Almanya’da Yaşam Standartları Nasıl?

0

Almanya’da yaşam standartları nasıl? Almanya’da yaşamak için ne yapmalısınız? Almanya’da yaşam nasıl tüm bu soruların cevabını veriyoruz.

Almanyada Yaşamak İçin Sebepler

Almanya’da yaşamak için sebepler nelerdir ve almanya’da yaşadığınızda ne gibi zorluk ve kolaylıklar yaşarsınız buyrun yazımıza. Almanya’da yaşam standartları ve Almanya’da yaşamak için sebepler

Almanya’da özgürlük giyim tarzınıza, söylediklerinize, düşündüklerinize kimse karışmaz. Mesela bir bayansanız gece yolda rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Çünkü size laf atan veya askıntılık yapan olmaz. İnsanlar, birbirinin nasıl göründüğüyle ya da cinsel yönelimi ile ilgilenmezler.

Almanya’da düzen nasıl? Her zaman randevunuz bellidir. Randevunun gecikme ihtimali yok. Mesela şöyle düşünün: Almanya’ya gittiğinizde bir APP indiriyorsunuz. Dışarı çıkacağınız zaman varış noktanızı işaretliyorsunuz. Toplu taşıma kullanmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Orada 10 gün sonrasının 30 gün sonrasının bile toplu taşıma saatlerini görebiliyorsunuz. O saatlerde de kesinlikle aksama olmuyor. Haliyle bu sizin hayatınızı çok kolaylaştırıyor.

Almanya’da doğa ve parklar nasıl? Almanya’nın neresinde olursanız olun evden çıktığınızda 10 dakika sonra bir park ya da ormanla karşılaşırsınız. Almanya’da her yer yeşillik. Bu sayede yürüyüş yapmak ya da spor yapmak için alan aramanıza gerek kalmıyor. Almanya’da Üniversite Okumak isteyenler bu yazımızıda okuyabilir.

Almanya’da Yaşam Standartları Ve Koşulları

Almanya’da yaşam koşulları size eğitim eğitim, sosya devlet ve Almanya’da yaşam kalitesi açısından size bir çok kolaylıklar sunmaktadır. Daha önce yazdığımız Almanya’da yaşamak zor mu yazımızıda okuyabilirsiniz.

Alman ekonomisi ve satın alma gücü nasıl? Almanya’nın ekonomisi çok güçlü ve bu toplumsal hayata bire bir yansıyor. Satın alma gücü çok yüksek. Örneğin Türkiye’de bir kahve 10 TL civarındaysa Almanya’da 2-3 Euro oluyor. Almanya’da 50 Euro ile bir markete girdiğinizde pek çok şey satın alabiliyorsunuz. Mesela bir maaşınızla araba satın alabiliyorsunuz. Çünkü 900 Euro’ya bile araba var. Zaten bir maaş ortalama 2.000 Euro, maaşınızın yarısı ile gidip araba alabiliyorsunuz. Bu da satın alım gücü oluyor.

Almanya’da eğitim ve üniversiteler nasıl? Almanya’da üniversitelerin kalitesi oldukça yüksektir. Mesela Türkiye’de birkaç tane iyi üniversite vardır. Almanya’da öne çıkan birkaç üniversite dışında hepsinin kalitesi aynıdır. Yani eğitim kalitesi yüksek diyebiliriz. Almanya’da ilkokulda, ortaokulda 3-4 tane yabancı dil öğreniliyor. Aynı zamanda üniversiteler yabancı öğrenciler için de ücretsizdir. Üniversiteyi bitirdiğinizde size 18 ay iş arama izni veriliyor. 18 ay içinde iş bulursanız, vizeniz oturum iznine dönüştürülüyor.

Alman vatandaşları hangi ülkelere vizesiz seyahat edebiliyor? İngiltere hariç istediğiniz her yere gidebiliyorsunuz. Vizesiz seyahat edebilmenin şöyle bir avantajı var. Çok daha ucuz maliyetli oluyor. Almanya’dan Roma’ya gidip oteliniz, gezmeniz her şey içinde sadece 600 TL harcıyorsunuz. Almanya’da 20 Euro’ya uçak bileti satın alıyorsunuz.

Almanya’da sosyal devlet: Almanya’da işsiz kaldığınızda bile devlet size sahip çıkıyor. İşsizlik maaşı koşulsuz veriliyor. Sağlık sigortanız yoksa size sahip çıkıyor. Devlet vatandaşı ile ilgileniyor.

Almanya’da yaşam kalitesi nasıl? Aslında yaşam kalitesini yukarıda saydığım tüm maddeler etkiliyor. Yaşam kalitesini, bir otobüsün zamanında gelmesi bile etkileyebiliyor. Alım gücü etkiliyor, maaşınızda sosyal aktivitelere para ayırabilmek etkiliyor. Bunların tümü yapılabildiği için Almanya’da yaşam kalitesi yüksektir. Stres altında değilsiniz. Sürekli siyasi olayları düşünmek zorunda değilsiniz. Sürekli toplumsal sorunlarla boğuşmuyorsunuz.

Almanya’da yaşam Masrafları

Almanya’da yaşam masrafları maliyet ve giderleri ne kadar? Almanya’da maaşlar şehirden şehire, eyaletten eyalete değişebiliyor. Ama Almanya’da asgari ücret alırken bile alım gücü yüksek olduğu için yine pek çok şey yapabilecek durumda oluyorsunuz. Mesela Almanya’nın en pahalı şehiri dahi olsa kendinize uygun bir ev bulup oturabilirsiniz. Ama yine rahatlıkla sinemaya da gidersiniz, tiyatroya da gidersiniz, hafta sonu gezersiniz de market alışverişinde vs. Zorlanmazsınız. Yani Almanya’nın alım gücüne göre maaşları yüksektir. 

Almanya’da saygı nasıl? Almanlar saygılıdır ama kibar değildir. Yani size saygılı davranmaları kibar olmalarından kaynaklanmamaktadır. Ama kimse kimseye müdahale edemiyor çünkü yasalar uygulanıyor. Yasaları bildikleri için ve yasalardan korktukları için kimse kimseye sokağın ortasında yumruk atmıyor. Çünkü bunu yaparsa başına gelecekleri biliyor. Herkes birbirine alan tanıyor. Yani inenlere öncelik vermek, yayaya yol vermek gibi şeylerden bahsediyorum. Saygı olunca stresiniz azalıyor ve yaşam kaliteniz artıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin