunuz veya kendi ülkenizde olduğunuz için zaten tanımaya çalışmıyorsunuz. Başka bir ülkeye göç ettiğiniz zaman o topluma ayak uydurmak oldukça zorlu bir süreç oluyor.

Göç ettiğiniz ülkenin kurallarını öğrenmek zorundasınız. Yeni bir arkadaş çevresi edinmek zorundasınız. Bunları başka ülkeye gitmeden önce oturup düşünmenizi öneririm. Yani gideceğiniz şehirde Türkiye’den hiç arkadaşınız yoksa sizin için çok zor olabilir. Ama zamanla aşarsınız. Özellikle okula başladıktan sonra, bir çevrenin içine girdikten sonra bu daha kolay aşılabilir. Yakın zamanda Almanya’ya gitmek istiyorsanız hes kodu almanız gerekmektedir. Bunun için hes kodu programı indir yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin