Almanya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

0

Almanya’da üniversite okumak için gerekenler nelerdir? Almanya’da eğitim için hangi evraklar gerekli? Almanya’da eğitim şartları nelerdir? Almanya’da okumak zor mu? Diyorsanız bunları detaylı olarak inceledik.

Almanya’da Üniversite Okumak İçin Dil Seviyesi

Almanya’da üniversite okumak için dil seviyesi ne olmalı? Eğer Almanya’da okumak istiyorum diyorsanız ve buna karar verdiyseniz ve bölümünüzü Almanca okuyacaksanız, önünüzdeki ilk masraf dil kursudur. Hepimizin bildiği gibi dil kursu ücretleri bir hayli yüksek. Öncelikle Almanya konsolosluğu Goethe sertifikası görmek istemektedir. Aslında 2-3 yıl önce bu kurslara talep fazla olmadığından kurs fiyatları da bu kadar yüksek değildi. Şu an biraz yüksek ama eğer disiplinli çalışırsanız A1 sertifikasını alıp, A1-2 almayabilirsiniz. Bu tamamen sizin çalışma disiplininize bağlıdır.

Eğer evde düzenli olarak çalışırsanız, sertifika sınavlarını yine geçebilirsiniz. Ama çalışamam diyorsanız sakın rehavete kapılıp sınava çalışmadan girmeyin. Çünkü Goethe sertifika sınavları zaten paralı sınavlardır. 550-600 TL sınav ücreti alınmaktadır. Bunun dışında da çalışmadan geçilebilecek kolaylıkta sınavlar değildir. Ama şöyle bir avantaj da var ki artık kaynaklar çok fazla arttı. İnternette insanlar tecrübelerini paylaşıyorlar, soru tiplerini paylaşıyorlar. Bu yüzden iyi hazırlanırsanız sınavı rahatlıkla geçebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz buradan Almanya’da yaşam standartları yazısını okuyabilirsiniz.

Almanya’ya Okumak İçin Nasıl Gidilir?

Almanya’ya okumak için nasıl gidilir? Eğitim vizesi nasıl alınır? Vize harcı ücretleri ve garantör belgesi nedir? Bunları kısaca anlatalım.

Almanya Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya eğitim vizesi almak istiyorsunuz vede almanca sertikanızda var. Almanya’da okuldan kabul aldınız. O zaman sıra Almanya eğitim vizesi almaya geliyor. Vizeye başvururken, 90 günden fazla kalacağınız için Almanya ulusal vizesine başvurmanız gerekmektedir. Bunun ücreti de 75 Euro’dur. Ama vizeye başvururken öncelikle orada geçinebileceğinize dair kanıtlar sunmanız gerekmektedir. Yani ya bloke hesap yapacaksınız ya da bir Almanya’da okumak için Garantör belgesi olması gerekiyor.

Bloke hesap nedir? Belirli bir miktarda paranın, hesapta bloke olarak tutulması anlamına gelmektedir. Yani siz buradaki bloke paraya dokunamıyorsunuz. Atıyorum, eylül ayında okul açılıyorsa eylül ayından itibaren o parayı çekebiliyorsunuz. Her ay yalnızca 720 Euro çekme hakkınız oluyor. Bloke hesabınızı burada İş Bankası’ndan açabilirsiniz. Bloke hesabınıza güvenip Almanya’ya parasız gitmenizi asla önermiyorum. Çünkü bloke hesabın orada etkinleşmesi uzun sürüyor.

Bloke hesabından para çekebilmek için, Almanya’ya gittiğinizde Almanya’da bir banka hesabı açmanız gerekiyor. Banka hesabı açabilmeniz için sizden vergi numarası, ikametgâh adresi vs. İsteniliyor. Bunun için de önce belediyeye gidiyorsunuz. İstenilen belgeleri çıkartıyorsunuz, çıkarttığınız belgelerle banka hesabı açıyorsunuz, banka hesabı açtıktan sonra da bu belgeler evinize postalanıyor. Yani kart şifreniz, kartın kendisi tüm bu kağıtlar tek tek evinize postalanıyor. Bu yüzden de bu süreç biraz uzun sürebiliyor. Bu yüzden yanınıza para alarak gitmenizi tavsiye ediyorum. Buradan Almanya’da yaşamak zor mu yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Almanya Garantörlük Belgesi Nasıl Alınır?

Almanya garantör belgesi nedir ve nasıl alınır? Diyelim ki Almanya’da bir tanıdığınız var ve size garantör olmayı kabul ettiyse o zaman çok şanslısınız çünkü o zaman bloke hesap yapmanıza gerek kalmıyor. Almanya’da garantör belgesi, Almanya’da ikamet eden bir kişinin sizin eğitim masraflarınızı sağlayabileceğini garanti etmesi anlamına geliyor.

Bu kişi, Yabancılar Dairesi’ne gidiyor. Gelir belgesini gösteriyor ve maaşından kendi ailesini, kendi çocuklarını çıkarttığı zaman size aylık 720 Euro ayırabilecek düzeyde olması gerekiyor. Bu kişi, resmiyette size bir para ödemek zorunda değildir. Bu tamamen kâğıt üzerinde formalite bir şeydir.

Garantör belgesi, vizede bazı zorluklar çıkarabiliyor. Çünkü konsolosluk çok fazla inceliyor. Yani garantör belgesinin dezavantajı da vize sürecinizi uzatması diyebiliriz. 

Almanya’da Bloke Hesap Nasıl Açılır?

Almanya’da bloke hesap nasıl açılır? Almanya bloke hesap miktarı ne kadar? Birçok kişi, banka hesabında yüksek miktarda para gösterirse, bloke hesap yapmasına gerek olmadığını düşünüyor. Bu kişilerin, Alman Bürokrasisini henüz tanımadığını düşünüyorum. Çünkü Almanlar çok garanticidir. Mutlaka, o parayı bloke ettirmenizi istiyorlar. Yani her şartta 9.000 Euro’yu bloke etmenizi istiyorlar.

Diyelim ki, her şey yolunda gitti ve Almanya’ya gittiniz. Geçim sıkıntısı bitmiyor ama en azından öğrencilerin çalışma izni oluyor. Üniversiteye başladığınızda çalışma izniniz de başlamış oluyor. Part-time çalışma izni haftada 20 saati kapsıyor. 20 saati geçen işlerde çalışamıyorsunuz. Aylık 450 Euro’yu geçen işlerde çalışırsanız vergi kesiliyor.

Almanya’da geçinmek için ne kadar yeterli?

Tabii ki yetmez! Yani ortalama olarak aylık 600-700 Euro’nuz olması gerekmektedir. Eğer her gün dışarıdan yemek yemeyecekseniz bu parayla geçinebilirsiniz. Çünkü dışarıdan yemek çok pahalı ancak market fiyatları da oldukça ucuzdur. Bu yüzden malzemenizi alıp evde yemek yapmanızı öneririm.

Gittiğiniz şehir de geçim için oldukça önemlidir. Örneğin, Berlin’de oturacaksanız daha fazla kira ödemek zorundasınız. Veya Münih çok pahalı bir şehirdir. Bu yüzden aylık ne kadar para gerektiği biraz da sizin gideceğiniz şehre bağlıdır. Ben küçük ve hesaplı şehirleri tercih etmenizi öneririm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Adınızı girin